2021 Kapı Temizliği Nasıl Yapılır - Farklı Kapılar Nasıl Temizlenir

Süper temizlik.com.tr| Blog - 2021 Kapı Temizliği Nasıl Yapılır - Farklı Kapılar Nasıl Temizlenir

2021 Kapı Temizliği Nasıl Yapılır - Farklı Kapılar Nasıl Temizlenir
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Sararmış kapılar nasıl silinir? Sararmış beyaz kapıları temizlemenin püf noktaları

Sararan Kapılar ve Mutfak Dolapları Nasıl Beyazlatılır?

Beyaz yağlı boya ile boyanmış kapı, mutfak dolabı ve mobilyaların sararmasına neden olan faktörler

Sıvı bulaşık deterjanı + ahşap temizleyici + sirke + camsil:

1/3 bardak sıvı bulaşık deterjanı, 1/2 bardak ahşap yüzey temizleyici, 1 bardak beyaz sirke, 1 bardak camsil, 2 litre su karışımı yapın. Dilerseniz içine çok amaçlı temizleyicilerden az miktarda ekleyebilirsiniz. Karışımı bir fısfıs sprey şişeye doldurun veya temiz bir bezi nemlendirerek kullanın. Son olarak, kuru bir bez ile kurulayın.

 

Çiğ patates: Kulağa çılgınca gelse de çiğ patates sararmış kapı ve mutfak dolaplarının beyazlatılmasında kullanılabilir. Bu yöntem için 1 adet çiğ patatesi ortadan ikiye kesin ve sararan yüzeylere sürün. Ardından ahşap yüzey temizleyici ile silerek temizliği sonlandırın. Amerikan kapılar dahil, tüm mobilyalarınızın temizliği esnasında çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi ağır kimyasallar içeren temizlik ürünlerini kullanmayın. Bu tür temizlik maddeleri, mobilyanın yıpranmasına neden olabileceği gibi ilerleyen süreçte daha çok sararmasına yol açar.

 

Ahşap Kapı Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Yaşam alanlarının tümünde kullanılan kapılar tercihen genellikle ahşap olarak seçilmektedir. İç mekan kullanımlarına uygun olan ahşap kapıların ise birbirinden farklı modelleri bulunmasından dolayı her türlü zevke ve dekorasyon ögelerine hitap etmektedir.

Ayrıca ahşap kapılarda kullanılan malzemelere göre de sınıflandırılmaktadır. Türkiye'de tarihi oldukça eski zamanlara dayanan kapılar pres baskı kapılar olmaktadır. Ancak bu tarzda ki kapılar sağlamlık ve görsellik açısından tüketicileri memnun edemediği için tüketiciler farklı çeşitlerde ki ahşap kapılara yönelmiş bulunmaktadır.

 

Ahşap Kapı Temizlikleri Nasıl Yapılmalıdır?

Ahşap kapılar kullanılan alanların ana ögeleri arasında yer aldıkları için uzun süreler boyunca kullanılmak istenirler. Bunun için yapılması gerekenler ise ahşap kapıların bakımlarının ve temizliklerinin düzenli aralıklar ile yapılmasıdır. Ahşap kapıların kullanım ömürlerini uzatmak için ise kapılara uygun olan temizlik çeşidi konusunda detaylı bir bilgiye sahip olunması gerekmektedir.

Böylece kapılar temizlenirken zarar görme ihtimalleri de ortadan kalmaktadır. Aşağıda sizler ile ahşap kapı çeşitlerine göre uygun olan temizlik stillerini paylaştık. Sizlerde kullandığınız kapıların özelliklerine uygun olan temizlik tarzı ile kapılarınıza zarar vermeden onları temizleyebilirsiniz.

Lake Kapıların Temizliği

Lake kapılar şık görünümlerinin yanında temizlik olarak kullanıcılarından dikkat isteyen kapılardan olmaktadır. Lake kapıların temizlikleri yapılırken son derece titiz davranılması gerekmektedir. Aksi takdirde kapılar zarar görebilmektedir. Lake kapıların temizliğine başlamadan önce bir kova içerisinde ılık su hazırlanmalıdır. Bu suyun içerisine ise az miktarda ahşap temizleyici ilave edilmelidir.

Kullanılacak olan daha sert formülde ki temizleyiciler lake kapıların çizilmelerine sebep olabilmektedirler. Sonrasında mikro fiber bir bez yardımı ile kapıları siliniz. Kapıların kurulanması ise dikkat edilmesi gereken başka bir konudur ve yine mikro fiber bezlerin kullanılması yerinde bir karar olacaktır. Ayrıca ahşap temizleyici yerine sirke kullanımı da size temiz kapılar sağlayacak ve kapılarınızı koruyacaktır.

Ahşap Kapıların Temizliği

Ahşap kapılarda yine ahşap temizleyiciler ile temizlenmektedir. Ancak burada da ahşap temizleyiciler direkt olarak kapının üzerine uygulanmamalı, bir kovanın içerisinde sulandırılmalıdır. Ayrıca kapılar silindikten sonra kurulanmalıdır. Ahşap temizleyicilere alternatif olarak sirke ve bulaşık deterjanları da ahşap kapıların temizliklerinde kullanılabilmektedir.

Amerikan Kapı Temizliği

Amerikan kapıların üzerinde kullanılan cilalar genel temizlik ürünleri ile çizilebilmektedir. Bu sebeple bu tarzda ki kapıların temizliğinde krem temizleyiciler ya da çamaşır suları kullanılmamalıdır. Bunun yerine bir kova suyun içerisine rendelenecek olan beyaz sabun ile Amerikan kapılar temizlenmelidir. Daha sonrasında duru su ile durulamasının yapılması gereken Amerikan kapıların son olarak ıslak bırakılmayıp kuru bez ile kurulanması gerekmektedir.

Çelik Kapıların Ahşap Kısımlarının Temizliği

Çelik kapılar en çok kirlenen kapılar olmaktadır. Her ne kadar sağlam gözükseler de dış kısımlarında bulunan cilalar temizleyiciler tarafından çizilebilmektedir. Bu sebeple çelik kapıların ahşap kısımları temizlenirken mutlaka temiz su ile ıslatılmış bir bez yardımı ile temizlenmelidir. Daha sonrasında ise bütün ahşap kapılarda geçerli olan kural gereği kurulanmalıdırlar.

Tüm bunların yanında ahşap kapıların cam kısımları da olabilmektedir. Bu kısımların temizliğinde cam sil ya da bulaşık deterjanı ve sirke karışımının kullanılması önerilmektedir. Ancak bu temizleyicilerin kapının ahşap kısmı ile temas ettirilmemesi önemli bir konu olmaktadır. Camların daha parlak görünmesi için ise bez tercihi mikro fiber bezlerden yana kullanılmalıdır.

Ahşap kapıların renkleri temizlik yöntemleri açısından önem arz etmektedir. Örneğin beyaz renge sahip kapılar çizilmelere daha yatkın oldukları için kesinlikle süngerlerin sert tarafları ile temizlenmemeleri gerekmektedir. Ayrıca kapıların temizlik sonrasında mutlaka kurulanmaları gerektiği de akıllardan çıkartılmaması gerekmektedir.

SÜPER TEMİZLİK