Perde ve Tül Nasıl Yıkanır? - Perde Yıkamanın Püf Noktaları

Perde ve Tül Nasıl Yıkanır - Perde Yıkamanın Püf Noktaları - Tül Yıkama - Perde Yıkama - En İyi Perde Temizliği

Perde ve Tül Nasıl Yıkanır? - Perde Yıkamanın Püf Noktaları
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Beyaz Tül Perde Nasıl Temizlenir?

Evinizde aydınlık ve temiz bir görüntü tercih ediyorsanız beyaz tül ve perdelerinizi de temiz tutmak zorundasınız. Çoğunlukla açık renkli perdeler tercih edildiğinden kir ve tozdan nasibini fazlasıyla alan perdelerinizin temizliğini mevsim geçişlerinde yapmanız önemlidir. Tabi eğer soba kuruluysa evinizde hele bir de sigara içiliyorsa odalarda perdeler çok daha çabuk kirlenip sararacağından daha sık yıkanmalıdır.

Beyaz Perde Yıkama Tüyoları

Bembeyaz tüller ve perdeler için ev hanımları yıllardır çok farklı temizlik yöntemlerini denemişlerdir. Sizi çok şaşırtacak bu yöntemler ile çamaşır makinenizin yıkamasından çok daha tatmin edici sonuçlar elde edebilirsiniz.

1. Toz Şeker

Çok şaşırtıcı bir yöntem olsa da tül perdeleri beyazlatmanın en pratik ve en bilinen yöntemlerinden birisidir aslında. Tül perdelerinizi her zaman yaptığınız şekilde ve hep kullandığınız ayarda çamaşır makinenize yerleştiriyorsunuz. Ardından üzerlerine tepeleme şeklinde 2 tatlı kaşığı kadar toz şeker ilave ediyorsunuz. Yalnız bu işlemi yaparken toz şekeri, çamaşır makinenizin deterjan bölümlerinden birine koymuyor, doğrudan tüllerin üzerine serpiştiriyorsunuz. Ardından makinenizi çalıştırıyorsunuz ve eskisinden çok daha beyaz bir görüntü elde ediyorsunuz.Sıkça merak edilen konulardan birisi ise şeker ilave edildiği için perdelerin yapışkanlık gibi bir durumu olup olmamasıdır. Şeker makinedeki sıcak suyun etkisi ile eridiği için ve ardından durulama işlemi gördüğü için yapış yapış olma gibi bir durum söz konusu olmuyor ve yine şeker eridiği için makinenizin de giderini tıkamıyor. 

 

2. Sirke

Sirkenin temizlik konusunda zaten sıkça kullanılan bir malzeme olduğunu biliyorsunuz. Sirkenin tül ve perdelerinizi de bembeyaz hale getirebileceğinden haberiniz var mıydı? Temizlik konusunda usta isimlerden biri olan sirkeyi, çamaşır makinenizin deterjan gözüne bir ölçü eklediğinizde tül ve perdelerinizin üzerinde harika bir iş çıkarıyor. Beyazlattığı gibi yumuşacık da bir hale getiren sirkeyi kesinlikle denemenizi öneririz.

3. Karbonat

Perdelerinizin normal yıkandığından daha farklı bir şekilde temizlediğini görünce gözlerinize inanamayacaksınız. Deterjan gözüne 2 çorba kaşığı karbonat koyun ve normal yıkama ayarlarında çalıştırın. İsterseniz karbonatı yıkama esnasında da atabilirsiniz.

 

Bu hatalardan kaçınmakta fayda var: Tül perdeleri yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Tül perdelerinizi her zaman çamaşır makinesinde yıkıyor ama bir türlü istediğiniz sonuçları alamıyorsanız, belki de yanlış ya da eksik bir şeyler yapıyor olabilirsiniz.

Eğer her odanın tül perdesini bir arada makineye atıyorsanız, bu perdelerinizin yeterinde temizlenmemesine neden olabilir. Kullandığınız deterjanın perdelerin her yerine nüfuz etmesi için perdeleri tek tek, eğer çift kanatlı perde kullanıyorsanız en fazla bir çift olarak atmanız önemli.

Aksi halde perdeler makinenin içinde fazla yer kaplar, bu da makinenin temizlemek için ihtiyacı olan tüm hareketi sağlayamamasına neden olabilir. Aynı şekilde bu durumda koyduğunuz deterjan miktarı da yetersiz kalabilir.

Bunun dışında tül perdelerinizi yıkarken yanına perde dışında başka bir kirli eşyanızı koymamanız gerektiğini de tekrar hatırlatmış olalım.