Koltuk Takımından Sigara Kokusu Nasıl Çıkarılır?

Süper temizlik.com.tr| Blog - Koltuk Takımından Sigara Kokusu Nasıl Çıkarılır?

Koltuk Takımından Sigara Kokusu Nasıl Çıkarılır?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Koltuk takımlarına sinen sigara kokusu nasıl çıkartılır? Lüks ve ihtişamlı yaşam alanlarında görsel algı önemli olduğu kadar koku duyusuna hitap etmek te önemlidir. Sigara kokusu şık yaşam alanlarının önüne geçebilmektedir. Salonlar ve oturma odaları evlerde en fazla zaman geçirilen odalardır. Evde yapılan birçok aktivite salon ve oturma odalarında olmaktadır. Ailenin bir arada toplandığı, misafirlerin ağırlandığı, hoş sohbetlerin edildiği, değerli anıların biriktirildiği bu alanların dekorasyonlarına oldukça önem verilmektedir. Ev kurarken ve daha sonraki süreçte evin dekorasyonu ile ilgili çalışmalar sürmektedir.

Salon ve oturma odalarının dekorasyonunu belirleyici etmenler koltuk takımlarıdır. Evlerinizde oluşturmak istediğiniz tarza uygun koltuk takımı alarak dekorasyonu belirleyebilirsiniz. Koltuk takımları salonlardaki en önemli ve en belirgin ürünler oldukları için koltuk takımları dışında kalan eşyaların koltuk takımlarına uyumlu olmasına dikkat edilmektedir. Alınan koltuk takımı modelleri ve tarzına uygun seçilecek halılar, perdeler, masalar, tv üniteleri ve dekorasyonda önemi oldukça önemli olan aksesuarlar ile salonlarınızın ve oturma odalarınızın dekorasyonları tamamlanabilir.

Evlerde dekorasyona bu kadar önem verilirken ve güzel dekorasyona ait alanlar oluşturulurken ihmal edilmemesi gereken bir konu vardır. Bu da salonların ve oturma odalarının dekorasyonu ne kadar şık ve gösterişli olursa olsun ortamdaki kötü kokular odanın dekorasyonunu olumsuz bir şekilde etkileyeceğidir. Kötü kokular dökülen sıvının kurumasıyla oluşan nemli koku, sigara kokusu, yemek kokusu, evcil hayvan kokusu ve başka birçok koku olabilir. Bu kokuların alandan giderilmediği süre boyunca hem sizin hem de size gelecek olan diğer kişiler için hiç istenmeyen bir duruma neden olacaktır.

Klasik koltuk takımları genellikle suyu emen, çevresel etmenlerden etkilenen, lekelenebilen kumaşlardan yapıldıkları için çevresel kokuları da bünyesinde tutabilir. Koltuk takımlarının en kısa süre içerisinde bu tarz kokulardan arındırılması gereklidir.

Sigaralar birçok kokuya göre eşyalara, duvarlara ve perdelere kolayca kokusunu bırakır. Her ne kadar ev içerisinde sigara içilmesi uygun bir durum olmasa da eğer evde sigara içiliyorsa eşyalara kokusunun sinmemesi imkansızdır. Evde sigara içildiği durumda koltuk takımlarına ve diğer eşyalara olabildiği kadar koku sinmesi sağlanmalıdır. Bunun için evdeki ve odadaki tüm camların açılıp sigara dumanının evden hızlıca çıkması sağlanabilir. Tüm camlar açıldığında oluşan hava sirkülasyonu ile sigara dumanı hızlıca odayı terk edebilir.

Sigara dumanı eşyaların üzerine sindiğinde bu koku zamanla daha ağır bir hal alacaktır. Kokunun kolayca eşyalardan arındırılması ve kokunun daha fazla ağırlaşmaması için kısa süre içerisinde koltukların bakımı yapılmalıdır. Öncelikle koltuklarınızın üzerini elektrik süpürgesi ile süpürmeniz gerekmektedir. Koltukların elektrikli süpürge ile süpürülmesi koltukların tozlardan arındırılmasını ve içine işlemiş olan kokulardan bir miktar arındırılmasının sağlayacaktır.

Ardından koltuklarınızı aşınmamış bir bezle silmeniz gereklidir. Koltuklarınızı silerken aşınmamış bez kullanılması çok önemlidir. Aşınmış bezler koltukların kumaşlarını aşındıracaktır. Bu nedenle mümkünse yeni bir mikrofiber bez ile koltuklar silinmelidir. Koltuğunuzu sileceğiniz suyun içerisine koltuk yıkamak için üretilmiş olan temizleyici maddelerden ekleyebilirsiniz. Bu temizleyicilerin içerisinde bulunan parfüm de sigara kokusunun koltuklardan kolayca temizlenmesini sağlayacaktır. Koltukların yüzeyi bu şekilde silinerek kokunun giderilmesi sağlanabilir.

Koltukların koltuk yıkama makineleri ile yıkanması kokunun daha kolay arındırılmasını sağlasa da koltuk silme işlemine göre daha yorucu bir iş olacağı için tercihe göre koltuklarınızı yıkayabilir tercihe göre de silebilirsiniz.

Koltuklardan sigara kokusunun giderilmesi sağlansa da unutulmamalıdır ki sigara kokusu sadece koltuklara sinmemiştir. Özellikle uzun süreli sigara içilmiş ortamda duvarlar, halılar, perdeler ve tüm eşyalara sinmiştir. Ancak kısa süreli sigara kullanımında koltuklar kadar etkilenen eşyalar arasında perdeler bulunmaktadır. Hava akımı ile sigaralar odanın içerisinden çıkarken perdeye gideceği için belki de koltuklardan daha fazla etkilenen ürünler perdelerdir. Perdelerinizi kısa sürede makinede yıkayarak kokunun giderilmesi sağlanmalıdır.