Koltuk Yıkama ve Koltuk Temizliği

Süpertemizlik.com.tr| Blog - Koltuk Yıkama ve Koltuk Temizliği

Koltuk Yıkama ve Koltuk Temizliği
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Oturma odalarının emektarlarından olan koltuklar zamanla kirlenir. Bu kirler gözle görülür vaziyette siyahımsı lekelerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu siyahımsı lekeler görünmüyor olsa dahi yine de koltuk kumaşlarının kirliliğinden şüphe etmek gerekir. Kumaş altına hapsolan kir partikülleri özellikle tozlar her bir nefeste insan sağlığı açısından olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle koltukların zaman zaman detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekir. Dolayısıyla koltuk yıkama ile bu görünmeyen kir ve partiküllerden kurtulabilirsiniz.

 

Koltuk Yıkama İçin Püf Noktaları

Koltuk temizliğinin nasıl yapılacağına dair koltuk kumaşları bilgiler sunar. Kumaşların yapısı gereği doğru temizlik malzemelerinin ve yönteminin tercih edilmesi gerekir. Kumaş etiketine bakılarak doğru malzemeler seçilir. Aynı zamanda kumaş üzerinde yer alan bazı kodlar koltukların nasıl temizleneceğini örneklendirir. Buna istinaden S kodu susuz kullanımı yani yumuşak temizleme çözücüsü kullanımının gerekliliğini temsil eder.

W kodu su bazlı temizleme metoduna uygun olduğunun bilgisini sunar. WS kodu hem su bazlı hem de susuz temizlenebilir özelliği ile ilişkilendirilir. X kodu ise elektrik süpürgesi veya fırça ile kumaşın temizlenebileceğini ihtiva eder. Temizleme esnasında bastırarak ve ovalayarak yapılan uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bu uygulamalar koltuk kumaşlarının yıpranmasına neden olabilir. Hatta koltuk kumaşlarının rengi bu nedenle de solar.

 

Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Koltuklar üzerinde yeme içme eylemi gerçekleştirilirken üzerine dökülen maddeler nedeni ile koltukların lekelenmesi kaçınılmaz olabiliyor. Bu noktada önemli olan lekeye hızlı ve doğru bir prosedür ile müdahale edebilmekten geçiyor. Lekenin oluştuğu yerde kurumasına fırsat verilir ise koltuk kumaşının temizlenmesi de bir hayli zor olacaktır. Lekenin kumaş derinliklerine işlememesi için kuru bir bez ile veya bir peçete ile lekeye müdahale etmek gerekiyor. Ancak bu noktada ovalama yapmamak önem arz ediyor.

Hangi koltuk yıkama şampuanı veya deterjanı tercih edilirse edilsin muhakkak renk ağartıcı özelliğinin olup olmadığına dikkat edilmelidir. Renk ağartıcı tüm deterjanlardan kaçınılmalıdır. Temizlikte ilk adım koltukların bir süpürge makinesi ile tozlarının alınmasıdır. Süpürme işlemi gerçekleştirilmeden önce silme uygulaması yapılırsa kir parçacıklarının koltuk kumaşına daha çok işlemesine neden olunabilir.

Hatta bu kirlerin koltuk yüzeylerinde daha da geniş alanlara yayılması muhtemeldir. Temizleme işleminin sona ermesinden sonra koltukların kuruması için odanın havalandırılması gerekir. Yanı sıra henüz kurumamış koltukların üzerine boyası akma ihtimali olan gazete vb. nesnelerin koyulmaması gerektiğine dikkat edilmelidir.

 

Sirkeli Su İle Koltuk Temizliği

Bakteri ve mikropları etkisiz hale getirme özelliğinden dolayı sirkeli su tüm ev temizliğinde kullanıldığı gibi koltukların temizliğinde de rahatlıkla kullanılıyor. Özellikle kumaş temizliğinde sirkeli suyun aktif bir etkisinin olduğundan bahsedilebilir. Sıcak su ve sirke karıştırılıp koltukların silinmesiyle koltuk kumaşlarının yalnızca temizlenmesi değil aynı zamanda parlamasına da yardımcı olunuyor. Sirke kokusu gereği rahatsızlık unsuru olabiliyor. Hatta sirkeli su ile temizlik yapılan yerlerde sirkenin kokusunu bırakacağı endişesi oluşabiliyor. Ancak bir müddet havalandırma yapıldıktan sonra sirke kokusu uçacağı için kokusundan eser kalmayacaktır.

 

Koltuk Temizliğinde Arap Sabunu

Yumuşak sabun adıyla bilinen arap sabunu içeriği itibari ile bir çok deterjana göre etkisi kanıtlanmıştır. Arap sabununda kullanılan potasyum hidroksit miktarının ne az ne de çok olmamasına önem verilir. Az miktarda kullanılan potasyum hidroksit arap sabununun temizlikte etkisini göstermeyeceğine neden olurken çok miktarda kullanılan bu madde insan sağlığı açısından zararlıdır.

Bununla birlikte hem yağ asidinin hem de potasyum hidroksit maddesinin gereği kadar kullanılması arap sabunun etkinliğini artırırken insan sağlığı açısından da zararlı olmamasını sağlıyor. Koltuk temizliği ürünleri arasında  eski yıllardan beri hala önemle kullanılan bir madde olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli temizlik maddelerine göre ise koltukların daha temiz olmasını sağlıyor.

 

Süper Temizlik Apartman Temizliği
Süper Temizlik Cam Temizliği
Süper Temizlik Ev Temizliği
Süper Temizlik Haşere İlaçlama
Süper Temizlik Halı Yıkama
Süper Temizlik İnşaat Sonrası Temizlik
Süper Temizlik Koltuk Yıkama
Süper Temizlik Kuru Temizleme
Süper Temizlik Ofis Temizliği
Süper Temizlik Ütü Hizmeti (Ütücü)
Süper Temizlik Dış Cephe Cam Temizliği
Süper Temizlik Gündelikçi, Yardımcı Bayan
Süper Temizlik Hastane Poliklinik Temizliği
Süper Temizlik Okul Dershane Temizliği
Süper Temizlik İş Yeri Temizliği
Süper Temizlik Yurt Temizliği
Süper Temizlik Avm Temizliği
Süper Temizlik Fabrika Temizliği
Süper Temizlik Endüstriyel Temizlik
Süper Temizlik Villa Temizliği
Süper Temizlik Temizlik Hizmetleri

SÜPER TEMİZLİK