Majör Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir? – Kapsamlı Rehber

Süper temizlik.com.tr| Blog - Majör Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir? – Kapsamlı Rehber

Majör Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir? – Kapsamlı Rehber
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Majör Depresyon Ne Demek?

Üzüntü, insan hayatının doğal bir parçasıdır. İnsanlar, sevdiği bir kişi öldüğünde ya da boşanma veya ciddi bir hastalık gibi bir yaşam mücadelesinden geçerken kendilerini üzgün ya da depresyonda hissedebilirler. Ancak, bu duygular normalde kısa ömürlüdür. Bir insan uzun süre kalıcı ve yoğun bir üzüntü hissi yaşadığında, majör depresif bozukluğu (MDD) olabilir. Bu yazımızda “Majör depresyon nedir?” sorusunu sizler için cevaplandıracağız.

Klinik depresyon olarak da adlandırılan MDD, yaşamınızın birçok bölümünü etkileyebilecek önemli bir sağlık durumudur. İştah ve uyku gibi çeşitli fiziksel işlevlerin yanı sıra ruh halini ve davranışını da etkiler. MDD’li insanlar genellikle bir zamanlar keyif aldıkları aktivitelere karşı ilgilerini kaybederler ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmekte zorlanırlar. Bazen, hayatın yaşamaya değmeyeceğini de hissedebilirler.

MDD, Amerika Birleşik Devletlerindeki en yaygın davranış bozukluklarından birisidir. 2015 yılında, 18 yaş üstü Amerikalıların yaklaşık yüzde 7’sinde MDD vakası görülmüştü.

MDD’li bazı insanlar asla tedavi olmak istemezler. Ancak, hastalığı olan çoğu kişi tedavi ile iyileşebilir. İlaç tedavisi, psikoterapi ve diğer yöntemler, MDD hastalarına etkili bir şekilde tedavi edebilir ve belirtilerini kontrol altına almalarına yardımcı olabilir.

Majör Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Doktorunuz veya bir akıl sağlığı uzmanı; belirtilerinize, duygularınıza ve davranış düzeninize göre bir MDD teşhisi koyabilir. MDD’nizin olup olmadığını daha iyi tespit edebilmeleri için size bazı sorular soracaklar veya bir anket vereceklerdir.

MDD teşhisi konulmak için, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabında (DSM) listelenen belirti kriterlerini karşılamanız gerekir. Bu kılavuz, tıp uzmanlarının zihinsel sağlık koşullarını teşhis etmesine yardımcı olur. Kriterlerine göre aşağıdaki belirtilerden 5 veya daha fazlasına sahip olmanız ve bunları en az 2 haftadan daha uzun bir süre boyunca yaşamanız gerekir:

 • Neredeyse her gün, günün büyük bir kısmında hüzünlü veya huzursuz hissedersiniz.
 • Önceden zevk aldığınız çoğu etkinlikle daha az ilgilenirsiniz.
 • Aniden kilo kaybedersiniz, kilo alırsınız ya da iştahınız değişir.
 • Uyumakta zorlanırsınız veya normalden daha fazla uyumak istersiniz.
 • Huzursuzluk hissi yaşarsınız.
 • Kendinizi olağan dışı bir şekilde yorgun hissedersiniz ve enerji eksikliğiniz vardır.
 • Normalde böyle hissetmenize neden olmayacak şeyler hakkında kendinizi değersiz veya suçlu hissedersiniz
 • Konsantre olmak, düşünmek veya karar almakta zorluk çekersiniz.
 • Kendinize zarar vermeyi ya da intihar etmeyi düşünürsünüz.

Majör Depresyon Neden Olur? 

MDD’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak, hastalığın gelişim riskini artırabilecek birçok faktör vardır. Genlerin ve stresin birleşimi beyin kimyasını etkileyebilir ve ruh hali dengesini koruma yeteneğini azaltabilir. Hormon dengesindeki değişiklikler de MDD’nin ilerlemesine katkıda bulunabilir.

MDD ayrıca aşağıdaki durumlardan da tetiklenebilir:

 • alkol veya uyuşturucu kullanımı
 • kanser, hipotiroidizm ve hipertiroidizm gibi bazı tıbbi durumlar
 • steroidler dahil olmak üzere belirli ilaç türleri

Majör Depresyon Tedavisi 

MDD genellikle ilaç tedavisi ve psikoterapi ile tedavi edilir. Bazı yaşam tarzı düzenlemeleri de bazı belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ciddi MDD’si olan veya kendilerine zarar verme düşünceleri olan kişilerin tedavileri sırasında hastanede kalmaları gerekebilir. Bazılarının belirtileri iyileşene kadar ayakta tedavi programında yer alması gerekebilir.

İlaç Tedavisi

Primer bakım veren sağlık personeli genellikle MDB tedavisine antidepresan ilaçlar yazarak başlar.

