Derinlemesine banyo temizliği nasıl yapılır?

Süper temizlik.com.tr| Blog - Derinlemesine banyo temizliği nasıl yapılır?

Derinlemesine banyo temizliği nasıl yapılır?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Derinlemesine banyo temizliği nasıl yapılır?

Banyo evinizin en fazla kullanılan alanlardan biridir. Banyonun iyi temizlenmesi, oluşacak tüm tehlikeli bakterilerin ortadan kaldırılması ve iyi bir şekilde dezenfekte olması için önemlidir.

Derinlemesine banyo temizliği nasıl yapılır? İşte ipuçları...

Banyonun temizliğinde öncelikle duvarlar var. Bu nedenle önce işe oradan başlamalısınız.

Derzi temizleyin: Banyonuz çok büyük olasılıkla karolarla kaplıdır. Karolar arasındaki derzin kirliliği banyoyu da kirli gösterecektir. Buralarda ayrıca bakteri de ürer. Eski bir diş fırçasını çamaşır suyuna batırın ve derzleri fırçalayın, ardından çok iyi şekilde durulayın.

 

Lavabonuzu dezenfekte edin: Banyonuz bakterilerin en yoğun bulunduğu yerlerden biri de lavabodur. Bakterileri yok etmek için anti-bakteriyel bir bez kullanın. Lavabonuzu daha da temiz hale getirmek için gidere sirke ve karbonat dökün.

Havluluklarınızı temizleyin: Bu çok bildik bir şey gibi gelir ancak genellikle atlanır. Havlulukları çamaşır suyu ile yıkayın ve durulayın. Asla havlu askılıklarını temizlemeyi atlamayın.

Küflerden mutlaka kurtulun: Özellikle küvet ya da duşakabinlerde bir süre sonra mutlaka küf oluşacaktır. Küfleri temizlemek için çamaşır suyu, sirke ya da oksijenli su kullanın. Biraz ovmanız gerekebilir.

Tuvaletlerde oluşan lekeleri temizleyin: Bir süre sonra tuvaletlerde ne yazık ki, lekeler oluşacaktır. Özellikle giderin ağzında oluşabilecek bu lekeleri temizlemek için bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Söz konusu lekelerin bulunduğu yerlere dökün, bekleyin ve ardından sert bir fırça ile ovan. En son olarak da bol su ile durulayın.

Lavabonun altını düzenli tutun: Eğer lavabonuzun altında bir dolap var ise mutlaka düzenli tutmalı ve oluşabilecek tozları temizlemelisiniz. Bu bölüm çok da kullanılmayan makyaj ya da temizlik malzemeleriyle doldurulur. Kullanmadığınız herşeyi atın.

Tuvalet fırçanızı temizleyin: Tuvalet fırçası düzenli olarak temizlemeyi unutmayın. En iyi temizlik yöntemi ise fırçayı bir saat boyunca çamaşır suyu içinde bekletmek.

 

Banyo oyuncaklarını temizlemeyi unutmayın: Küçük çocukların bulunduğu evlerden banyolarda mutlaka onların oyuncakları da bulunur. Ancak banyo sırasında oynanan bu oyuncaklar sadece durulanır ve kurumaya bırakılır. Oysa onlar üzerinde de bakteriler oluşabileceğinden daha detaylı bir temizliğe ihtiyaç duyarlar. Sirke ve ılık suyla temizlediğiniz oyuncaklar dezenfekte olacak ve çocuklarının için daha güvenli hale gelecektir.

Çöp kovanızı yıkayın: Banyodaki çöp kovanızda torba kullansanız bile mutlaka kovanın durulanması ve dezenfekte edilmesi gerekiyor. Bu kovayı temizlemek için yine sirke kullanın. Sirke ve ılık su ile temizliği kesinlikle unutmayın.

Banyo pompanızı temiz tutun: Banyo pompası bakterilerin ve mikropların en fazla oluştuğu gereçlerden biridir. Önce tuvalet sifonunu çekerek pompayı orada ıslatın. Ardından bulaşık deterjanı ve çamaşır suyunu tuvalete dökün ve pompayı burada temizleyin.

SÜPER TEMİZLİK