Süper temizlik Kalorifer Petek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Süper temizlik.com.tr| Blog - Kalorifer Petek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Süper temizlik Kalorifer Petek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Kalorifer petekler, sıcak suyun kullanıldığı ısıtma sistemlerinde ısıtılacak ortamların en uygun yerine yerleştirilen cihazlardır. Bu cihazların çalışma mantığı kısaca şöyledir: Kombiden pompalanan sıcak su sıcak su borularından geçer. Borulardan geçen su peteklere ulaşır ve bunun sonucunda petekler bulundukları ortama ısı yayarlar. İçlerinden geçen su ise yeniden kolon borularından kombiye ulaşır. Oldukça önemli bir işleve sahip bu cihazların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Ancak kalorifer petek seçimi yapılırken belli noktalara dikkat edilmelidir.

Kalorifer Petek Seçimi

Kalorifer petek seçimi sırasında göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta konumlandırılacağı mekânın özellikleridir. Eğer yüksek tavanlı yapılarda, merdiven boşluklarında kullanılacaklarsa bu durumda ışınım oranı fazla olan yüksek radyatörler tercih edilmelidir.  Petek çeşitleri arasında yer alan düz yüzeyli ve ince ürünlerde radyasyon oranı yüksektir. Bu anlamda derinliği az yüksekliği ise fazla olan ridem tipi radyatörler ile panel radyatörler en ideal olanlarıdır.

kalorifer petek seçimi

Bunların yanında petekler daha çok pencerelerin altına yerleştirilen cihazlardır. Özellikle ısı yalıtımı yapılmış olan yerlerde ısı kaybı daha az olacaktır. Yine bunun için derinliği az ve ısı gücü yüksek radyatörler seçildiğinde dilim sayısı da az olacaktır. Ancak bu durum hem estetik hem de yer kaybı açısından dezavantajlı bir durumdur. Bu gibi durumlarda kalorifer petek seçimi, dilimli döküm ya da çelik radyatörler kullanılacaksa en ince tipler yönünde yapılmalıdır. Ayrıca petek niş içerisine yerleştirilecek ise radyatör yüksekliği parapet yüksekliğinden en az 15 cm kadar az olmalıdır.

Petekler eğer işyeri, okul ya da hastane gibi ortamlarda kullanılacaksa bu durumda toz tutmayan ve kolay temizlenen modeller tercih edilmelidir. Çünkü özellikle hastane ve okul gibi ortamlar, hastalıkların çok çabuk yayılabileceği mekânlardır. Bu nedenle petek modelleri arasından kolay temizlenebilir olanları kullanılmalıdır.

kalorifer petek seçimi

Tüm bunların yanında farklı su geçiş direncine sahip radyatörler birlikte kullanılmamalıdır. Aksi halde su dolaşımında aksamalar meydana gelebilir. En uygun olanı ise aynı su geçiş direncine sahip olan petekleri birlikte kullanmaktır. Bu sayede meydana gelebilecek arızaların ve yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmiş olur.

SÜPER TEMİZLİK