Giysiden Küf Nasıl Çıkarılır? - Kumaştaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaştaki küf lekesi nasıl çıkar | Duvardan küf lekesi nasıl çıkar | Kıyafetten küf lekesi nasıl çıkar - SüperTemizlik

Giysiden Küf Nasıl Çıkarılır? - Kumaştaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Giysideki Küf Lekesi Nasıl Çıkar ?Küflenmiş çamaşırlar nasıl temizlenir?Renkli çamaşırdan küf lekesi nasıl çıkar?Kumaştaki küf lekeleri nasıl çıkar?

 

Açık Renkli Giysiler için Küf Lekesi Çıkarma Tavsiyeleri

 • Önce küfün giysi yüzeyinde bulunan fazla kısmını evin dışında (küfün evinizin içine yayılmasını engellemek amacıyla) yumuşak bir fırça yardımıyla temizleyin.
 • Beyaz giysiler için, küf çıkarıcı olarak klorlu ağartıcı kullanmanız birçok durumda etkili olacaktır. Klor içermeyen ağartıcı kullanmak daha güvenlidir, ama etkisi daha azdır. Ağartıcıyı, bütün giysiye uygulamadan önce kumaşın rengini açmadığından emin olmak için daima görünmez bir bölgede (kumaşın iç kısmında, küçük bir dikiş yerinde vb.) mutlaka test edin. Ayrıca, küf lekesi olan bölgenin altına kalın bir kağut havlu veya bez koymanız küf lekesinin, giysinin lekeli olmayan yüzüne geçmesini engellemek açısından iyi olacaktır.
 • Bir yemek kaşığı klorlu ağartıcıyı bir bardak suyla karıştırarak seyreltin. Hazırladığınız karışımı doğrudan küf lekesi üzerine uygulayın. Uygulamayı sprey tabancasıyla püskürterek de yapabilirsiniz.

 

Koyu Renkli Giysiler için Küf Lekesi Çıkarma Tavsiyeleri

Koyu renkli kumaşların renk hassasiyeti ve yalnız kuru temizleme yapılabilen kumaşlar göz önüne alındığında koyu renkli giysileriniz için Dry Center’dan profesyonel leke çıkarma işleminin yapıldığı kuru temizleme hizmeti almanız yerinde olacaktır.

Risk taşımakla birlikte aşağıda evde deneyebileceğiniz bir küf lekesi çıkarma yöntemi de açıklanmaktadır:

 • Küfün kumaşta bulunan yüzeysel kısmını evin dışında (küfün evinizin içine yayılmasını engellemek amacıyla) yumuşak bir fırça yardımıyla temizleyin.
 • Sonra küf lekesi olan bölgenin üzerine limon suyu dökerek küf lekesini nemlendirin.
 • Küf lekesinin üzerine biraz tuz dökün ve tuzu küf lekesine yedirin.
 • Daha sonra giysiyi güneşte kurumaya bırakın.
 • Giysi kuruduktan sonra küf lekesi için müdahale ettiğiniz alanı durulayın.
 • Son aşamada giysiyi, bakım talimatı doğrultusunda benzer renklerle yıkayın.

 

Küfü Kumaştan Temizlemek

 

1-Bir diş fırçası kullanarak küfü fırçala. Eski bir diş fırçasını al ve kılları kullanarak giysindeki küfü iyice fırçala. Bu şekilde yapabildiğin kadar küf oluşumunu gider. Kumaşı fırçaladıktan hemen sonra diş fırçasını at.

 • İyi havalandırılmış bir alanda, hatta açık havada çalış. Küf sporları evindeki havada dolaşabilir ve diğer giysilere veya daha kötüsü akciğerlerine yerleşebilir.
   

 

2-Küfe bir leke çıkarıcı uygula. Küfü mümkün olduğunca fırçaladıktan sonra giysinin küflü kısmına bolca leke çıkarıcı uygula.

Leke çıkarıcıların kumaşa nüfuz etmesi için zamana ihtiyacı vardır; bu nedenle giysiyi yıkamadan önce en az 30 dakika bekle.

 • Hazır leke çıkarıcılar kolaylıkla temin edilebilir. Yaşadığın yerdeki bir markette veya herhangi bir süpermarkette temizlik ürünleri reyonuna bak.
   

3-Giysiyi sıcak suyla tek başına yıka. Çamaşır makineni "büyük" veya "çok büyük" yük boyutunda çalıştır ve su sıcaklığını "sıcak" olarak ayarla. Küf sporlarını halihazırda küflü olmayan giysilere aktarma riskiyle karşılaşacağın için çamaşır makinesine başka herhangi bir giysi koyma.

 • Çamaşır makinen, makinedeki kumaş miktarına bağlı olarak hangi yük ayarının gerekli olduğunu tahmin ediyorsa ağırlık yapması için birkaç eski bez veya havlu at.

SÜPER TEMİZLİK