Kapı Temizliği Nasıl Yapılır – Hangi Kapı Nasıl Temizlenir

Süper temizlik.com.tr| Blog - Kapı Temizliği Nasıl Yapılır – Hangi Kapı Nasıl Temizlenir

Kapı Temizliği Nasıl Yapılır – Hangi Kapı Nasıl Temizlenir
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Kapı Temizliği Nasıl Yapılır – Hangi Kapı Nasıl Temizlenir

Kapı temizliği nasıl yapılır Kapılar nasıl temizlenir, beyaz kapılar nasıl temizlenir, çelik kapılar nasıl temizlenir, lake kapılar nasıl temizlenir, yağlı boya kapılar nasıl temizlenir, pimapen kapılar nasıl temizlenir gibi sorulara alt başlıklarda cevap verilmiştir. Havaların iyice soğuması ile birlikte evlerde kış temizliği de başladı. Halılar yıkamaya gönderildi, duvarlar boyatıldı, camlar silindi, dolap düzeni yapıldı, sıra kapıların temizliğine geldi.Kapılar evin en çık kullanılan ögelerinden biridir. Zira kapılar dış etkenlerin tozunu yüzeyinde barındırır. Dokumaya bağlı olarak lekeler oluşur. Kaloriferden dolayı islenirler. Kapı temizliği nasıl yapılır Evde bir de küçük çocuk varsa kapı temizliği daha da önemli hale gelir. Peki, kapı nasıl temizlenmeli Kapı temizliği püf noktaları nelerdir? Kapı temizliğine dair tüm detayları bu makalede bulabilirsiniz.

 

Kapı nasıl temizlenir

Kapı temizliği nasıl yapılır Özellikle açık renk tonlarındaki kapılarda sararma çok olur. Bu sararmalar da çok can sıkar. Şimdi size tavsiye edeceğimiz püf noktasıyla sararmış kapılar nasıl temizlenir sorusuna cevap vermiş olacağız. 4-5 adet kışlık kuru soğanı soyarak dörde bölün. 3-4 litre su koyarak soğanlar yumuşayana kadar kaynatın. Sonra soğanları süzerek soğumaya bırakın. Soğuyan soğan suyu ile kapılarınızı silin ve değişimi görün. Sararan kapılarımızı temizlemenin en doğal yoludur bu yöntemdir. Alternatif kimyasal içerikli deterjan önerisi istiyorsanız işte detaylar. Silme bezini su ile iyice ıslattıktan sonra cif veya benzeri bir temizleyiciyi temizlik bezine sıkın. Bu deterjanlı bezle kapılarınızı sildikten sonra durulayarak kurulayın. Bu yöntemle de sararmış kapılarınız tertemiz olacaktır.

 

Beyaz Kapı Nasıl Temizlenir

Beyaz kapıları temizliği diğer kapılardan daha çok özen ve dikkat istemektedir. Kapı temizliği nasıl yapılır Bu kapılarda kullanılan malzemeler de farklıdır. Gelin şimdi beyaz kapı temizlemenin en kolay yöntemleri neymiş bakalım… Beyaz kapılar lekeyi kiri çok çabuk belli ettiği için sürekli temiz olmalıdır ve kolay leke tutmamalıdır. Bu nedenlerden dolayı beyaz kapılar için bir temizlik takvimi belirleyin. Mesela 3-4 günde bir olarak nemli bezle tozunu alabilirsiniz.

Beyaz kapıların temizliği sırasında ağartıcı olarak sanıldığı gibi çamaşır suyu ve aşındırıcı ürünler kullanılmaz. Ama ben bu tür ürünlerle kapı silmeyi seviyorum diyorsanız. Kapınızı zamanla yıpratarak çürütüyorsunuz diyoruz, gerisi size kalmış. Bu tür yüksek kimyasal temizleyiciler ile kapı camlarını silmeniz de bir sıkıntı yok. Beyaz kapıların temizliği için temizlik bezini ıslattıktan sonra bu beze beyaz sabunu güzelce sürün. Silme işlemlerinde kuru ve sabunlu sade sünger, cam ve mikrofiber bez kullanabilirsiniz. Beyaz kapıların üzerinde lekeler varsa bu lekeleri yarım patates ile silerek kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Ve birde eğer sararmış beyaz kapılarınız varsa yukarıdaki soğan suyu ile beyaz kapınızı da silebilirsiniz.

