Aloe Vera Faydaları - Aloe Vera Bakımı

Süper temizlik.com.tr| Blog - Aloe Vera Faydaları - Aloe Vera Bakımı

Aloe Vera Faydaları - Aloe Vera Bakımı
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Aloe Vera Nelere İyi Gelir?

Aloe Vera Ağrıya İyi Gelir mi?

Aloe Vera Ciltte Ne İşe Yarar?

Aloe Vera Yaraya Sürülür mü?

Aloe Vera Sivilceye İyi Gelir mi?

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera Saç Maskesi

Aloe Vera Jeli Kullanım Alanları

Aloe Vera Ağız Yoluyla Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera Yaralara İyi Gelir mi?

Aloe Veranın Erkeklere Faydaları

Aleo Vera’nın Zararları

 

Aloe Vera Nelere İyi Gelir?

Aloe Vera nelere iyi gelir sorusunun cevabı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Tropikal bölgelerde yetişen mucizevî özelliklere sahip zambakgillere ait bitki türlerinden biri olan aloe vera, birçok alanda kullanılır.
Birçok hastalığın tedavisinde muhteşem mucizevî tedavi edici özelliğe sahip olan bu bitki, özellikle cilt rahatsızlıklarında, cildi beslemeye ve yenilemeye yardımcı olarak kullanılır. Bu özelliğin dışında cilde sürüldüğünde ferahlatıcı etki oluşturan bu bitkinin önemli özelliklerinden birisi, suya kıyasla sudan daha hızlı bir şekilde cilde nüfuz etmekle birlikte hem cilt bakımında hem de saçların kullanımı için uygundur.

 

Aloe Vera Ağrıya İyi Gelir mi?

Aloe Vera ağrıya iyi gelir mi konusunu cevabı birçok kişi için çok önemlidir. Antik Mısır döneminde ölümsüzlük bitkisi ile anılan Aloe Vera bitkisi, birçok medeniyette ve insanlar tarafından sihirli özelliklere sahip bir bitki olarak anılmıştır. Günümüzde alternatif tıp alanında en çok tercih edilen zambakgiller familyasından olan kaktüse benzer bir yapıya sahip olan Aloe Vera bitkisi, kozmetik ürünleri dâhil olmak üzere cilt bakımlarında, saç bakımında, vücutta meydana gelen ağrılara karşı da kullanılır.
Bunun dışında vücudun sindirim sistemi, boşaltım sistemi ve sinir sistemine de sayısız faydaları olduğundan birçok kişi bu bitkiyi kullanmayı tercih eder. Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen ağrılara karşı kullanılan bu bitki; migren ağrıları, kas ağrıları, baş ağrısı gibi ağrılarda tedavi edici özelliğe sahiptir ve ağrının şiddetini azaltır.

 

Aloe Vera Ciltte Ne İşe Yarar?

Aloe Vera Ciltte Ne İşe Yarar? Cilt tedavilerinde özellikle kullanılan aloe vera, güneş ışınlarının etkisiyle oluşan yanıklarda ve lekelenmelerin giderilmesindeki tedavi edici özelliği harikadır. Bunun dışında, bu bitkinin yapısında yer alan vitaminler, mineraller ve proteinler sayesinde kollajen üretimini artırarak cildin yaşlanmasını geciktirici özelliğe sahiptir.
Çeşitli kazalar nedeniyle vücutlarında tahriş ve yanık meydana gelen bölgelere, kollajen üretimini arttırdığı için aloe vera etkili tedavi yöntemleri uygulanır. Bunun dışında kuru bir cilde sahip olan kişiler, vücutlarını nemlendirmek amacıyla da aloe vera etkili cilt bakım kremleri ve çeşitli solüsyonlar hazırlanarak cilde sürülür. Cilt problemlerinde, sivilce ve akne tedavisinde merhem olarak kullanılabildiğinden sivilcelerin hızlı bir şekilde yok olmasını sağlar.

 

Aloe Vera Yaraya Sürülür mü?

Aloe Vera yaraya sürülür mü sorusunun cevabı vücudunda yara oluşan kişilerce merak edilmektedir. Aloe Vera bitkisi, çeşitli nedenlerden dolayı vücutta meydana gelen yaralara sürülebilmektedir. Özellikle radyoaktif ışınlar ve sıvılar nedeniyle cilt üzerinde oluşan yanıklar, güneş yanıkları ve lekelenmeler gibi durumlarda yara olan bölgelere çeşitli formlarda sürülerek tedavi amaçlı kullanılır.
Yaraların iyileşme süresini hızlandıran bu mucizevî bitki kullanılırken, kullanma prosedürüne uygun olarak hareket edilmelidir. Birinci ve ikinci derece yanık yaralarında kullanılan aloe vera jeli, iyileştirici özelliğe sahiptir. Ancak ameliyat yaraları gibi açık yaralarda ise kullanılmaması daha uygun olur.

 

Aloe Vera Sivilceye İyi Gelir mi?

Aloe Vera sivilceye iyi gelir mi konusu da merak edilen diğer bir konudur. Alternatif tıpta kullanılan bitkiler içerisinde önemli bir yere sahip olan Aloe Vera bitkisi, vücutta meydana gelen farklı sorunlarının tedavisinde kullanılır. Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan bu bitki, günümüzde kozmetik ürünlerin bileşenler aloe vera bitki özünü içerir. İçeriğinde saponinler, enzimler, mineraller, vitaminler, aminoasitler, salisilik asitler ve şeker bulunan Aloe Vera bitkisi; cilt problemlerinde kullanılmakla birlikte sivilce tedavisinde de tercih edilir.
Özellikle cilt problemleri içerisinde sivilcenin oluşumuna neden olan cilt yüzeyindeki sivilcelerin köklerine nüfuz ederek oluşan iltihapların yok edilmesini ve cilt yüzeyindeki bakterilerin ortadan kaldırılmasında etkilidir. Sivilce tedavisinde aloe vera kullanılırken, birbirinden farklı tarifler tedavi amaçlı olarak önerilir. Bu solüsyonlar içerisinde saf aloe vera jeli aşağıda belirtildiği şekilde hazırlanarak sivilce bulunan yüzeylere sürülür
Aloe vera yaprağı kesilerek içerisindeki jel, pamuk yardımıyla cilt üzerindeki sivilcelere sürülerek beklenir.
Yaklaşık 10 saat geçtikten sonra soğuk su ile aloe vera jeli sürülen bölge durulanır.
Sivilce temizlenene kadar bu işlemin devam ettirilmesi gerekir.

