Giysilerinizdeki Statik Elektrikten Nasıl Kurtulursunuz?

Süper temizlik.com.tr| Blog - Giysilerinizdeki Statik Elektrikten Nasıl Kurtulursunuz?

Giysilerinizdeki Statik Elektrikten Nasıl Kurtulursunuz?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Giysilerinizdeki Statik Elektrikten Nasıl Kurtulursunuz?

Hepimiz yaşamışızdır, bir tişörtü veya herhangi başka bir giysiyi üzerimizden çıkarırken, garip bir elektrik kuvveti hissederiz. Bunun sebebi, üzerimize giydiğimiz kıyafetin, vücudumuzdaki kıl ve tüylerle arasında meydana gelen sürtünme kuvvetidir. Tenimize sürtünen giysi, çok kısa bir süreliğine, bir miktar statik elektrik üretir. Özellikle yün ve naylon çorap benzeri giysilerde bu durumla karşılaşılır, bu tür giysilerin birbirlerine sürtünmeleri de, elektrik durumunu meydana getirir. Özellikle zıt elektrikli kıyafetler giyiyorsanız, giysilerde elektriklenme ortaya çıkabilir.

Elektriğe karşı nesnelerin iki durumu vardır; nesneler ya iletken olur, elektriği üzerlerinde taşırlar ya da yalıtkan olur ve elektrik kuvvetinin üzerlerinden, başka bir yere taşınmasına engel olurlar. Giysinizdeki elektrikten kurtulmak için de yalıtkan özelliği olan nesnelerle, elektrik geçişini engelleyebilirsiniz.

 

Emniyet Pimi Ve Antistatik Sprey

Bu durumdan kurtulmak için, statik elektriği ortadan kaldırmak amacıyla, giysinizin içine bir emniyet pimi yerleştirebilirsiniz. Metal bir nesne koyduğunuz zaman, emniyet pimi elektriği üstünde toplar ve kıyafetinize ulaşmasını önler.

Birçok markette bulabileceğiniz, anti statik spreyleri, vücuda ve giysilere uygulanabilecek şekilde üretilmiş, bu tip durumlar için etkili ürünlerdir. Ellerinizi hafifçe ıslatıp giysilerin üzerinde gezdirerek, statik yapışmayı önlemeniz de mümkün. Bu yöntem, bazı kumaşlarda işe yarar. Ama ipek benzeri, sadece kuru temizleme yapılması gereken kumaşlarda, bu yöntem uygulanmamalı.

 

Metal Askı Kullanımı

Vücudunuz kuru olduğu takdirde, sürtünme artacak ve statik elektrik oluşacaktır. Bunu önlemek için, vücut nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, su borusu veya lamba direği gibi topraklı herhangi bir metalle temas, giysinizdeki elektriği alabilir.

Giysilerinizi asmak için kullandığınız tel askıları, elektrikten kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Askının altındaki düz kısmı, giysilerinizin üzerinde gezdirdiğiniz takdirde, giysinin üzerindeki elektriği alarak, yapışmasının önüne geçebilirsiniz. Metal askı kullanmanız durumunda, giysinin üzerindeki elektriği metal nesne toplar ve sizin üzerinize ulaşmasını engeller. Fazlaca yapışkan bölgeler için, derinize talk pudrası da sürebilirsiniz.

Yumuşatıcı Yerine Sirke

Naylon ve polyester gibi sentetik kumaşlar, yıkanırken statik elektrik üretirler. Bunları ayırarak, şarj olmalarını ve elektrik üretmelerini önleyebilirsiniz. Çamaşırlarınızı yıkarken, yumuşatıcı yerine sirke kullanın. Sirke kullanmanız, statik elektrik üretimini engeller. Durulama suyuna sirke ekleyin. Sirke kokusu giysiler kuruduğundan, kendiliğinden yok olur.

 

Doğal Kurutma Yöntemlerini Tercih Edin

Kurutma makinesi içinde, kıyafetler birbirlerine sürtünür. Bu sürtünme sonucu, statik elektrik ortaya çıkar. Kurutucu en düşük ısı ayarındayken, içine nemli bir havlu koymanız, elektrik üretilmesini engelleyecektir.

Alüminyum rulo levhayı, bir top halinde, giysilerinizle beraber kurutma makinesine koymanız, statik elektrik oluşumunu engellemek için, başka bir yöntemdir.

Kuru ortamlar, elektrik oluşumu için elverişlidir. Bir nem cihazı vasıtasıyla, evinizi nemlendirebilir ve bu sayede, statik elektrikten kurtulabilirsiniz.

Eğer geniş bir alanınız varsa, giysilerinizi ipte veya askıda kurutun. Bu sayede çamaşırlarınız hava alır ve elektriklenme azalır.

Antistatik Bileklik Kullanabilirsiniz

Bütün yöntemleri denemenize rağmen rahatsız edici statik elektrik etkisinden bir türlü kurtulamıyorsanız antistatik bileklik kullanabilirsiniz. Antistatik bileklikler vücutta dolaşan elektriği atmaya yarayan; kablolu ve kablosuz olarak üretilen bilekliklerdir. Ev ve standart ofis ortamında kullanıma en uygun olanı kablosuz antistatik bilekliktir. Birçok online alışveriş sitesinden uygun fiyatlara temin edebilirsiniz.

SÜPER TEMİZLİK