Çikolata lekesi nasıl çıkar?

Süper temizlik.com.tr| Blog - Çikolata lekesi nasıl çıkar?

Çikolata lekesi nasıl çıkar?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Çikolata lekesi nasıl çıkar?

Çikolata lekesi, çikolata severlerin kaçınamayacağı izlerden bir tanesidir. Peki çikolatalı çileğinizden ya da çikolatalı gofretten oturma odanızın halısına ya da çocuğunuzun tişörtüne damlayan lekeler nasıl çıkartılacak?

 

cikolatalekesinasicikar

 

Çikolata lekelerini giysilerden, döşemelik kumaşlardan ve halılardan çıkarmak için farklı farklı yöntemler izlemek gerekiyor. Unutulmaması gereken hem çikolata hem de kreması ile başa çıkmak gerektiği.

 

Giysilerden çikolata lekesinin çıkartılması:

1. Adım: Lekeyi dağıtmamaya özen göstererek çikolata kalıntılarını kumaştan sıyırın.

2. Adım: Lekeyi iz çıkartıcı bir çamaşır deterjanı ile temizleyin.

3. Adım: Suyu, kumaş için uygun olan en sıcak kıvama getirin. Eğer kumaş uygunsa normal çamaşır suyu, değilse renk çıkartmayan çamaşır suyu kullanarak sıcak suda giysiyi yıkayın.

Giysinin yıkanması tamamlandığında, kurutmaya geçmeden önce çikolata lekesinin çıktığından emin olun. Eğer hala leke duruyorsa, yukarıdaki süreci bir kez daha tekrarlayın.

 

Çikolata lekesinin döşemelerden çıkarılması:

1. Adım: Öncelikle çikolata lekesini döşemelik kumaştan dağıtmamaya özen göstererek sıyırın.

2. Adım: İki bardak soğuk suda bir yemek kaşığı bulaşık deterjanını karıştırın.

3. Adım: Bu solüsyonu kullanarak temiz beyaz bir bez ile döşemelik kumaştaki çikolata lekesini temizleyin.

4. Adım: Sıvı tam olarak emilene kadar lekeyi kurutun.

5. Adım: Döşemelik kumaştan çikolata izi çıkana kadar üçüncü ve dördüncü adımları tekrarlayın.

6. Adım: Lekenin çıkmasının ardından sade su ve yeni bir beyaz bez ile, solüsyonun temizlenmesi için aynı alanı tekrar silmelisiniz. Ardından döşemelik kumaşı kurutun.

Bu arada, döşemelik kumaşı çikolata lekesinin çıkmasını sağlayacak yeterlilikte ıslattığınızdan emin olun. Çikolata lekesi tam olarak çıkmadıysa, kuru temizlemelerde kullanılan leke çıkarıcı deneyin.

 

Çikolata lekesinin halılardan çıkarılması için yapılacak işlem, döşemelik kumaştan lekenin çıkarılması için kullanılan adımlarla aynıdır. Ancak bu adımlarla çikolata lekesini çıkarmayı başaramazsanız yeni bir leke çıkarıcı hazırlayabilirsiniz. Bunun için 2 bardak sıcak suya bir yemek kaşığı amonyak ekleyerek karıştırın. Bu solüsyonu halıya yukarıdaki adımları kullanarak uygulayabilirsiniz.

 

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çikolatayı sevmeyen mi var ? bu dünyada tabi çocuklar daha çok seviyor çikolatayı... Çocuklar çikolata yerken bir yandan da giysilerine halılara, koltuklara da bulaştırıyorlar. Tabi yalnız çocukla mı sakar yetişkinlerde bazen çikolata lekesini sebebi olabiliyorlar. Peki bu çikolata lekesi nasıl çıkar ? Bu yazımızda En zor lekelerden Biri olan çikolata lekesini çıkarma yöntemlerini size anlatmaya çalışacağız.

 

Çikolata Lekesi

Çikolata lekesini çıkarmak kesinlikle kolay bir iş değildir. Erime sıcaklığı düşük olduğundan, kakao yağı ile sütteki protein ve karbonhidratlar kalıcı lekeler bırakabilir. Neyse ki, çikolata lekesi çıkarılır iken etkili olabilen yöntemler vardır.

 

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çıkarılması zor olan her lekede olduğu gibi, çikolata lekesi için de yalnız güvenilir kaynaklardan elde ettiğiniz leke çıkarma yöntemlerini uygulamanız son derece önemlidir. Yanlış uygulamalar, çikolata lekesini çıkarılması imkansız bir leke haline getirirse, sevdiğiniz eşyalara erkenden veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca, çikolata lekesi çıkarmaya çalışmadan önce leke olan giysideki, kumaştaki veya halıdaki talimatları okumanız daha doğru uygulamalar yapmanızı sağlayacaktır.

 

Giysideki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysideki Çikolata Lekesi

7 yaşındaki çocuktan, 70 yaşındaki büyükbabaya kadar herkes çikolata sever. Bu yüzden, hemen hemen bütün giysilerin başına gelen lekelerden biri de çikolata lekesidir. Çocuklar, genellikle giysilerini çikolata lekesi yaparlar ve annelere de bu zorlu lekeyi çıkarmak düşer. Çikolata lekesi nasıl çıkar sorusunun sihirli formül içeren bir cevabı yoktur, fakat doğru leke çıkarma yöntemleri uygulanırsa çikolata lekesi büyük oranda sorun olmaktan çıkarılabilir.

