Dijital Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Süper temizlik.com.tr| Blog - Dijital Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Dijital Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Baharın gelmesiyle evlerde dip bucak temizlik yapmaya başlamış olmalısınız. Peki günün çoğunu geçirdiğiniz dijital evlerinizde temizlik ne alemde? Bahar temizliği yapmak sadece fiziksel olarak değil sanal olarak bulunduğunuz tüm alanlarda şart. Yenilenmek ve tazelenmek için hem mite’ları* hem de byte’ları** temizlemek gerek.

 

Dijital Bahar Temizliği İçin 5 İpucu

1- Şifrelerinizi Değiştirin
Dünyanın en çok kullanılan şifresi “123456”dır. Sizin olmasın. En az 8 karakterli, büyük ve küçük harflerden ve de rakamlardan oluşan karışık bir şifre seçin. E-posta adresinizin, sosyal medya hesaplarınızın, alışveriş yaptığınız ve kredi kartı bilgilerinize sahip web sitelerinin ve son olarak bankacılık işlemlerinin şifrelerini değiştirin. Mümkünse hepsi birbirinden farklı olsun.

 

2- Kullanmadığınız Dosya ve Uygulamaları Kaldırın
Bilgisayarınızın masaüstündeki gereksiz dosyaların arasında kaybolmaktan sıkılmadınız mı? Önce masaüstünüzü toplayın, sonra klasörlere ve programlara geçersiniz. Aynı şekilde cep telefonunuzda ve tabletinizde kullanmadığınız tüm uygulamaları ve artık hiç bakmadığınız fotoğrafları ve videoları harici disk ya da bulut depolama alanına yedekleyip silin. Unutmayın, uygulamaların %80’den fazlası kişisel verilerinize ve tüm hassas datalarınıza erişebiliyor. Bu yüzden cep telefonunuzda ve mobil cihazlarınızda artık kullanmadığınız tüm uygulamaları silmeniz ve erişimlerini kaldırmanız şart.

 

3- Güncelleme Yapın
Bilgisayarınızda ve cep telefonunuzda kullandığınız işletim sistemlerinin son sürüm olduğuna emin olun. Güncellenmemiş sürümler siber güvenlik açısından daha fazla risk altındadır ve virüslere karşı açık barındırabilir. Lisanslı antivirüs yazılımı kullanarak siber saldırılara karşı kendinizi sağlama alın.

 

4- E-Posta Aboneliklerinden Çıkın
Her gün e-posta kutumuza onlarca mail düşüyor; alışveriş sitelerinin kampanyaları, duyurular, indirimler vb. spam mailler. Ama hiçbirine bakmıyoruz, bakmadığımız gibi silmeye de üşeniyoruz. Kolayı var: Abonelikten çıkmak. Toplu işlem yapma ve filtreleme sayesinde birden fazla mail adresini otomatik olarak çöp kutunuza gönderebilirsiniz.

 

5- Sosyal Medya Temizliği
Günün büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz sosyal medya hesaplarında belki de temizliğin en büyüğü yapılması gerekir. Instagram, Twitter, Facebook, Snapchat ve aklınıza gelebilecek tüm sosyal paylaşım hesaplarında artık ilginizi çekmeyen hesapları takipten çıkın ve 1 seneden fazla konuşmadığınız tüm “arkadaşlarınızı” da silin. Kimseye ayıp olmaz merak etmeyin. Günde yüzbinlerce içeriğe maruz kalıyoruz, en azından en kaliteli ve faydalı olanları seçin

SÜPER TEMİZLİK