Ev temizliğinde hayat kolaylaştıran püf noktaları

Süper temizlik.com.tr| Blog - Ev temizliğinde hayat kolaylaştıran püf noktaları

Ev temizliğinde hayat kolaylaştıran püf noktaları
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Ev temizliğinde hayat kolaylaştıran püf noktaları

Ev temizliğini hem kısa zamanda hem de kusursuz olarak yapmanın tüm püf noktaları burada...

Duşa kabin ve küveti her duştan sonra su ile temizlemeli ve haftada iki kez ayrıntılı temizlik yapmalısınız. Aynı şekilde duşa kabin camlarını karbonat ile silip durularsanız bu alanları çizmeden temizlemiş olursunuz.

Mikroplardan uzak tutmak için diş fırçalarınızı mutlaka kutusunda saklayın.

Tuvalet kağıdının tam ortasındaki karton silindire hoş kokulu bir esans yağından birkaç damla damlatırsanız tuvaletinizin daha ferah koktuğunu göreceksiniz.

Mutfak temizliği

Yemek yaparken saatlerimizi harcadığımız mutfak, evin en çok kirlenen bölümlerinden biri... Mutfağı temiz tutmak için ise önerilerimiz şöyle...

Limon kabuklarını güneşli bir alanda kurutun, isli ve yağlı mutfak eşyalarınızı bu kabuklarla ovalayabilirsiniz. Ayrıca limon kabuğuna bir miktar tuz dökerek çay ve kahve lekesi olmuş fincanlarınızı da temizleyebilirsiniz.

Mutfakta çöp biriktirmeyin! Her gün çöpleriniz mutlaka atın.

Buzdolaplarının düzenli temizliğe ihtiyacı vardır. Bundan dolayı buzdolabınızı haftada bir defa tamamen boşaltıp temizlemeye özen gösterin. Temizlik işlemini yapmadan önce fişini çekmeyi unutmayın.

Yarım litrelik bir kapta su-soda karışımı yapın. Soda, yüzeyleri mükemmel bir şekilde temizler ve dezenfekte eder.

Dondurucunuzu temizlemek için bir yemek kaşığı sirke ve bir yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Çalkaladıktan sonra nemli bir beze dökün ve o bezle dondurucuyu kolayca temizleyin.

Salon ve oturma odası temizliği

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz salon ve oturma odaları en çok kirlenen yerlerden.. İşte, bu alanlar için temizlik önerilerimiz...

Pencerelerinizi güneşli günlerde silmeyin çünkü cama uygulanan deterjanlar hızlı kurudukları için leke bırakabilirler.

Koltuklarınızı, minderlerinin kılıfları çıkarılabilen ve yıkanabilen tarzda tercih edin. Koltuk silmek yerine kılıflarını yıkamak size zaman kazandıracaktır.

Halı seçiminde tercihinizi akrilik halılardan yana kullanın. Temizliğe uygun yapılarıyla size kolaylık sağlayacaklar.

Yerleri silerken suyun içine bir miktar sirke katarsanız zeminin pırıl pırıl olduğunu görürsünüz

Mobilyalarınızı silerken antistatik özellikli temizleme bezi kullanın. Böylece hem tozu yok edebilir hem de lekelenme riskinden kurtulabilirsiniz.

Evinizi düzenlemeye gardıroplarınızdan başlayın!

Evdeki düzeni sağlayan en büyük faktörlerden biri düzenli ve çok eşya alabilen dolaplardır. Gardıroplarınızı düzenli tutarsanız evdeki dağınıklığın büyük bir kısmını toparlamış olursunuz. Peki bunu nasıl sağlayabiliriz. İşte püf noktaları...

Evinizin düzenli görünmesini istiyorsanız öncelik olarak gardırobunuzu temizlemeye ve düzenlemeye yer verin. Her ev sahibi zamanla içerisinde kendi düzenini oturtmaya ve evine şekil vermeye başlar. Bu yüzden her evin kendine has bir stili vardır.

