Evi düzenli tutmanın en pratik yolları

Süper temizlik.com.tr| Blog - Evi düzenli tutmanın en pratik yolları

Evi düzenli tutmanın en pratik yolları
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Evi düzenli tutmanın en pratik yolları

Evinizi istediğiniz kadar iyi dekore edin, düzenli olmasını sağlayamadığınız durumlarda bu dokunuşlar kendisini asla göstermeyecektir. Aslında dağınıklığa fırsat vermeden birkaç adımla evinizi düzenli tutmak oldukça kolay.

İşte evi düzenli tutmanın en pratik yolları;

1- Her sabah 5 dakika ayırın:

Sabah işe ya da alışverişe çıkmadan önce ortalığı toplamak için 5 dakika ayırın. Mutfak tezgahında duranları bulaşık makinesine yerleştirin, ayakkabıları ayakkabılığa koyun ve havluları askılarına asın. Bunlar eve geldiğinizde dağınık olarak görmek istemeyeceğiniz ilk şeylerdir. Toplu bir eve gelmek, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak.

 

Yatmadan önce 10 dakika ayırın:

Gece yatmadan önce mutfak lavabosunu boşaltın, tezgahları silin ve sabaha hazır olması için kahve ya da çayınızın ana malzemelerini hazırlayın. Yatmadan önce 10 dakikanızı ayırarak bunları yapmak, mutlu bir sabaha uyanmanızı sağlayacaktır.

 

Kullandığınız malzemeyi yerine yerleştirin:

Evinizde "sonra toplarım" diyerek bıraktığınız herşeyin bir anda nasıl bir "dağ" oluşturacağına inanmak zor ancak böyle oluyor. Her seferinde işiniz bittiğinde kullandığınız malzemeyi yerine koymak bu "dağlar" ile karşılaşmanızı önleyecektir.

 

Organize olun:

Evinizde her aile bireyinin kendisine ait eşyaları toplamasını sağlayın. Herkesin bulmacanın bir parçası olmasını sağlayacak şekilde görevleri paylaştırın. Başta itiraz edenler olsa da, inanın ailenin tüm bireyleri düzenli ve toplu bir evden mutluluk duyacaktır.

 

Herşeyin bir yeri olsun:

Evinizi düzenli tutmanın yollarından bir tanesi de, aksesuarlardan mutfak malzemelerine, giysilerden, ayakkabılara kadar herşeyin bir yerinin olması. Bu tür eşyalarınız için belirli bir yer yoksa, mutlaka hazırlamalısınız.

 

Bir temizlik takvimi kullanın:

Evinizi düzenli ve temiz tutmak için bir takvim oluşturun. Her gün 15 dakika ayırarak mutlaka yapılması gereken temizlik işlerini yapmak büyük bir sorun yaratmayacaktır. Ancak bunları biriktirip, haftanın bir günü 2 ya da 3 saatinizi temizlik için ayırmak sizi yoracaktır. Bu nedenle, hazırladığınız temizlik takvimi ile bunu düzenlemek mümkün.

 

Kendinize zaman ayırın:

Evini düzenli ve temiz tutmak herkes için önemli. Ancak yorgunluğu düşündüğünüzde arada sırada mola vermek ve kendinize zaman ayırmak en önemlisi. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız bırakın o gün ortalık dağılsın. Dinlendikten sonra ertesi gün toplayabilirsiniz.

SÜPER TEMİZLİK