Kapsamlı Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Süpertemizlik.com.tr| Blog - Kapsamlı Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Kapsamlı Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Banyoların ortak kullanım alanlarından olması banyo temizliği konusunda hijyenin önemsenmesi gerektiğinin bilgisini veriyor.

Banyolar kirliliğini derz aralarının renginin koyulaşması, fayans kenarlarında mantarlaşmaların oluşması, kireç unsurunun özellikle bataryalarda ve fayans üstlerinde birikmeye başlaması ve kötü kokuların banyonun kapısının açılması ile insanı rahatsız etmesi şeklinde belli eder. Ev halkı tarafından ortak olarak kullanılan bu alanların düzen içerisinde ve hijyen unsuru gözetilerek temizlenmesine olanak verilmelidir. Banyodaki kirlilikte birlikte fayanslarda rengini kaybetmeye başlar.

Fayanslara bakıldığında renginin matlaştığına dikkat çekilebilir. Bakteriyel ve mikrobiyal yaşamın en kısa sürede ortaya çıkabileceği bu alanlar hastalık risklerinin oluşmasına neden olurlar. Banyoda nemin fazla olması mikropların hızla üremesine neden olur. Banyoda var olan nemin azaltılması gerektiği ve günlük olarak bu alanların temizlenmesi gerektiği hijyenik bir banyo temizliği dikkate alınarak unutulmamalıdır.

 

Banyo Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klozetler baz alındığında klozet içlerinde üreyen mikropların sifona basılması ile birlikte etrafa nüfuz etmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu durum kişi sağlığı açısından tehlike doğurur. Klozet yakınlarında diş fırçası, havlu gibi kişisel temizlikte kullanılan malzemelerin bulundurulmamasına önem verilmelidir. Havluların ve paspasların nemli kalması da bir diğer tehlike yaratan unsur olarak karşımıza çıkar.

Nemli ortamda oluşması kolay olan mikroplar ve bakterilerin banyonun geneline yayılması oldukça mümkündür. Kişi sağlığı açısından risk taşıyan bu durumu önlemek için havluların ve paspasların nemli kalmaması sağlanmalıdır. Havlu yerine kağıt havlu kullanılabilir. Böylece risk unsuru minimize edilir. Banyonun zemini ıslak bırakılmamalıdır. Zeminde kalan suyun çekpas ile gider gönderilmesi sağlanmalıdır. Fayans temizliği canlı mikroorganizmaların yayılmasını önler. Fayanslar ile kaplı duvarların 2 haftada bir temizlenmesine özen gösterilmelidir.

Ancak zemin her gün temizlenebilir. Fayansların aralarında kalan derz dolgularında renk koyulaşması görüntüsüyle rahatsızlık vericidir. Derz aralarının ekstradan temizlenmesi gerekir. Bu noktada kişisel temizlik için kullanılmayan diş fırçalarından yararlanılabilir. Çamaşır suyunun bir miktar su ile inceltilmesinin ardından bu karışımın derzlere dökülüp derzlerin diş fırçası ile fırçalanması renginin açılmasını sağlar. Derz temizliği yaptıktan sonra ise büyük bir fırça ile fayansların yüzeyleri temizlenir ve durulama yapılır.

 

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyo temizliği yaparken duşakabinleri ihmal etmemeliyiz. İlk adımda duşakabin içinde yer alan tüm malzemelerin boşaltılması gerekir. Ardından su ile duşakabinin her yeri durulanır. Bu esnada derecesi yüksek sıcak su kullanılırsa mikropların ve bakterilerin kolayca ölmesi sağlanmış olur. Burada dikkat edilen püf nokta içeride yer alan kirliliğin kaba bir şekilde temizlenmesidir. Spreyli küf temizleyici solüsyonlar ile duşakabin temizliği özenle yapılır. Veya sirke, soda, amonyak ve su karışımı ile de küflerin temizlenmesi mümkündür. Yumuşak bir sünger ile duşakabin içi bu karışımlarla temizlenir. Duş musluğu da iyice ovalanması gereken ve hijyenik tutulması gereken bir banyo unsurudur. Ovalama işleminden sonra durulama yapılır ve duşakabin camları temiz ve kuru bir bezle silinir.

 

Küvet Temizliği Nasıl Yapılır?

Biraz boraksa ve biraz da limon suyu eklenerek macun haline getirilen bu karışım küvet temizliği için lekeli kısımların giderilmesinde oldukça etkilidir. Bu karışım lekeler üzerine sürülerek bir müddet bekletilir. Ardından sıcak su ile durulama yapılır. Eğer küvetlerde eskiden kalan çıkmak bilmeyen sarı lekeler mevcut ise tuz ve neft yağı kullanılarak bu lekeli kısımlar tamamen kirliliğinden arındırılabilir.

Aşırı bir kirlilik varsa tartar kremi ve hidrojen peroksidi ile bu kirliliğin temizlenmesi mümkün olup daha hijyenik küvetler elde etmek olanaklıdır. Bu karışım küvetlere dökülür ve eski bir diş fırçası ile küvetler fırçalanır. Sonrasında ise yine sıcak su ile durulama yapılır.

 

Süper Temizlik Apartman Temizliği
Süper Temizlik Cam Temizliği
Süper Temizlik Ev Temizliği
Süper Temizlik Haşere İlaçlama
Süper Temizlik Halı Yıkama
Süper Temizlik İnşaat Sonrası Temizlik
Süper Temizlik Koltuk Yıkama
Süper Temizlik Kuru Temizleme
Süper Temizlik Ofis Temizliği
Süper Temizlik Ütü Hizmeti (Ütücü)
Süper Temizlik Dış Cephe Cam Temizliği
Süper Temizlik Gündelikçi, Yardımcı Bayan
Süper Temizlik Hastane Poliklinik Temizliği
Süper Temizlik Okul Dershane Temizliği
Süper Temizlik İş Yeri Temizliği
Süper Temizlik Yurt Temizliği
Süper Temizlik Avm Temizliği
Süper Temizlik Fabrika Temizliği
Süper Temizlik Endüstriyel Temizlik
Süper Temizlik Villa Temizliği
Süper Temizlik Temizlik Hizmetleri

SÜPER TEMİZLİK