Depresyon için panzehir

Süper temizlik.com.tr| Blog - Depresyon için panzehir

Depresyon için panzehir
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Tazelik değil, tembellik değil, irade eksikliği değil. Depresyon bir hastalıktır ve herkesin başına gelebilir - Dr. Drauzio Varella'dan Fantastic'e

Aile üyeleri ve yakın arkadaşlar ilk önce depresyonun ne olduğunu yani patolojik karakterini anlamalıdır. Ayrıca, depresif belirtilerin neden olduğu kayıplara, aile, sosyal ve mesleki ilişkilere zarar vermenin yanı sıra, kişisel bakımın ve intihar nedeniyle ölüm riskinin zayıflatılmasından dolayı, sonuçlarının ciddiyetini tanımaları gerekir. 

Pek çok insan hüzününü depresyonla karıştırır, ancak biri diğerinden farklıdır, üzüntü, bir kişinin kaybolduğu ya da işler istediğimiz gibi gitmediği zaman yaygın ve doğal bir duygudur, oysa Depresyon, uyku ya da iştahsızlık, zorluk gibi fiziksel değişiklikleri içerir. zevk, çok olumsuz düşünceler, yoğunlaşma zorluğu, basit görevler, ilgisizlik.

Depresyon bazen geçmiş bağlamlar, duygusal istismar, hakaretler, saygısızlık, karşılaştırma eksikliği, ailedeki destek eksikliği, sevgi ve şefkat, duygusal yanılsamalar ve çocukluk kayıpları ile bağlantılı olabilir. Bunların hepsi depresyon olasılığını artırabilir. yetişkin olarak. Psikoterapi bu bağlamların günümüzdeki etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu, çoğu kişinin depresif rahatsızlıkları motive olmayan, karamsar ve kendi inisiyatifleri olmadan gördüğü için, acı çekenlerin ayrımcılığa uğradığı bir hastalıktır. Diğerleri bile, sadece değişmek istediklerini söyledikleri için insanları depresyonda yargılıyorlar; öte yandan değişmiyorlarsa değişmek istemiyorlar!

Tarihsel olarak, depresyona sahip olup olmama, bir ebeveynin ilişki, para, istihdam eksikliği ile bağlantılı olmadığını, çünkü diğer başarılı ve zengin insanlar da depresyondan muzdariptir. Gerçek şu ki, depresif devlet sosyal sınıf, cinsiyet, din veya başka bir kategori seçmiyor. Depresyon kelimesinin etiyolojisi, başka bir deyişle,  kabartma  olarak artan ve azalan yapılar vardır. Gerçekliğin bu gözleminden Latin depresyonundan gelen depresyon kelimesi doğar onun en uzak kaynağından, bu terim değişen boyutunu tanımlamak için kullanılmıştır  toprak . Zamanla, kara bataklığı fikri, bölgedeki duygusal gerileme gibi diğer alanlara da yansıtıldı. birey  ve ekonomi.

Depresyonun bir başka özelliği de, yaşadıktan sonra, çoğu zaman nüksler, başka bir deyişle, kişinin depresyonun üstesinden geldiğini düşündüğü, ancak tekrarlama geçirebileceği ve tekrar depresif duruma gelme ihtimalinden korkmasıdır.

Terapötik algıda depresyon iki gruba veya kategoriye ayrılabilir: - Endojen depresyon veya eksojen depresyon.

Eksojen depresyonda bunlar, bireyin boğa, profesyonel, ekonomik problemler, vb. Gibi depresif bir duruma sahip olmasına neden olan dış faktörler veya nedenlerdir. Eksojen depresyonda, hormonun artışını üreten adrenal bezde bir değişiklik vardır. Bu nedenle kortizol ve serotonin eksikliği, hasta stresli, yerinden olmuş ve yetersiz ve sık sık bağırsak dysbiosis problemleri ile kendini hissediyor.