Bir evi düzene sokmak için, dolap içlerinden başlamanız gerekiyor. Pek çok konuda olduğu gibi detaydan genele doğru gitmek ev düzeniniz için de geçerli. İşte gardırobunuzu düzenlemenize yardımcı olacak ipuçları... 

Gömme dolaplar

Gömme dolaplar, ihtiyaçlarınıza uygun çözümler getirmekte son derece yardımcıdır. Eğer dolabınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, bu alternatifi mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Birçok avantajının yanında gömme dolaplar diğer giysi dolaplarına oranla daha az yer kaplarlar.

Gardıroplarınızı sipariş ile tasarlayın

Gardıroplarınızı sipariş ederek tasarlayın, bunu yapmanız size iyi bir seçenek sunacaktır. Siparişten önce neye ihtiyacınız olduğunu dikkatlice düşünün. Örneğin fazla kazağınız varsa, geniş çekmece ve raflara yer vermelisiniz. Siparişle çalışan mobilya mağazalarına veya iyi bir marangoza, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir dolap yaptırabilirsiniz.

Kendinize ait bir giyinme odası yaratabilirsiniz

Bir zamanlar Hollywood yıldızlarının kullandığı giyinme odaları, şimdilerde pek çok evde kullanılmaya başladı. Artık yatak odasını bölerek bir giyinme odası oluşturabilirsiniz. Kendinize ayakkabı alanı ya da soyunma kabinleri yaratabilirsiniz. 

Küçük odalar için dolabınızı düzene sokabilirsiniz

Küçük bir yatak odanız varsa, bu sizin gömme dolap yaptıramayacağınız anlamına gelmez. Bu durumda dolabı, odanın kullanışsız alanlarına monte ederek, diğer dolaplara oranla daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

Eğer yatak odanız çatı katındaysa

Yatak odanız bir çatı katındaysa, tavan yüksekliğine ve çatının kıvrımlarına uygun bir kapı kullanarak, burada da bir bölüm oluşturabilirsiniz. Köşe gardıroplar ve kayan kapılar, özellikle çatı katları gibi kısıtlı alanlar için en iyi seçenektir.

Oturma odası dekorasyonunun püf noktaları

Evimizde belki de en çok vakit geçirdiğimiz yer olan oturma odalarını dekore ederken bazı noktalara dikkat etmek evdeki rahatımızı artıracak faktörlerin başında geliyor...

Evde en çok zaman geçirdiğimiz, zaman zaman misafirlerimizi ağırladığımız oturma odalarımızın dekorasyonu çok önemlidir.

Tercih edeceğiniz renkler, kumaşlar ve desenler ruh halinizi odaya yansıtacağı gibi aynı zamanda genel havanıza da etki edecektir.

Peki oturma odası dekorasyonunda nelere dikkat etmeliyiz?

 • Seçilen renkler canlı olsa da göz yormayacak olmalı.
 • Odanın genel dokusu birbiriyle uyumlu mobilyalardan oluşmalı.
 • Klasikten ziyade modern tarzlar benimsenmeli.
 • Kullanışlı ve rahat bir ortam oluşturulmalı.
 • Seçilecek ufak objelerle dekorasyon daha canlı ve yaşayan bir hale getirmeli.
 • Halılar ve mobilyalar çabuk kirlenmeyecek şekilde seçilmeli. Mümkünse leke tutmaz kumaştan yapılmış mobilyalar tercih edilmeli.

Yapacağınız bu seçimlerle oturma odanız büyüklüğü ne olursa olsun sizi bunaltmayacak, hem evin fertleri hem de misafirler için rahat bir yaşam alanı haline gelecektir.

Peki oturma odası dekorasyonunda hangi hatalardan kaçınmak gerekir?

 • Odayı fazla eşya ile doldurma ve hareket alanını kısıtlamak.
 • Koyu ve boğucu duvar rengi seçmek.
 • Rahatsız mobilyalar seçmek.
 • Abartılı, göz yorucu detaylar kullanmak.
 • Uyumsuz renklerde eşyalar kullanmak.

 

SÜPER TEMİZLİK