Süper temizlik İstanbul Baca Temizleme

İstanbul Baca Temizleme

Süper temizlik İstanbul Baca Temizleme
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

 İstanbul Da   Bacalarınızı Temizletin Hem Hayatınızı Koruyun Hem Kazançlı Çıkın

Karbon monoksit ve yanmamış gaz zehirlenmesinden hayatlarını kaybeden insanların haberlerini her gün gazetelerde okuyorsunuz. Her kış bu haberler tekrar tekrar gazete sütunlarını işgal ediyor. Her yıl muntazaman temizlenmeyen bacalar

iyi çekmez, uzun süre temizlenmemiş bacalar ise kurum (is) birikmesi dolayısıyla tıkanır. Tıkanan bacalar, içerisinde bol miktarda karbon monoksit gazı bulunan dumanı geri teper, içeri verir. Bu gazı belirli bir süre solunum yoluyla ciğerlerine alan canlılar hayatlarını kaybederler. Bunun üç ana sebebi vardır:

Baca temizliği,  itfaiye teşkilatından aldığı izinle ve belediye encümeninin belirlediği fiyat tarifesi üzerinden, faaliyet gösteren özel firmalara  temizletilmelidir. İğdaş gaz özellikle doğalgaz baca raporu olmayan evlere artık izin vermemekte olup bu konuda müşteri temsilcimizle görüşerek konu hakkında gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Bacanız eğitimli ve kalifiye elemanlar tarafından  hassas bir şekilde temizlenmiş olacağından, bacanızın çekişi çok iyi olacaktır. İyi çeken bir baca yakıtı tam yakacağından, hem daha az yakıtla daha çok ısınma sağlayarak baca temizliği için yaptığınız masrafı fazlasıyla geri kazanmış olacak, hem de karbon monoksit zehirlenmelerine karşı hayatınızı emniyete almış olacaksınız.

Bunu önlemek için, 26 Temmuz 2002 tarih, 24827 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 58.Maddesinde yazıldığı gibi ;

Doğal gazlı binaların yılda 1 kez,

Fuel-oilli binaların yılda 2 kez,

Kömürlü binaların yılda 2 kez,

Şofben bacalarının yılda 1 kez,

Barbekü bacalarının yılda 1 kez,

Şömine bacalarının yılda 1 kez ,

Fırın bacalarının yılda 4 kez ,

Izgara bacalarının yılda 4 kez

temizletilmesi zorunludur.

Bacalarda biriken kurum ile  kuşların yuva yapmak için getirmiş olduğu materyalleri temizlemek ve su kanalını açabilmek için her bacanın temizleme kapağı olmak zorundadır.

Yağlı Kanal Temizliği

Otel restaurant sosyal tesisler ,yemekhane ve yemek şirketlerinin mutfaklarında bulunan ocak, ızgara ve bunların üzerinde bulunan bacaların kullanım esnasında iç cidarlarında oluşan yağ tabakanın temizlenmesi 2-3 ayda bir(kullanım sıklığına bağlı)temizlenmesi gerekmektedir

 

Yağlı kanalların sık sık yangınlara ve maddi hasarlara sebep olduğundan ;12.06.2003 tarih ve 2002/4850 sayılı “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” hükümlerine ve 23.08.1985 tarih ve 18851 sayılı İtfaiye Yönetmeliği Baca Yönergesine göre temizlik yaptırma zorunludur.

YAĞ YANICI OLDUĞUNDAN ALEV ALAN BACAYA MÜDAHALE ETMEK ÇOK ZORDUR HATTA İMKANSIZDIR.

YANMA DEVAM EDERKEN SICAKLIK ARTAR,ETRAFINDAKİ KABLO VE DİĞER MALZEMELERE SIÇRAYARAK BÜYÜK YANGINA SEBEB OLUR.

Temizlik işlemi 2 şekilde yapılmaktadır;

1) MEKANİK TEMİZLİK; Uzun süre temizlik yapılmamış ise bacalarda yağ tabakasının kalın olmasından dolayı yağ sökücüler yağın tamamını çürütemediğinden mekanik temizlikde uygun araç ve gereçler kullanılarak temizlik yapılır.

2) YAĞ SÖKÜCÜ KULLANILARAK FIRÇA İLE TEMİZLİK; Periyodik temizlik yapıldığında yağ sökücü köpük ve sıvılarla iç yüzey püskürtme aletlerle püskürtülerek 20 dakika beklenir ve fırçalama işlemi yapılarak temizlenir

Her iki işlem içinde yatay ve dikey bacaların mukavemetini bozmayacak şekilde uygun mesafelerde bir kereye mahsus temizlik kapakları açılır.

Motor ve Fan Temizliği

Mutfak ve ızgara bacalarının giriş veya tepe noktasında sistem içindeki yağ ve kirli havanın atılmasına destek veren fanların temizlenmesi ve bakımlı tutulması baca sistemi içindeki yağlanmayı azaltır.

Bu tip fanları yerinde veya sökülerek yağ sökücülerle temizliği yapılır ve sistem gözden geçirilerek olası motor yanması ve elektrik kontağından çıkacak yangınlar önlenmiş olur.

SÜPER TEMİZLİK