 

Çelik Kapı Nasıl Temizlenir

Kapı temizliği nasıl yapılır Evlerdeki çelik kapılar genelde ahşap kaplamadır. Bu nedenle dikkatli temizlenmelidir. Çelik kapıların boyalı saç yüzeyi, ahşap yüzeyi hatta aksesuarları bile titiz bir temizlik ister. Dış etkenlere maruz kalan çelik kapılar genelde ağır kimyasallar ile temizlenir, oysaki bu yöntemler yanlıştır. Çelik kapıları sabun sürülerek sirke damlatılan nemli bir bezle silindikten sonra kurulamak yeterli olacaktır. Birçok insan çelik kapıların dış kısmı tik ağacından yapılmış zannederek badem yağı ile yağlar. Bu da çok bilinçsiz ve yanlıştır. Çelik kapılar tik ağacı kaplamadır. Bu yüzey de badem yağı istemez. Onun yerine 2-3 yılda bir cila yaptırabilirsiniz. Çelik kapı alırken bu konulara dikkat edin ve satış temsilciniz ile konuşmayı unutmayın.

 

 Lake Kapı Nasıl Temizlenir

Lake kapılar en hassas kapılardır. Bu nedenle en hassas temizlenmesi gereken kapılardır. Lake kapılar nasıl temizlenir? 6 litre suyun içine 3 yemek kaşığı ahşap temizleyici ve 1 yemek kaşığı sirke koyun. Yüzeye uygun bir bezi veya mikrofiber bezi bu su ile ıslatarak lake kapıyı silin ve kesinlikle kurulayın. Lake kapılar temizliğinde kimyasal madde içeren deterjanları kesinlikle önermiyoruz.

 

Yağlı Boya Kapı Nasıl Temizlenir

Kapı temizliği nasıl yapılır Yağlı boyalı kapılar temizliği en kolay olan kapılardır. Yağlı boyalı kapıları kimyasal içerikli deterjanlarla da temizleyebilirsiniz. Fakat yağ kesen deterjanlar kapı yüzeyini çizebilir. Bu nedenle doğal temizlik en iyi temizleme yöntemidir. Bir kovaya yarı yarıya sirke ve su ekleyin. Bu hazırladığınız su ve sünger ile kapıyı silin. Sildikten sonra durulamanıza gerek yok, direk kurulayabilirsiniz. Kapılar çok kirliyse eğer yarım tatlı kaşığı bulaşık deterjanı ekleyerek kapılardaki çıkmayan lekeleri çıkartabilirsiniz.

 

Pimapen Kapı Nasıl Temizlenir

Kapı temizliği nasıl yapılır  kapılar dış ortama açılıyorsa eğer çabuk kirlenir. Dış etken tahribatını minimuma indirmek için 2-3 haftada bir temizlenmelidir. Pimapen kapılar silinmeden önce su tutularak yıkanmalıdır. Bu kapıların üzerinde yağmur ve rüzgar sonrası oluşan keskin lekelerin kapıyı çizmesini engellemiş olursunuz. PVC yüzeyler kolay çizilen bir yapıya sahiplerdir. Bu nedenden dolayı granüllü deterjanlarla, ağır kimyasal içerikli deterjanlarla ve çizen materyallerle temizlenmemelidir. Çok aşırı lekeli bir pimapen kapı çamaşır suyu karışımlı su ile silinebilir. Çamaşır suyu ile silme işleminin sonrasında kapının kurumasını bekleyin. Sonra sıradan bir deterjanla kapıyı silerek kurulayın. Pimapen kapıların contaları kimyasal içerikli deterjanla silinirse sertleşerek deforme olacaktır. Bu durumu önlemek ve kapınızı uzun süre kullanmak için arap sabunu kullanmalısınız.

Bu yazımızda kapılar nasıl temizlenmelidir hakkında faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri paylaştık. Umarız faydalı bir içerik olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum yazarak bize ulaştırabilirsiniz.

 

SÜPER TEMİZLİK