Kolay Ve Pratik Banyo Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Süper temizlik.com.tr| Blog - Kolay Ve Pratik Banyo Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Kolay Ve Pratik Banyo Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Banyo fayans temizliği hijyen açısından oldukça önemlidir. Derz aralarının koyulaşması ve fayansların matlaşması kötü görünmesine neden olur. İşte size kolayca uygulayabileceğiniz fayans temizliğinin püf noktaları.

Deterjan Kullanmak

Banyo fayanslarını temizlemek için deterjan tercih edenlerdenseniz banyo fayanslarını temizlemek için üretilmiş özel ürünleri tercih etmelisiniz. Fayansların temizliği için üretilmiş ürünler daha hızlı ve kolay sonuç almanızı sağlar. Sprey ve krem olarak farklı çeşitleri bulunan temizleyicilerin kireç sökücü, parlatıcı gibi özellikleri bulunur. Sprey temizleyicileri yüzeye sıkıp birkaç dakika bekledikten sonra silmek ve daha sonrasında ıslak bir bezle durulama işlemi yapmak yeterlidir.

Krem temizleyiciler daha yoğun kirler üzerinde etkilidir. Özellikle, duş kabini, küvet, lavabo gibi inatçı kirlerin olduğu bölümlerde istenilen sonucu verir. Krem temizleyiciyi direk fayanslara uygulayıp, bir sünger yardımıyla ovalamak sonrasında suyla durulamak gerekir. Fayans arasındaki derzler zamanla beyazlığını kaybeder ve kötü bir görüntü oluşturur. Büyük marketlerde satılan derz beyazlatma ve doldurma ürünlerini ihtiyaç duydukça kullanabilirsiniz. Derz aralarını bir diş fırçası yardımıyla ya da ufak derz fırçalarıyla çamaşır sulu suyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Tuz ruhu, yağ ve kir çözücü gibi ağır kimyasallar içeren maddeleri banyo yüzeylerinde direk dökerek kullanmak derzlerin daha çabuk deforme olmasına neden olur.

Doğal Malzemeler Kullanmak

Bir başka fayans temizleme yolu da doğal malzemeler kullanmaktır. Her evde bulunan; sirke, karbonat, soda, Arap sabunu gibi doğal ürünler banyolarda arzu edilen temizliği sağlar. Bir kova suya koyacağınız bir fincan sirke ile fayansları bir bez yardımıyla silebilir, fayansların hem daha temiz olmasını hem de parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Sirkeyi bir püskürtme kabına koyarak doğrudan fayansların üzerine sıkarak biraz bekledikten sonra ıslak bir bezle durulayarak da kullanabilirsiniz.

Karbonat ile aynı krem temizleyicilerde olduğu gibi ovalama işlemi yapabilir, aynı zamanda beyazlatma özelliği pırı pırıl bir görünüm elde edebilirsiniz. Karbonat ve limon karışımlı bir su hazırlayarak da temizleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Banyonuzda mis gibi bir koku yaratmak için keten kefelere yerleştirilmiş kurutulmuş lavantalar hem hoş bir koku verir hem de dekoratif bir görünüm oluşturur. Arap sabunu çamaşırdan yüzeylere kadar birçok yerde kullanılabilen doğal bir temizlik ürünüdür. Banyo fayansları için de gereken hijyeni sağlar. Dilerseniz sulandırarak dilerseniz ovalama işlemi yaparak kullanabileceğiniz Arap sabunu kokusuyla da mis hava katar. Çamaşır sodası da başka bir doğal temizleme seçeneğidir, bir kova suya 3 ölçek çamaşır sodası koyarak fayansları silebilirsiniz.