Evinizi Karınca Ve Sineklerden Arındırmanın 5 Yolu

Süper temizlik.com.tr| Blog - Evinizi Karınca Ve Sineklerden Arındırmanın 5 Yolu

Evinizi Karınca Ve Sineklerden Arındırmanın 5 Yolu
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte karşılaşılan en önemli sorunlardan biri evlerde bulunan sinek ve karıncalardır. Karasinekler ya da sivrisinekler evlerin hijyenini ve insan sağlığını tehdit eder. Evlerde bulunan sinek ve karıncalardan kurtulmak, ve bu tür haşerelerin eve girmesini önlemek için basit önlemler alabilirsiniz.

İşte evinizi sinek ve karıncalardan arındırmanın ve evinize girmelerini önlemenin 5 yolu:

1.Doğal Bitkisel Yağlar

Yaz aylarında sinek ve karıncalardan kurtulmanın yollarının başında bitkisel yağlar gelir. Eğer siz de evinizdeki sineklerden ve karıncalardan kurtulmak için kimyasal ilaçlar yerine doğal yöntemler kullanmak istiyorsanız bitkisel yağlar oldukça yararlı olacaktır. Sinekler; lavanta, okaliptüs ve sedir ağacı kokusunu sevmezler. Bu yağları aktarlardan satın alarak aromaterapik bir mumluk yardımıyla ya da pamuklara damlatarak odaya yayılmasını sağlarsanız, evinizde bulunan sinekler kısa sürede ortamı terk ederler. Karıncalar için ise kafur yağı ve lavanta yağını kullanabilir, karıncalardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ayrıca taze nane ve defne yapraklarını karıncaların geldiği yerlere ya da tespit edebildiyseniz yuvalarına koyduğunuzda karıncalar yerleştikleri yuvaları ve geçiş yollarını terk eder.

2.Sinek ve Karınca Tuzakları

Evinizde var olan malzemeleri kullanarak sinekler ve karıncalar için tuzak hazırlayabilirsiniz. Yapışkan bir karton panoyu ya da çift taraflı bantları bu iş için kullanabilirsiniz. Şerit şeklinde keseceğiniz yapışkan karton panoyu ya da çift taraflı bandı kapı eşiklerine ve pencere pervazlarına yapıştırabilirsiniz. Kare şeklinde keserek de sinek ve karıncaların en çok bulunduğu alanlara birkaç tane yapıştırdığınızda sinekler ve karıncalar bu yapışkanlı yüzeye yapışır. Böylelikle haşereleri etkisiz hale getirmiş olursunuz.

3.Ev Temizliği

Sinekler ve karıncalar başta olmak üzere tüm haşerelerden korunmanın en önemli yolu ev temizliğidir. Özellikle hava sıcaklığının yüksek olduğu yaz günlerinde evinizde yiyecek ve içeceklerin tüketildiği mutfaklarda kalan artıklar, açık bırakılan çöp kutuları sinekleri ve karıncaları çeker. Bu nedenle çöp kutularınızın kapağını kapalı tutmanız, çöpleri biriktirmeden atmanız yerinde olacaktır. Ayrıca, mutfağınızda ocak, fırın gibi alanlarda kalan yiyecek artıklarının haşereleri çekmemesi için sık sık temizlemeniz gerekir. Reçel, bal gibi şekerli yiyecekleri ve çay şekerini de mutlaka kapalı alanlarda ve kapakları kapalı bir halde saklamalısınız.

4.Sineklikler

Özellikle sineklerin evinize girmemesi için alabileceğiniz en pratik önlemlerden biri de sineklik olarak bilinen pencere telleridir. Bu teller portatif olarak pencerelere takılabilir özellikte olabilir, ya da pencerenize monte edilerek kullanıma uygun olabilir. Yapı marketlerden alabileceğiniz portatif sineklikleri kolaylıkla takabilir, yaz mevsimi bitiminde dilerseniz çıkarabilirsiniz. Yaz aylarında açık tuttuğunuz pencerelere uygulayacağınız sineklikler sineklerin evinize girmesini önler.

5. Doğal Haşere Kovucu

Evinize sinek ve karıncaların girmesini önlemek ya da var olan sinek ve karıncaların evinizi terk etmesini sağlamak için kullanabileceğiniz en basit yöntem, limon ve karanfil kullanarak yapacağınız doğal haşere kovucudur. Bunun için yarım limon ve birkaç adet kuru karanfil tanelerine ihtiyaç vardır. Karanfil tanelerini limonun iç yüzeyine ya da dilerseniz bütün bir limonun kabuklarına saplayabilir, bunu bulunduğunuz ortama ya da haşerelerin en çok bulunduğu alanlara koyabilirsiniz.

 

SÜPER TEMİZLİK