Petekler Isınmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Petekler Isınmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Petekler Isınmıyorsa Ne Yapmalısınız?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Petekler, bulundukları ortamların ısınmasını sağlayan ve belli periyotlar ile bakım gerektiren sistemlerdir. Bu nedenle özellikle kış aylarına girmeden önce mutlaka petek temizliği yaptırılmalıdır. Ancak petek temizliği aksatılırsa çeşitli problemler meydana gelebilir. Bu problemler arasında en çok karşılaşılanlardan birisi de peteklerin ısınmaması problemdir. Peki, petekler neden ısınmaz? Peteklerin ısınmaması durumunda neler yapılmalıdır?

petekler ısıtmıyor

Petekler Isınmıyorsa Ne Yapmalı?

Petekler, özellikle gerekli bakımları yapılmadığı durumlarda arıza çıkarabilirler. Petek arızaları arasında yer alan ve kullanıcıların en çok şikâyet ettiği sorun olan peteklerin ısınmamasının pek çok nedeni olabilir. Bu durumda kullanıcıların bazı kontrolleri gerçekleştirmeleri gerekmektedir.  İşte petekler ısıtmıyor ise yapmanız gerekenler…

Kombinin Hangi Konumda Olduğunu Kontrol Edin!

Kalorifer petekleriniz ısınmıyorsa öncelikli olarak kontrol etmeniz gereken kombinizin hangi konumda olduğudur. Çünkü kombilerin yaz ve kış olmak üzere iki farklı konumu vardır. Bu anlamda yaz aylarında yaz konumuna, kış aylarında ise kış konumuna getirmek oldukça önemlidir. Eğer kış aylarında ısınamıyorsanız bunun nedeni kombinizi kış konumuna getirmeyi unutmanızdan kaynaklanabilir.

Kalorifer Ayarının 40 Derecenin Altında Olmamasına Dikkat Edin!

Petekler ısınmıyorsa ısı ayarının düşük olmasından şüphelenebilirsiniz. Eğer kalorifer ayarı 40 derecenin altındaysa bu durumda petekler ısınmaz. Bunun için de ısı ayarının 40 derecenin altında olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Yine ısı ayarı düşük ise yükseltmenizin ardından 10-15 dakika içerisinde petekler ayarladığınız sıcaklığa ulaşacaktır.

petekler ısıtmıyor

Ayrıca kalorifer vanasının açık olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Çünkü kombilerin ısıtması için konutlara tesisat döşenir. Vanalar açık konumdaysa sıcak su bu tesisat içerisinde dolaşabilir. Ancak vanalar kapalıysa sıcak su dolaşımı sağlanamaz ve dolayısıyla petekler de ısınmaz. Bu nedenle  kalorifer vanası kapalıysa açın. Fakat petekler hala ısınmıyorsa profesyonel yardım almanız gerekmektedir.

Kombi Basıncını Kontrol Edin!

Son olarak petekler ısıtmıyor ise sorun kombi basıncının düşmesi de olabilir. İdeal kombi basıncı 1,5 bar’dır. Kombi basıncını kontrol ettiğinizde 1,5 barın altında olduğunu görüyorsanız, petekler bu yüzden ısınmıyor olabilir. Böyle bir durumda kombi basıncı yükseltilerek sorun çözülebilir. Yine basıncın yükselmesi de ısınmama sorunu beraberinde getirebilir. Eğer kombi basıncı olması gerekenden yüksekse en yakın petekten fazla basınç alınabilir.

Peteklerdeki ısınmama sorunu tüm kontrollerinize rağmen çözülmediyse peteklerinizin temizlenmesi gerekebilir. Bunun için işinde uzman bir servisten hizmet petek temizleme hizmeti alarak sorununuzu çözebilirsiniz. Ayrıca petek temizliği ile ilgili daha fazla bilgi almak için petek temizliği nasıl yapılır konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

SÜPER TEMİZLİK