 

Giysideki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Aşağıda yer alan çikolata lekesi nasıl çıkar püf noktalarını, yıkanabilen kumaşlardaki çikolata lekeleri için denemeden önce, giyside bulunan bakım etiketlerini dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz. Bu önemlidir, çünkü çikolata lekesi çıkarılır iken yanlış işlem yapmanızın önüne geçebilir. Eğer, çikolata lekesi olan giysi, yalnız kuru temizleme yapılabiliyorsa ya da yapılacak işlemden kuşku duyuyorsanız leke çıkarma konusunda profesyonel hizmet için size en yakın Dry Center’a gidebilir veya Dry Center’dan adrese servis hizmeti alabilirsiniz.

 

Giysiniz çikolata lekesi olduğunda yapılacak ilk şey, kurumasını sağlamaktır. Eğer çikolata kurumadan çıkarmaya çalışırsanız, lekeyi daha geniş alanlara dağıtabilirsiniz. Bu yüzden, çikolata lekesini çıkarmaya çalışmadan önce, çikolatanın kurumasını beklemeniz gerekir. Çikolatanın kurumasını hızlandırmak amacıyla buz torbası da kullanabilirsiniz, buz çikolatayı sertleştirecektir.

Çikolata kuruduktan sonraki aşama, kumaştaki çikolatayı olabildiğince kazımaktır. Bu aşamada, küt ağızlı bir bıçak ya da spatula kullanabilirsiniz. Giysiye zarar vermeden, hafifçe kazıyın.

Alternatif olarak, katı çikolata parçacıklarını kazıdıktan sonra, musluktan lekenin tersine su akıtılabilir. Böylece, kalan çikolatanın kumaştan biraz daha çıkması sağlanır.

Daha sonra, çikolata lekesi olan bölgeye sıvı deterjan dökün. Sıvı deterjan dökülmesini takiben, 10 dakika bekleyin.

Giysiyi, soğuk suda 15 dakika bekleterek çikolata lekesinin daha da yumuşamasını sağlayın. Her beş dakikada bir çikolata lekesini ovmak da faydalı olabilir.

Son olarak, giysiyi yıkarken ılık su kullanın ve kurutma makinesi kullanmadan kurumasını sağlayın. Leke çıkmamışsa, kurutucunun ısısı lekeyi daha da sabitleştirecektir.

Daha Zorlu Çikolata Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Yukarıdaki işlemlerden sonra çikolata lekesi giysiden çıkmadıysa,

çeşitli riskleri olmasına rağmen aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.

 

Bir yemek kaşığı amonyak esaslı temizleyici ve yarım bardak ılık suyla bir karışım hazırlayın.

Hazırladığınız karışımı, kumaşta çikolata lekesi üzerine tatbik edin. (Amonyak kullanmadan önce, hazırladığınız karışımın çikolata lekesi olan kumaşın renginde bir kayba yol açıp açmadığını kontrol etmeyi unutmayın.)

Sonra, giysiyi talimatlarına uygun olarak elde veya makinede yıkayın, asarak kurutun.

 

Halıdaki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar ?

Halıdaki Çikolata Lekesi

Çikolata kullanılarak hazırlanan kekler, pastalar ve diğer tatlı çeşitleri, çay saatlerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu yüzden, başta mutfaktakiler olmak üzere evdeki halılarda, dökülen yiyeceklerden kaynaklanan çikolata lekesi ile karşılaşmayanımız neredeyse yok gibidir.

Çikolata ne kadar tatlı anlar yaşatıyorsa, çikolata lekesi de o kadar tatsız durumlara neden olur. Çünkü, halıdaki çikolata lekesini çıkarmak genellikle külfetli bir iştir.

 

Halıdaki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınıza çikolata döküldü ve halıda çikolata lekesi oluştuğunu fark ettiniz. Böyle durumlarda öncelikle panik yapmamanız gerekir. Halı üzerindeki çikolata lekesi çıkarılmaya çalışılırken en fazla yapılan yanlış, çikolatanın kuruması beklenmeden silinmesidir. Bu uğraşı sonunda çikolata yayılacağından dolayı, halınızda daha büyük bir çikolata lekesi ile karşı karşıya kalmanız içten bile değildir. Bundan dolayı, halıdaki bakım talimatlarını okuduktan sonra aşağıda yazan halıdaki çikolata lekesi nasıl çıkar yöntemlerini dikkatlice uygulamanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca, çikolata lekesi olan halı, özel boyalar veya farklı elyaf çeşitleri kullanılarak üretildiyse, Dry Center Halı Yıkama Servisi'nden hizmet almanız daha yerinde olacaktır.

 

Halıdan çikolata lekesi çıkarılır iken yapılacak ilk şey, çikolatanın kurumasını sağlamaktır. Bu sayede, çikolata lekesini çıkarırken bir yandan da daha büyük alanlara yayılmasını engellemiş olursunuz. Çikolatanın kuruması için birkaç saat bekleyebilir veya buz torbası kullanarak bekleme süresini kısaltabilirsiniz.

Sonrasında, kuruduktan sonra sertleşmiş olması gereken çikolatayı olabildiğince halıdan kazımanız gerekir. Kazıma işlemi sırasında, küt ağızlı bir bıçak ya da spatula işinize yarayabilir.

Kazıma işlemini takiben ortaya çıkan çikolata parçacıklarını elektrik süpürgesi ile çekebilirsiniz.

Sonra çikolata lekesi olan bölgeyi, sıvı deterjan veya toz deterjan ve ılık suyla hazırlamış olduğunuz karışımı tatbik ettiğiniz bir bezle silin. Silme sırasında ovmadan, lekenin dışından içine doğru hareket etmeye dikkat edin.

Sonunda, mümkün olabilecek en az suyu kullanarak halıyı durulayın ve halıyı nemli bırakmamak için kuru, temiz bir beyaz bezle kurulayın.

SÜPER TEMİZLİK