Farklı Yüzeyler İçin En Uygun Temizlik Malzemeleri

Süpertemizlik.com.tr| Blog - Farklı Yüzeyler İçin En Uygun Temizlik Malzemeleri

Farklı Yüzeyler İçin En Uygun Temizlik Malzemeleri
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Temizlik malzemeleri yaşamamızın her alanında karşımıza çıkan ve ihtiyaç duyabileceğimiz araç gereçlerdir. Bu araç gereçler kimyasal olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayrılabilir. Kimyasal temizlik malzemeleri deterjan ve sabunlardır. Deterjanlar sabun dışındaki bütün kimyasal malzemeleri kapsar. Sabun bir alkalinin yağlı bir madde üstüne etki etmesi ile elde edilen bir temizlik ürünüdür. Diğer bir ifade ile sabunlar için yağlı asitlerin alkali tuzları denilebilir.

Sabunlar yüzey aktif maddelerinin bir şubesini teşkil etmesi ile bilinirler. Yüzey aktif maddelerden kasıt anyonik, katyonik, non-inyon ve amfoterik aktif maddelerdir. Sulu bir çözeltide yüzey aktif maddelerini barındıran sabunlar yüzey gerilimlerini etkiler yani azaltır. Deterjanlar ise kir sökücü olarak adlandırılır. Deterjanlar petrol ve türevlerinden elde edilip yine bu temizlik malzemelerinin içerisinde yüzey aktif maddeleri bulunur. Deterjanlara örnek olarak çamaşır suyu, çamaşır sodası, tuz ruhu, bulaşık deterjanları verilebilir.

 

Temizlik Ürünü Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kimyasal deterjanların seçiminde pH değerine son derece önem verilmelidir. pH değeri 7’ye yakın olan temizlik ürünlerinin tercih edilmesi gereklidir. Kimyasal olarak hem yüzeye hem de cilde zarar vermeyen yumuşak yapılı temizlik ürünlerinin seçilmesine önem verilmelidir. Kokusu kötü olan ürünlerin kullanılmaması gereklidir. Özellikle çamaşır suyu seçiminde bu detaya dikkat edilmelidir.

Kokusu yoğun olan çamaşır suları astım gibi hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle yoğun kokan çamaşır sularından uzak durulmalıdır. Açık ambalajlı ürünlerin tercih edilmemesi muktezadır. Ambalajın üzerinde seri no, firmanın adı,  adresi, ürünün nasıl kullanılacağına dair bilgi ve net ağırlığı hakkında verilerin yer alması gerekir. İçeriği ve fiyatı itibari ile temizlik ürünlerinin kıyaslanması sağlanmalıdır.

Tercih edilen ürünlerin hangi amaç ile kullanılacağı tespit edilerek seçim yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ürünlerin raf ömrüdür. Deterjanların içerisinde NTA denilen nitrilotriasetik asit ve tuzların kullanılmaması hakkında da belli bir yönetmelik yayınlamıştır. Bu maddenin kullanılmasına engel olunmasının temel nedeni cilde verdiği zararlardır.

 

Çevre Dostu Temizlik Malzemeleri ve Ürünleri

Doğal temizlik malzemeleri cilde zarar vermediğinden gönül rahatlığı ile kullanılabilen maddeler içerir. Bunların çoğu bir başka madde ile etkileşimli olarak kullanılır. Örneğin: Portakal kabukları sirke ile buluşturulduğunda bu iki etkileşimli ürünün birleşiminden daha hijyenik alanların oluşturulması sağlanır. Oksijenli su ve limon leke çıkarmada oldukça etkili bir yöntemdir. Limon parçacıkları banyo küvetinin temizlenmesinde kullanılabilir. Bunun dışında evin hemen hemen tüm alanlarında kullanılabilen karbonat ile gerekli alanlarda ovalama yapılabilir. Bilhassa lavabo, tuvalet, küvetlerin temizlenmesinde genel olarak sirke ve karbonatın aktif temizleme gücünden yararlanılır.

Karbonatın kullanım alanının çok olması mutfak eşyalarının temizliğinden, zemin temizliğine kadar kaliteli bir temizleme  imkanı sağlar. Tüm bunlarla birlikte kirli alanlarda yeteri kadar temizlik ürünleri kullanılmaz ise temizleyicinin etkisini tam olarak gösteremediği sonucuna varılabilir. Gerek kimyasal gerekse doğal tüm temizlik maddelerinin kire etki etmesi belli bir süre dahilinde gerçekleşir. Bu nedenle temizleyicilerin gerekli alanlara uygulanmasından sonra bir müddet durulanmadan bekletilmesi gerekir.

Organik sertifikalı temizleyicilerin kullanılması hem cilde zarar vermemesi ile hem de temizlenmesi istenilen alanların kaliteli bir şekilde temizlenmesi ile öne çıkar. Özel olarak formüle edilen bu temizleyiciler içerisinde parfüm, boya, SLES, fosfat, klor ve paraben maddeleri yer almaz.  Özel formüllü bu maddeler mama sandalyesi, puset gibi bebek eşyalarının temizlenmesinde de rahatlıkla kullanılabilir.

 

Süper Temizlik Apartman Temizliği
Süper Temizlik Cam Temizliği
Süper Temizlik Ev Temizliği
Süper Temizlik Haşere İlaçlama
Süper Temizlik Halı Yıkama
Süper Temizlik İnşaat Sonrası Temizlik
Süper Temizlik Koltuk Yıkama
Süper Temizlik Kuru Temizleme
Süper Temizlik Ofis Temizliği
Süper Temizlik Ütü Hizmeti (Ütücü)
Süper Temizlik Dış Cephe Cam Temizliği
Süper Temizlik Gündelikçi, Yardımcı Bayan
Süper Temizlik Hastane Poliklinik Temizliği
Süper Temizlik Okul Dershane Temizliği
Süper Temizlik İş Yeri Temizliği
Süper Temizlik Yurt Temizliği
Süper Temizlik Avm Temizliği
Süper Temizlik Fabrika Temizliği
Süper Temizlik Endüstriyel Temizlik
Süper Temizlik Villa Temizliği
Süper Temizlik Temizlik Hizmetleri

SÜPER TEMİZLİK