 

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera nasıl kullanılır? Mucizevi bir bitki olan Aloe Vera bitkisi, birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılırken, kullanımı ile ilgili bazı hususlara dikkat etmekte fayda var. Özellikle aloe vera kullanırken açık yaralar ve derin yanıkların üzerine sürülmelidir. Bunun dışında genel uygulamalarda aloe vera jeli uygulanırken, parmak uçlarıyla nazik bir şekilde cilt yüzeyine sürülür.
Yüze sürülecekse, jel sürdükten sonra derinlemesine masaj yapılmasına gerek yoktur ve hafifçe sürüldükten sonra yine hafifçe kurutulmalıdır. Jel gereğinden fazla yüze emdirilmesi halinde ters etkiye sebebiyet verebilir ve cildin kuruması sorununu oluşturabilir. Bu yüzden ince bir tabaka halinde jelin sürülmesi gerekir. Aşağıda aloe vera bal karışımı ile yapılan uygulamanın detayları verilmiştir.
Bir yemek kaşığı aloe vera jeli içerisine bir yemek kaşığı bal karıştırılır.
Hazırlanan karışım sivilcenin üzerine sürülür.
Yaklaşık 20 dakika beklenir ve karışım sürülen yer, soğuk su ile durulanır.

 

Aloe Vera Saç Maskesi

Aloe vera faydaları saç için birçok önemli etkiye sahiptir. Aloe vera bitkisinin saymakla bitmez faydaları arasında saç bakımı da yer almaktadır. Aloe vera, kadın ve erkeklerde görülen saç dökülmelerine karşı etkili bir tedavi edici özelliğe sahiptir. Saç bakımlarında kozmetik ürünler içerisinde aloe vera esaslı ürünler de kullanmaktadır.
Aloe Vera bitkisi içerisinde yağ asitlerinin bulunması nedeniyle antiinflamatuar özelliğe sahiptir. Bu sayede kafa derisinde oluşan iltihapların giderilmesinde etkilidir. Saçları besler, güçlendirir, canlı bir görünüm kazandırır, dökülmesini engeller ve egzama, mantar gibi deri sorunlarına karşı da tedavi edici etkiye sahiptir. Saç foliküllerindeki yağ ve atıkları temizleyici özelliği bulunmakla birlikte, kepeklenme sorununa karşı da etkilidir.

Aloe Veranın Erkeklere Faydaları

Aloe Vera erkeklere faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Aloe vera bitkisinin diğer bir önemli özelliği de afrodizyak etkili bir bitki olmasıdır. Bu bitkinin suyu içilerek cinsel güç kaybı sorunu olan erkekler için büyük destek sağlar. Cinsel isteği artırarak cinsel ilişkide erkekler için çok faydalı yönüyle dikkat çeker. Bunun dışında erkeklerde sık karşılaşılan saç dökülmelerine karşı da etkilidir. Saçların cansız görünmesi, dökülmesi, kepeklenme sorunu, saç derisi üzerinde oluşan iltihaplanma, yağlanma gibi sorunların tedavisinde mucizevî etkiye sahiptir.

 

Aloe verayı kimler kullanmamalı?

  • Hamileler ve emziren anneler: Hamile iseniz yahut emziren bir anne iseniz, aloe vera kullanmamalısınız. Hamilelikte düşüğe yol açtığına ilişkin raporlar mevcuttur.
  • Alerji sorunu olanlar: Alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu durum ağızdan almanın yanı sıra bölgesel kullanım için de geçerlidir.
  • Yaşlılar: Laksatif etkisi kanda elektrolit dengesizliklere neden olabilir ve bunun sonucunda düzensiz kalp atışları ve halsizlik oluşabilir. Bu sebeple yaşlı insanların kullanmaması tavsiye edilir.
  • Çocuklarda kullanımı ender olarak ishal ve mide şikayetlerine neden olabilir.
  • Mide sorunu olanlar: Aloe veranın fazla kullanımı hassas kişilerde mide ağrısı ve kramplara neden olabilir.
  • Ciddi yanıklar ve cerrahi yaralar: Ciddi yanıklar ve yaralar üzerinde Aloe vera kullanımı iyileşme sürecini geciktirebilir.
  • Bağırsak hastalıkları olanlar: Crohn hastalığıülseratif kolit ya da tıkanma gibi bağırsak hastalıklarından birine sahipseniz aloe vera kullanmamalısınız.
  • Hemoroid hastaları: Hemoroidiniz var ise, aloe verayı çok dikkatli kullanmalısınız. Günlük doz aşımı tavsiye edilmemektedir.
  • Böbrek hastaları: Böbrek sorunlarınız varsa, kullanmadan önce doktorunuza danışın.
  • Ameliyat öncesi ve sonrasında: Aloe vera kan şekeri düzeyini etkileyebildiği için ameliyat öncesi ve sonrasında kullanımı önerilmez. Ameliyattan iki hafta önce kullanımını bırakmanız gerekmektedir.

 

SÜPER TEMİZLİK