Bahar Temizliği Zamanı

Süper temizlik.com.tr| Blog - Bahar Temizliği Zamanı

Bahar Temizliği Zamanı
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Bahar Temizliği Zamanı

Uzun süren kışın ardından tazelenme ve yenilenme mevsimi bahar kapımızı çaldı. Güneş sıcak yüzünü gösterirken sıra geldi bahar temizliğine. Bahar geldiğinde olmazsa olmaz ritüellerden biri de bahar temizliği. Kış aylarından sonra kirlenen ve tozlanan tüm eşyalarımızı yıkama ve arındırma vakti tamda şimdi.

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bahar temizliği ile alakalı birkaç bahar temizliği önerisi paylaşacağız. Özellikle kaloriferli evlerin en büyük problemi perdelerin çabuk sararma ve kirlenmesidir. Öncelikle perdeleri yıkayarak temizliğe başlayabilirsin. Eğer perdelerin kalın fon perdelerden ve kırışan tül perdeden oluşuyorsa, tüm evin perdelerini kuru temizlemeye vererek işinin kolaylaşmasını sağlayabilirsin. Böylece vaktini daha verimli harcamış olacaksın.

Perdelerden sonra en zahmetli kısım cam silmeye geliyor. Cam silmek bahar temizliğinin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Camlarının parlamasını istiyorsan deterjanla temizliğini yaptıktan sonra, bir kez sirkeli suyla sildikten sonra kurulama işlemeni gazeteyle yapabilirsin. Böylece camların ışıl ışıl parlayacaktır. Camlardan sonra aynı şekilde kapılarını silerek cam kapı işine noktayı koyabilirsin. Duvar temizliği de en az kapı ve cam kadar önemli, öncelikle duvardaki tüm saat ve çerçeveleri indirip tozunu aldıktan sonra duvarları leke kalmaması için tavana kadar silmelisin.

Camları ve perdeler bittiğine göre sıra yorgan ve battaniyelere gelmiş demektir. Her ne kadar mart nisan ayları yorgan battaniye kaldırmak için erken olsa da bir ara temizlik yaparak yorgan ve battaniyelerinin daha temiz kalmasına yardımcı olabilirsin.

Koltuk ve halı temizliği de bahar temizliği için en az cam ve perdeler kadar önemlidir. Halıları özel halı deterjanları yardımı ile halı yıkama makinen varsa yıkayabilir veya silebilirsin. Koltuklarının da döşemesini silebilir, yastıklarını makinede yıkayabilirsin.

Döşemeler ve halılar bittiğinde artık silip süpürme işlerine geçiş yapabilirsin. Öncelikle açıktaki her yerin tozunu alıp sonrasında her zaman çekilmeyen eşyaların altını ve arkasını temizlemelisin. Mesela vitrin ve konsol gibi büyük eşyalarını çekerek işe başlayabilirsin. Arkasını ve altlarını silip süpürerek yerlerine yerleştirebilirsin.

Bahar temizliğinin olmazsa olmaz parçalarından biri de çekmece ve dolap içi düzeni ve temizliğidir. Bu kısma geçmişken kullanılmayan eşyalarını ayırabilir ve çekmecelerinin biraz olsun ferahlamasını sağlayabilirsin. Ayakkabı dolaplarını ve içlerini de derinlemesine temizlemelisin. Özellikle mutfak dolaplarını ve davlumbazın temizliğini yağ sökücü spreylerle yaparak arınmasını sağlamalısın. Fırın, mikrodalga ve buzdolabı içlerini de aynı şekilde temizleyerek yağlardan arınmasını sağlayabilirsin.

Banyoda tüm dolapları, fayansları ve duşkabini temizlemelisin. En önemlisi duşkabin temizliği olduğundan burada kireç çözücü spreylerden yararlanabilirsin. Bir fırça yardımıyla tüm duşkabini fırçaladıktan sora durulayıp, kurulamalısın. Aynı şekilde lavabo ve klozeti de özel deterjanlarla temizlemeli ve arınmasını sağlamalısın.

Gelelim yatak odasına, bazaların altlarını mutlaka boşaltmalı ve tozunu alıp havalandırmalısın. Tüm bu temizleme işlemlerini yaparken camları ara sıra açıp bulunduğun ortamı havalandırman gerektirdiğini unutmamalısın. Böylece hem birbirine karışmış deterjan kokusundan etkilenmeyecek hem de evin temiz hava almasını sağlayacaksın.

Bizim senin için hazırladığımız bahar temizliği püf noktaları bu şekilde. Bahar temizliğine başlamadan önce tüm eşyaları hazırlayarak işini kolaylaştırabilirsin. Belki güzel bir müzik seni temizlik yaparken keyiflendirebilir. Lütfen kendini temizliğe kaptırıp çok yorma, arada bir kahve molası iyi gelecektir. Tüm bahar temizliği yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin.

SÜPER TEMİZLİK