Ev temizliğinin püf noktaları

Süper temizlik.com.tr| Blog - Ev temizliğinin püf noktaları

Ev temizliğinin püf noktaları
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Ev temizliğinin püf noktaları

Evinizi her gün baştan aşağı temizlemek neredeyse imkansızdır. Kimi zaman evlerinizde yapılacak temizliği hafta sonuna bırakmak, bir günü tamamen ev temizliğine harcamak demektir. Özellikle çocuklu ve çalışan anneler derinlemesine temizlik yerine, istikrarlı şekilde küçük küçük dokunuşlarla hafta sonunu dinlenerek geçirebilir.

İşte ev temizliğinin püf noktaları;

Yatağınızı mutlaka toplayın:

Güne yatağınızı toplayarak başlamak, gün boyu yanınızda bulunması gerekecek ruhu size verecektir. Hızlı ve basit bir şekilde temizlik hissini size katacak ve yatak odanızın da çok daha güzel görünmesini sağlayacaktır.

 

Düzenli olun:

Evinizde her şeyin bir yeri olduğunda, ortalığın dağınık olması çok da kolay değildir. Bu nedenle mümkün olduğunca organize olun ve evinizin çeşitli yerlerinde kutular bulundurun. Ortalığı toplamanız gerektiğinde kutular büyük işe yarayacaktır.

 

Bulaşık makinenizi boşaltın:

Her ne kadar bulaşık makinesindeki temiz tabakları orada bırakıp, ihtiyaç olduğunda almak kulağa çekici gelse de, bu pek de iyi bir fikir değil. Sabah uyandığınızda mutfak lavabosundaki kirli tabakları rahatlıkla bulaşık makinesine yerleştirebilirsiniz. Tabii bunun için makinenin boş olması gerekir. Bu mutfağınızın temiz ve toplu olmasını sağlayacaktır.

 

İşleri ertelemeyin:

Kendinize asla "daha sonra yaparım" demeyin. Bu özellikle temizlik için geçerlidir. Paket kağıtlarının ya da dökülen şeylerin ortalıkta durmasına asla izin vermeyin. Bunları hemen temizleyin, aksi taktirde sertleşip kalacaklar ve temizlemesi bir hayli zor olacaktır.

 

Kirlendikçe temizleyin:

Ortalığı dağıldığı anda toplama alışkanlığını edinmelisiniz. Mutfakta yemeğinizi fırına koyduğunuz anda, yemeği yaparken ortaya çıkan dağınıklığı mutlaka toplayın. Yemeğinizi yedikten sonra tabakları lavabonun içine bırakıp gitmeyin, bulaşık makinenize o anda yerleştirin.

 

Yatmadan önce hızlı temizlik:

Evi toplamak için yatmadan önce beş dakikanızı ayırın. Tüm aileyi de bu işe katın. Oyuncaklar yerine götürülmeli, yastıklar yerden alınmalı ve etraftaki eşyalar yerine yerleştirilmeli. Eğer ihtiyaç varsa, elektrik süpürgesiyle hızlıca temizleyin.

 

Kapıları ya da pencereleri açın:

Bu çok basit bir fikir gibi gelse de, kısa süreli olarak pencereleri ve kapıları açmak evinizin havasını değiştirecektir. Siz kokuyu fark etmeyebilirsiniz ancak acayip kokular bir anda evinize sinebilir. Kapıları ya da pencereleri açmak bu kokuların yok olmasını sağlayacaktır.

 

Çamaşır yıkama günü belirleyin:

Çamaşır sepetinizin kirlilerle dolup taşmasını beklemeyin. Her hafta çamaşır yıkayacağınız bir gün belirleyin ve buna bağlı kalın. Bu şekilde banyonuz hem dağılmayacak, hem de sürekli olarak üzerinize giyecek bir şeyler bulacaksınız.

 

Buzdolabını temizleyin:

Yaklaşık iki haftada bir buzdolabının içini temizlemek iyi bir yöntemdir. Artıkları dolabınızdan çıkartın ve dolapta duran her şeyin son kullanma tarihini kontrol edin. Son kullanma tarihi geçenleri atın. Raflara dökülenleri temizleyin, böylece saatlerce ovmanızı gerektirecek kadar sertleşmelerine izin vermemiş olursunuz.

SÜPER TEMİZLİK