Banyo perdeleri nasıl temizlenir?

Süper temizlik.com.tr| Blog - Banyo perdeleri nasıl temizlenir?

Banyo perdeleri nasıl temizlenir?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Banyo perdeleri nasıl temizlenir?

Banyo perdeleri bir süre sonra küf ve kirecin adeta üssü durumuna gelir. Bu perdeleri sık sık değiştirmek yerine basit 4 ipucunu uygulayarak temizlemek mümkün.

Banyo küvetini çevirdiğiniz perdeler ve küvetin belirli noktaları bir süre sonra küf ve kireç ile kaplanmaya başlayacak ve bu banyo dekorasyonunuzda hoş olmayan bir görüntünün yanı sıra sağlık açısından da olumsuz bir ortam oluşturacak.

Siyah ya da pembe renkli bu küfler ve sabun izlerini perdeden yok etmenin aslında kolay yolları var. İşte birkaç ipucu...

 

1- Perdeyi çamaşır makinesinde yıkayın: Plastik banyo perdelerini çamaşır makinesinde kaliteli bir çamaşır deterjanı ile yıkanması işe yarayabilir. Perdelerle birlikte iki ya da üç banyo havlusunu da makineye atabilirsiniz. Banyo perdeleri yıkandıktan sonra asarak kurutun. Eğer banyo perdeleri kumaştan oluşuyorsa, mutlaka kumaşa uygun yıkama talimatı takip edilmeli. Ayrıca, hızlı şekilde havalandırdıktan sonra varsa hemen kurutma makinesine koyup, sadece hava verme seçeneği ile kurutabilirsiniz.

 

2- Leke çıkarıcı bir solüsyon hazırlayın: Perdelerdeki küf ve kireç kalıntılarını temizlemek için basit bir solüsyonu evde hazırlayabilirsiniz. Su, sodyum, oksijen ve borakstan oluşan bir antiseptik olan boraks solüsyonun ana malzemesi olacak. 1/2 bardak boraks, 1/2 bardak sirke ve 2 bardak suyu karıştırın. Bu karışımı perdelerindeki küflü ya da kireçli yerlere dökün ve 10 dakika bekletin. Ardından sünger ya da bir bez parçası ile ovun.

 

3- Bir temizleme macunu hazırlayın: Sirke ve tuzdan oluşan bir macun oluşturun. Ardından bu macunu banyo perdesindeki küflü alana sürün. 1-2 saat macunun o bölgede kurumasını bekleyin. Sonrasında nemli bir bezle macunu silin. Lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

 

4- Banyo perdelerindeki küf ve kireç lekelerini çıkartmanın bir başka yolu da 2 çay kaşığı bulaşık deterjanı ile yarım litre çamaşır suyunu karıştırmak olacaktır. Karışımı perdenin lekeli bölgelerine püskürtün. Lekelerkolaylıkla çözülecektir.

Bu ipuçlarından herhangi biri plastik banyo perdenizdeki küf ve kireç izlerini yok etmeyi sağlayacaktır. Kumaş banyo perdeleri için mutlaka kumaşın yıkanma direktifine uymalısınız.

SÜPER TEMİZLİK