Gümüş Takılar Nasıl Temizlenir? - Gümüş Kolye Nasıl Parlatılır?

Evde gümüş kolye parlatma | Gümüş kolye Nasıl parlatılır - SüperTemizlik

Gümüş Takılar Nasıl Temizlenir? - Gümüş Kolye Nasıl Parlatılır?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Gümüş Takılar Nasıl Temizlenir? | Gümüş Kolye Nasıl Parlatılır? | Evde gümüş kolye parlatma


1-Tuz İle Yıkamak

Bir kaba iki su bardağı dolusu sıcak su koy. Temizlediğin takıların üstünü örtmesi yeterli.

Gümüş takın hafifçe karardıysa tuz banyosu bunu hemen giderecektir.

  • Eğer çokça takıyı bir defada temizliyorsan daha fazla su kullanabilirsin. Tek bir parça takı içinse daha az su kullan.
  • Eğer takının üstünde değerli taşlar varsa tuzlu su solüsyonuna batırınca zarar görmeyeceklerinden emin ol. Bu solüsyon çoğu taşa zarar vermez ama pahalı taşlarla süslü çok lüks takıları temizleyeceksen bir profesyonele götürmen daha iyi olur. Kuyumcuna da danışabilirsin.
     

2-Tuz ve alüminyum folyo
Bir çorba kaşığı tuzu sıcak suya ekleyip tümüyle çözülene kadar kaşıkla karıştır. Bir parça alüminyum folyo al ve birkaç şerit hâlinde kes, sonra bunları da kabın içine koy. Tuzlu suyla alüminyumun birleşimi, gümüşün yüzeyinde oluşan kararmayla etkileşime girecek ve onun yerine açık renk, parlak bir yüzey bırakacaktır.

  • Kararma, gümüşün yüzeyinin kükürtle birleşmesi ve siyah renkli bir madde olan gümüş sülfite dönüşmesiyle oluşur. Gümüş sülfit, tuz çözeltisi içindeyken alüminyumla tepkimeye girince bu iki madde arasındaki kimyasal tepkime, gümüş sülfiti tekrar gümüşe dönüştürür. Solüsyon ne kadar sıcaksa bu tepkime de o denli hızlı gerçekleşir.

3-Cila Beziyle Kurulamak

Yıkadıktan sonra gümüşü hafifçe ovalayarak temizlemek için özel bir cila bezi ya da yumuşak, havsız bir bez kullanabilirsin. Tümüyle kuruladığından emin ol.

  • Gümüş o kadar hassastır ki sert bir havlu kullanmak bile yüzeyde girinti oluşturabilir. Mutlaka yumuşak bir bez kullan.
  • Takıyı kurularken yumuşak bir pamuklu bezle hafifçe ovalayarak eski ışıltısına kavuştur.