Blog Tüyoları: Zaman Yönetimi ve Planlaması İçin Yararlanabileceğiniz Araçlar

Süper temizlik.com.tr| Blog - Blog Tüyoları: Zaman Yönetimi ve Planlaması İçin Yararlanabileceğiniz Araçlar

Blog Tüyoları: Zaman Yönetimi ve Planlaması İçin Yararlanabileceğiniz Araçlar
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Blog yazarları zaman faktörü oldukça önemli. Kısa sürede, hızlı içerik üretmeniz gereken durumlar sıkça başınıza gelebildiği gibi kısıtlı zamana birçok işi sığdırmak durumunda kalabiliyorsunuz.

Düzenli bir blog içerik akışınız varsa; yani düzenli olarak içerik üretmek zorundaysanız çok fazla dağılmamak ve yazacağınız, düzenleyeceğiniz içeriğe ya da yapacağınız araştırmaya konsantre olmak durumundasınız. Bu yüzden kısıtlı zamanı verimli değerlendirmek blog yazarlarının karşılarına çıkan en önemli zorluklardan biri.

Bu noktada içerik planlamaları, iş takipleri, proje yönetimleri gibi konularda size yardımcı olacak ve bununla doğru orantılı olarak üretkenliğinizi artıracak online zaman yönetimi araçlarından yardım ve destek alabilirsiniz.

Bunlardan blog yazarlarının en işine yarayabileceğini düşündüğümüz araçları aşağıda sıraladık.

Proje yönetimi ve iş takibi konusunda Basecamp şirketlerin en sıklıkla kullandığı program. Ancak Basecamp’i şirket olarak kullanmıyorsanız bireysel kullanım için Basecamp benzeri ücretsiz bir araç olan Remember the Milk’i kullanabilirsiniz. Kendinize to-do listeleri yapmanızı sağlayan Remember the Milk’te görevlerinizi zamanlayarak hızlı ve kolay şekilde işlerinizi yönetebilir, belli görevleri listeler altında toplayabilir, deadline’ları takip edebilirsiniz. Remember the Milk’i masaüstünde kullanabileceğiniz gibi Android, iOS ve BlackBerry uygulamalarıyla mobilden de tüm yapılacak işlerinizi takip edebilirsiniz. Ayrıca Remember the Milk’i Türkçe olarak da kullanabileceğinizi ekleyelim.

Takvimsiz zaman yönetimi olmayacağını düşünürsek burada kendinize etkin, entegrasyon olanakları fazla, takibi kolay bir takvim seçmeniz gerekiyor. Her ne kadar masa ve duvar takviminiz üzerine not almaktan hoşlanıyor olsanız da eğer hız kazanmak istiyorsanız dijital takvim kullanmanız burada şart. İnternette birçok dijital takvim aracı ve uygulaması olsa da bizim önerimiz Google Takvim. Özellikle Gmail kullanıyorsanız; hatta iş yazışmalarınızı Gmail üzerinden yapıyorsanız Google Takvim Google servislerine entegrasyonuyla size çok daha fazla zaman kazandırabilir. Ayrıca oluşturduğunuz takvime her bilgisayar ve telefon üzerinden de Google’ın bu servisi ile ulaşabilirsiniz.

Bir işe dalınca ne kadar zaman harcadığınızı fark etmiyor ve böylelikle diğer işlere ayıracağınız zamandan çalıyorsanız bu aşamada yardımınıza Rescue Time koşabilir. Sizin alışkanlıklarınızı öğrenerek daha üretken olmanız için zamanınızı nasıl yönetmeniz gerektiğini söyleyen araç, hangi uygulamalar ve web siteleri üzerinde gün içinde ne kadar zaman harcadığınızı hesaplayabiliyor, bilgisayarınızın ya da telefonunuzun arka planında çalışarak size gün içinde hangi işlere ne kadar zaman ayırdığınız hakkında raporlar sunuyor. Örneğim e-postaları okumaya ve yanıtlamaya ne kadar zaman ayırdığınızı, toplantılarda ne kadar zaman harcadığınızı bildiren araç, oluşturacağınız alarmlarla belli iş üzerinde belli bir zaman harcadığınızda sizi uyarabiliyor.

Projeler arasında kaybolduğunuz ve hangi projede hangi işi yetiştirmeniz gerektiği konusunda çıkmaza düştüğünüz durumlarda Reverb’i kullanabilirsiniz. Bir proje yönetimi ve paylaşımı aracı olan Reverb yapılacaklar listesi oluşturmaktan çok daha fazla özelliği size sunuyor. Bu görevlere etiketler verebiliyor, önceliklerini belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca projeleri iş arkadaşlarınız, müşterilerinizle paylaşabiliyor; bunlar hakkında tartışmalar yapabiliyorsunuz.

Belli bir işi yaparken ne kadar zaman harcadığınızı merak ediyorsanız zaman takip aracı Toogle’ı kullanabilirsiniz. Siz örneğin bir içerik için araştırma yaparken ya da e-postalarınızı yanıtlarken arka planda geçen süreyi takip eden Toggle o işe ne kadar zaman ayırdığınızı size bildiriyor. Böylelikle hangi işlerin vaktinizi daha çok aldığını anlayabiliyor ve buna göre kendinize göre bir zaman planlaması yapabiliyorsunuz.

SÜPER TEMİZLİK