Endojen depresyonda motifler dış kaynaklı değil iç kaynaklıdır, diğer bir deyişle dopamin seviyelerine ve bazen de serotonine bağlıdır. Bu durumda, kişi açık bir neden olmadan depresif bir durum hisseder. “Neden bu şekilde hissettiğimi bilmiyorum?” Diye bile kendinize sorabilirsiniz. Fakat cevap basit, bunlar dış biyokimyasal sorular ve bazen bu değişiklikler kalıtsal nedenlerden kaynaklanıyor.

Hem endojen hem de eksojen depresyon, uzmanlar duygusal sorunları dikkate alır, çünkü lityum, vanadyum, krom, çinko gibi bazı minerallerin eksikliği depresif durumlar oluşturabilir.

Uzmanların sıklıkla dikkat ettiği diğer bir konu, güneş ışığına maruz kalmanın önemidir, şu ana kadar Norveç gibi ülkeler depresyon nedeniyle çoğu intiharın gerçekleştiği sıralamanın başındadır. Ve uzmanlar artık bunun güneş ışığına maruz kalmanın düşük olduğunu biliyor. Ayrıca, depresyonu olan bir kişinin dış mekan koşullarından kaçındığı ve aksine karanlık odaları ve hatta geceleri tercih ettiği bilinmektedir.

Depresyondan muzdarip insanlarda araştırmanın bir diğer önemli nedeni de, depresif davranışlara neden olan parazitler ve mantarlar gibi mikroorganizmaların varlığıdır.

Bazıları kendilerini depresyonda görüyorlar ve hatta yataktan çıkmalarını zorlaştıran, nispeten düşük kan basıncına sahip olduklarının farkında bile değiller. Bu hastalıktan muzdarip olan insanlar profesyonel yardım aramaya direnir ve aradıklarında, önemli ölçüde tatmin edici bir sonuca ulaşmak için gereken zamanı sürdürmekte zorluk çekerler.

Ortalama olarak, depresyon tedavisi 6 ay ile 1 yıl arasında sürer ve bu, çoğu depresyon tedavisi için en büyük engellerden biridir.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, depresyon tedavisi için oldukça etkili bir tedavinin, ibogaine adı verilen bir maddenin ayaktan kullanılması olduğunu göstermektedir. Bu maddenin, dopamin, serotonin vb. Gibi depresyonlu bireylerin nörohormonal seviyelerini düzenlemekten sorumlu olduğu gösterilmiştir.

Depresanların çoğunun endojen depresyondan muzdarip olduğu ve ibogainin güçlü etki noktası olan dopamin ve serotonin seviyeleri ile bağlantılı olduğu düşünülür. IBTA (Brezilya Alternatif Tedavi Enstitüsü) direktörü Rogério Souza, bu tedavi biçiminde son derece etkili olduğunu belirtti. Rogério Souza, nörohormonal seviyelerin düzenlenmesine ek olarak, kişinin depresyon hissetmesine neden olan dışsal nedenlerle ilgili algılarını değiştirebilme yeteneğine sahiptir ve böylece ibogain de depresyon tedavisinde etkili hale gelir - diyor Rogério Souza.

IBTA - Brezilya Alternatif Terapi Enstitüsü, Campinas bölgesinde, Brezilya'da ibogaterapi ile depresyon tedavisinde öncüdür, zaten bu hastalığa sahip yüzlerce hastaya hizmet vermiştir ve ifade sonuçlarının yanı sıra, avantajlarından birinin tedavi, arka arkaya sadece 5 gün içerisinde gerçekleşir, tamamlamadan önce geri çekilme olasılığı neredeyse sıfırdır.

Depresyonu olan birini tanıyorsanız ya da tanıyorsanız, önce hastalığın varlığını tanımak, ikinci olarak bedenin ya da zihnin tezahür ettiği her durumun bir nedene bağlı olduğunu anlamak önemlidir, bu nedenle çözülmeden önce tespit edilmesi gerekir.

 

Kaynak: clinicaibta.com.br