Seçici serotonin geri alım engelleyicileri (SSRI’ler). Bu antidepresanlar sıklıkla reçete ile verilir. SSRI’lar beyindeki serotonin parçalanmasının engellenmesine yardım ederek işler ve bu nörotransmiterin daha yüksek miktarları ile sonuçlanır.

Serotonin, ruh halinden sorumlu olduğuna inanılan bir beyin kimyasalıdır. Ruh halinizi iyileştirmeye ve sağlıklı uyku düzenleri üretmeye yardımcı olabilir. MDD’li insanlar genellikle düşük serotonin seviyelerine sahiptir. Bir SSRI, beyindeki mevcut serotonin miktarını artırarak MDD semptomlarını hafifletebilir.

SSRI’lar arasında fluoksetin (Prozac) ve sitalopram (Celexa) gibi iyi bilinen ilaçlar bulunur. Çoğu insanın dayanabileceği ve nispeten daha düşük yan etkisi oranı vardır.

Diğer ilaçlar: Trisiklik antidepresanlar ve atipik antidepresanlar olarak bilinen ilaçlar, diğer ilaçlar işe yaramadığında kullanılabilir. Kilo alımı ve uykululuk gibi birçok yan etkiye neden olabilirler.

Not: MDD tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar hamile veya emziren kadınlar için güvenli değildir. Hamile kalırsanız, hamile kalmayı planlıyorsanız veya çocuğunuzu emziriyorsanız doktorunuzla iletişim halinde olduğunuzdan emin olun.

Psikoterapi

Psikolojik tedavi veya konuşma terapisi olarak da bilinen psikoterapi, MDD’li insanlar için etkili bir tedavi olabilir. Durumunuz ve ilgili konular hakkında konuşmak için düzenli olarak bir terapistle görüşmeyi içerir. Psikoterapi size şu konular hakkında yardımcı olabilir:

 • krize veya stresli bir olaya uyum sağlamak
 • Olumsuz inanç ve davranışları olumlu, sağlıklı olanlarla değiştirmek
 • iletişim becerilerinizi geliştirmek
 • zorluklarla başa çıkmanın ve sorunları çözmenin daha iyi yollarını bulmada
 • özgüvenini arttırmada
 • hayatınızdaki memnuniyet ve kontrol hissini yeniden kazanmada

Doktorunuz, bilişsel davranışçı terapi veya bireylerarası terapi gibi diğer terapi türlerini de önerebilir. Diğer bir olası tedavi ise duygularınızı, yaşadıklarınızla ilgili olabilecek insanlarla paylaşmanıza izin veren grup terapisidir.

Yaşam tarzı değişiklikleri

İlaç almaya ve terapiye katılmaya ek olarak, günlük alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yaparak MDD belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Gece yemek yeme: Somon gibi omega-3 yağ asitlerini içeren yiyecekleri yemeyi düşünün. Fasulye ve kepekli tahıllar gibi B vitaminleri yönünden zengin gıdaların da MDD’li bazı insanlara yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Magnezyum da MDD belirtileriyle mücadele ile de bağlantılıdır. Fındıkta, tohumlarda ve yoğurtta da magnezyum bulunur.

Alkolden ve bazı işlenmiş gıdalardan kaçınmak: Belirtilerinizi daha da kötüleştirebilecek sinir sistemi depresanı olduğu için alkolden uzak durmakta fayda var. Ayrıca, bazı rafine, işlenmiş ve bol yağda kızartılmış yiyecekler, MDD’ye katkıda bulunabilecek omega-6 yağ asitlerini içerir.

Bolca egzersiz yapmak: MDD sizi çok yorgun hissettirse de, fiziksel olarak aktif olmak önemlidir. Özellikle dış mekanlarda ve yoğun olmayan güneş ışığında egzersiz yapmak ruh halinizi artırabilir ve daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

İyi uyumak: Geceleri en az 6-8 saat uyumak çok önemlidir. Uyumakta sorun yaşıyorsanız doktorunuza danışın.

Majör Depresyon Hastalarına Nasıl Davranılmalı? 

MDD’li insanlar bazen kendilerini umutsuz hissedebilirler, ancak hastalığın tipik olarak başarılı bir şekilde tedavi edilebileceğini hatırlamak önemlidir. Bakış açınızı iyileştirmek için tedavi planınıza uymak çok önemlidir. Doktorunuzla terapi seanslarını veya izleme randevularınızı kaçırmayın. Ayrıca, terapistiniz veya doktorunuz tarafından yapmanız istenmediği sürece ilaçlarınızı kullanmayı bırakmamalısınız.

Tedaviye rağmen özellikle kendinizi üzgün hissettiğiniz günlerde, Ulusal İntihar Önleme Hattı’nı ya da yerel bir kriz veya zihinsel sağlık servisini aramak yararlı olabilir. Bu 24 saat ücretsiz telefon hatları depresif ya da endişeli hisseden tüm insanlardan çağrı alıyor alıyor. Güler yüzlü, destekleyici bir ses, zor bir zamanı atlatmanız için ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir.

 

Kaynak: getappvice.com