Gömlek Nasıl Ütülenir?

Süper temizlik.com.tr| Blog - Gömlek Nasıl Ütülenir?

Gömlek Nasıl Ütülenir?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Gömlek Nasıl Ütülenir?

Herkesin şık olmak adına iş ve günlük yaşamında sıkça tercih ettiği seçeneklerden biri olan gömlekler, mutlaka ütü gerektiren hassas kıyafetlerdir. Gömleğin şıklığını ise iyi yapılmış bir ütü yansıtır. Bunun bilincinde olan birçok bayan gömlek ütülerken oldukça titiz davranırken, sıradan ütü yapma alışkanlığı olan pek çok kişi ise, kollarda oluşan çift ütü izine aldırış etmeden ütülediği gömleği giymekte ya da eşine giydirmektedir. Gömleğin sağladığı şıklığın bedeli olan iyi bir gömlek ütüsü için bazı püf noktalarının bilinmesi fayda sağlayacaktır.

Gömlek Ütülerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kıyafetleri ütülerken doğru ütü yapma tekniklerinin bilinmesi kadar iyi bir ütüye sahip olmak da oldukça önemlidir. Bu detaya dikkat edildikten sonra, gömlek gibi kıyafetlerin iz kalmadan ütülenebilmesi için ütü masası üzerinde ütülenmesi dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Ayrıca ütünün içinin su ile dolu olduğundan emin olmak ve buhar düğmesinin açık olduğundan emin olarak ütü yapmaya başlamak gerekir. Çok fazla buhar verme özelliğine sahip olmayan ütüler için gömleğin hafif nemli bırakılması kırışıklıkların kolayca açılmasını ve pürüzsüz bir ütü yapmayı sağlar.

 

Gömlek Ütülemenin Püf Noktaları

Gömlek ütülerken pek çok kişi gömleğin ön kısımlarını ütülemeye başlasa da, iyi bir gömlek ütüsü için öncelikle yakadan başlamak önemli bir püf noktasıdır. Birkaç kez yakanın ütü ile düzleştirilmesi, diğer kısımlarında yakaya uyumlu şekilde ütülenmesini ve gömleğin üzerinizde daha düzgün durmasını sağlar. Sonrasında ise manşetlerin ütülenmesi aynı şekilde kol kısmı ütülerken rahat edilmesini sağlar. Gömlek ütüleme işini zorlaştıran en önemli detaylardan biri kol çizgi detaylarıdır. Ütü ile belirginleştirilmesi gereken kol çizgisinin tek ve keskin olması, yapılan ütünün kusursuz olmasına işaret eder. Aksi halde birkaç kez üzerinden geçilmiş olan kat izleri, şık bir gömleğin bile oldukça nahoş görünmesine neden olacaktır.

 

Gömlek Kaç Derecede Ütülenir?

Gömlek ütüsü yaparken tüm püf noktalarını bilerek eksiksiz ve kusursuz bir gömlek ütülemek isteyenlerin merak ettikleri diğer ayrıntılardan biri de, gömleğin hangi ayar ve derece de ütülenmesi gerektiğidir. Farklı özelliklere sahip olan ütülerin ayar ve ısı dereceleri de farklılık gösterse de, kırışmış durumda olan bir gömleği düzgün bir şekilde ütülemek için ütünün maksimum seviyesine getirilmesi ideal ütü sıcaklığının elde edilmesini sağlayacaktır. Ayrıca gömlek kumaşının türüne göre ipek ya da keten gibi mevcut olan programın seçilmesi, ütünün kısa sürede yapılmasını sağlayacaktır.

Birikmiş ütüleri bitirmek isterken zaman alan en önemli kıyafetlerden olan gömlek ütülerken süreyi kısaltmak için, yıkama aşamasında da gömleğin çamaşır makinesinde uygun programda yıkanmasına özen göstermek gerekir. Yüksek ısıda ve çok doldurulmuş bir makinede yıkanmış gömlek fazlasıyla kırışmış olacağı gibi, gömlek kumaşının kısa sürede yıpranması da söz konusu olacaktır.

SÜPER TEMİZLİK