Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Süpertemizlik.com.tr| Blog - Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Severek tüketilen kahve istenilmeden halı, kıyafet gibi kumaş üzerine döküldüğünde kahve lekesi temizliği profesyonel bir şekilde sağlanabilir.

Tüm dünyanın değişik şekillerde tükettiği kahve bazen beklenmedik şekilde kumaş üzerine dökülebiliyor. Temizlenmesi kolay olan yüzeylerde kahve lekesi bir problem oluşturmaz iken kumaşa işleyen bu lekenin çıkartılması için uzunca bir zaman harcanabiliyor. Mevcut lekeye hemen müdahale edilebiliyor ise leke kumaştan kolay bir şekilde çıkartılır. Ancak lekenin kurumasına neden olunmuş ise temizlenmesi biraz uğraş gerektirebilir.

Kahve lekesi temizliği için esas alınması gereken püf nokta kahvenin dökülür dökülmez temizlenmesidir. İhtiyaç olan tek şey ilk etapta kuru bir bez veya kağıt havludur. Kahvenin döküldüğü yere hemen bir kağıt havlu veya bez bastırılmalı ve kahvenin kumaşa iyice işlemesinin önüne geçilmelidir. Bu esnada kumaşa baskı uygulamamak esastır. Kumaşın ovalanarak ve bastırılarak temizlenmeye çalışılması lekenin daha da kumaş derinliklerine ulaşmasına neden olur. Bu sebeple hafif hafif sulu kısmın alınması gerekir.

Kahve Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Kıyafette oluşan kahve lekesi için yine erken müdahale önem taşır. Kahve dökülür dökülmez kıyafetin ters çevrilerek ılık su ile temas ettirilmesi gerekir. Hatta bir müddet ılık su içerisinde tutmak lekenin kurumamasını ve böylece kumaşta kalıcı iz bırakmamasını sağlar. Söz konusu kumaş olduğu için herhangi bir ağartıcı madde kullanılmaması gerektiğine dikkat edilmelidir. Bu husus dikkate alınarak kıyafet ılık sudan alınır ve  lekeli bölgeye uygun deterjanın biraz dökülmesinin ardından bir müddet kıyafetin deterjan ile bekletilmesi gerekir.

Bu aşamadan sonra kıyafet durulanır ve yeniden bir müddet daha ılık su içerisinde bekletilir. Son olarak çamaşır makinesinde yıkatılarak kahvenin kumaştan tamamen çıkması sağlanmış olur. Pantolon, elbise, tişört gibi kumaşı her ne olursa olsun tüm kıyafetlerde bu uygulamaya yer verilerek kahve lekesi kalıcılığı önlenir.

Bu uygulamanın dışında dökülen kahvenin kağıt havlu ile alınmasının ardından hemen kıyafetin kuru temizleyiciye verilmesi de sağlanabilir. Kuru temizleme ile leke yine tamamen çıkartılmış olur.

Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

İlk uygulamanın yapılması ile lekenin soğuk suyla ıslatılması sağlanır. Lekeli bölgeye birkaç damla gliserin damlatılarak lekeye nüfuz etmesi beklenir. Yanı sıra şampuanla silinir. Veya bir miktar su içerisine % 15 amonyak katılarak halı temizlenir. Yapılan tüm işlemlerden sonra leke hala çıkmamış ise kahve lekesi nasıl çıkar konusuna bu sefer sirke ile temizleme yöntemiyle yaklaşılır.

Bir su bardağının yaklaşık olarak 5/2’sine sirke konulur ve bardağın geriye kalan kısmının suyla doldurulması sağlanır. Hazırlanan bu karışım temiz bir bez yardımı ile tamponlu şekilde halıya uygulanır. Bir müddet bekledikten sonra ılık su ile halı durulanabilir. Halıda kalan nem ise yine temiz ve kuru bir bezle alınmalıdır. Koltuk kumaşlarına dökülen kahve için de yine sirke ile temizleme tekniğine başvurulabilir. Koltuk kumaşlarının hassas olması özenli bir uygulama gerektirir. Her daim olduğu gibi koltuk kumaşlarında da uygulanacak ilk yöntem kahvenin kabasının kağıt havlu ile alınması olacaktır. Koltuk kumaşlarının temizlenmesinde halıya olan baskılı ovalama yapılmamalıdır.

Özellikle deterjan kullanımına yer verilmemelidir. Renk giderici deterjanların kullanılmasından kaçınılmalıdır. Halı şampuanları, bitkisel kaynaklı leke çıkarıcı ürünler kullanılabilir. Ovalanmadan tampon yapılarak koltuklar temizlenirse koltuk kumaşlarının uzun ömürlü olması sağlanır. Buradan hareketle kahve lekesi nasıl çıkar denildiğinde dikkat edilecek husus özetle ilk müdahalenin yapılması ve ardından nasıl bir kumaş türü olduğuna göre hareket edilmesidir. Leke kıyafette ise kıyafetin ılık suda bekletilmesi, halı ve koltuk ise tampon uygulamalarının yapılması ve hiçbirinde deterjan kullanılmamasıdır.

Süper Temizlik Apartman Temizliği
Süper Temizlik Cam Temizliği
Süper Temizlik Ev Temizliği
Süper Temizlik Haşere İlaçlama
Süper Temizlik Halı Yıkama
Süper Temizlik İnşaat Sonrası Temizlik
Süper Temizlik Koltuk Yıkama
Süper Temizlik Kuru Temizleme
Süper Temizlik Ofis Temizliği
Süper Temizlik Ütü Hizmeti (Ütücü)
Süper Temizlik Dış Cephe Cam Temizliği
Süper Temizlik Gündelikçi, Yardımcı Bayan
Süper Temizlik Hastane Poliklinik Temizliği
Süper Temizlik Okul Dershane Temizliği
Süper Temizlik İş Yeri Temizliği
Süper Temizlik Yurt Temizliği
Süper Temizlik Avm Temizliği
Süper Temizlik Fabrika Temizliği
Süper Temizlik Endüstriyel Temizlik
Süper Temizlik Villa Temizliği
Süper Temizlik Temizlik Hizmetleri

SÜPER TEMİZLİK