Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır? - En Önemli Noktaları Nedir?

Ev Temizliği - Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır - Ev Temizliğinin En Önemli Noktaları Nedir - Günlük Ev Temizliğinde Püf Noktaları - Süper Temizlik

Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır? - En Önemli Noktaları Nedir?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Hijyen ve sağlık açısından yaşam alanlarında düzenli olarak temizlik yapılması önemlidir. Belli dönemlerde geniş çapta yapılacak ev temizliğinin yanında günlük olarak yapılacak toz alma ve süpürme gibi işlemler sürekli olarak sağlıklı bir ortamda yaşanmasını sağlar. Temizlik esnasında belli bir plan çerçevesinde hareket ederek düzen oluşturmak ise temizliğin daha kolay olması yanında daha etkili olması bakımdan da faydalıdır.

Havaların ısınması ile temizlik zamanı gelir. Evde geçirilen zamanın arttığı karantina döneminde her gün veya rutin aralıklarla ev işlerinde size yardımcı olan kişiler uzağınızda kalmış olabilir. Temizlik size kaldıysa, evinizi temiz görmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, önerileri takip edebilirsiniz. Temizlikte uygulayacağınız püf noktaları ile daha kısa sürede ve daha az eforla maksimum temizlik etkisine ulaşabilirsiniz. İşte ev temizliğinin püf noktaları:

 

Nereden Başlamalı: Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Hangi odayı temizlerseniz temizleyin, temizliği her zaman yukarıdan aşağı doğru yapmalısınız. Önce tavan, duvarlar, camlar, mobilyalar ve en son yerler şeklinde ilerleyebilirsiniz. Böylelikle tozların dağılmasını önleyerek daha etkili temizlik sağlayabilirsiniz. Eğer odanın tüllerini ve perdelerini yıkayacaksanız, temizliğe başlamadan önce onları makineye atmalı, diğer yandan yağ çözücü, kireç çözücü gibi lekeler üzerine beklemesi gereken leke çıkarıcıları sıkarak zaman kaybetmeden diğer işlere başlamalısınız. Böylece siz diğer işleri yaparken bir yandan lekelerin çözündüğünü görebilir, oda temizlenene kadar tüllerin tertemiz olduğunu görebilirsiniz.

Pas İçin Biraz Çamaşır Suyu ve Pamuk Yeterli

Banyonuzda çıkmayan pas lekeleri için saatlerce ovalamak, yüzeyleri çizecek sert hamleler yapmak zorunda değilsiniz. Paslı alana klorlu bir çamaşır suyu döktükten sonra üzerini pamuk ile tamamen kapatmalısınız. Bu işlem için konsantre çamaşır sularını kullanmalısınız. Böylelikle çamaşır suyunun akıp gitmesini önleyebilirsiniz. Birkaç saat sonra pamukları kaldırdığınızda paslekesini hafif hareketlerle kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Küf Kabusunuz Olmasın

Mutfak ve banyo gibi alanlarda nem nedeniyle küf oluştuğunu görebilirsiniz. Küflü alanların temizlenmesi için küf temizliği için özel deterjanlar kullanabilirsiniz. Bir fırça yardımıyla küf deterjanını dolap içlerine, duvarlara, fayans aralarına uygulayabilirsiniz. 10 dakika bekledikten sonra nemli bir bez ile alanları silin ve ardından durulayın. Küflere elveda demek bu kadar kolay.

Bulaşık Makineniz İyi Temizlemiyor mu?

Pratik ev temizliği için en önemli noktalardan biri, temizlik araçlarından gerekli verimin alınabilmesidir. Bulaşık veya çamaşır makineleriniz iyi yıkamıyorsa öncelikle onları temizlemelisiniz. Piyasada satılan bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi temizleyiciler ile makineleri yüksek ısıda boş olarak çalıştırmalı ve filtrelerini temizlemelisiniz.

Klozet Temizliği Düşündüğünüz Kadar Zor Değil

Klozet temizlemek sizin için bir matematik problemi kadar zor görülebilir. Ancak doğru yerden başlarsanız, kısa sürede ve en hijyenik şekilde temizliği tamamlayabilirsiniz. Temizliğin püf noktaları arasında ilk sırada nereden başlayacağınızı bilmek yer alır. Klozet dışarıdan içeri doğru temizlenir. Yani önce dış yüzeyler, sonra kapak içi, oturulan kapak, ardından klozet içi temizlenmelidir. Klozetin içine temizleyici sıkarak kapağı kapatın ve dışını güzelce silin. Siz iç kısmın temizliğine geçerken beklettiğiniz temizleyici sayesinde içerideki kirlerin çözüldüğünü fark edebilirsiniz. Dış yüzeyleri süngerle, iç kısmı ise kalın bir fırça ile ovalayabilirsiniz. İz kalmaması için tüm yüzeyleri nemli bir bezle durulamalı ve ardından kurulamalısınız.

Hangi Ürünü Nerede Kullanacağınızı Bilirseniz Hız Kazanırsınız

Ev temizliği püf noktaları verirken birçok kişi öncelikle kullanılacak temizleyiciden bahseder çünkü hangi ürünü nerede kullanacağınızı bilmek hız kazanmanın sırrıdır. Eğer sorun kireçse kireç çözücü veya klorsuz çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Yağlardan kurtulmak için yağ çözücü, bulaşık deterjanı veya amonyaklı temizleyiciler tercih etmelisiniz. Mikroplarla mücadele için klorlu çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Deterjanları hiçbir şekilde birbirine karıştırmamalı ve temizlik yapılan alanları iyice havalandırmalısınız. Çok amaçlı doğal temizlik solüsyonunu evinizin her odasında güvenle kullanabilirsiniz. Kolay uygulama için fısfıslı şişelere doldurmayı deneyin.

Oyuncak Temizliği

Çocukların plastik oyuncaklarını boş bir bulaşık makinesine doldurarak bulaşık makinesi deterjanı ile yıkayabilirsiniz. Bu esnada oyuncakların yanında hiçbir bulaşığın olmadığından emin olmalısınız. Oyuncakları makineden çıktıktan sonra bir kez daha durulayabilir, kuruduktan sonra çocuğunuzun kullanımına sunabilirsiniz.

Kötü Kokularla Savaşın

Hızlı ve pratik ev temizliği bile kötü kokuların arınmasına yetmeyebilir. Buzdolabı kokusu, ayakkabı kokusu veya çöp kokusu ile mücadele ederken karbonat ve limondan destek alabilirsiniz. Bir peçetenin içine karbonat dökerek plastik lastiklerle bağlayın. Karbonat kesesini buzdolabı, çöp kutusu veya ayakkabı içine yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz limon ve portakal kabuklarını da aynı işlem için kullanabilirsiniz. Kötü kokularla savaş için oda kokularından destek alabilirsiniz. Kendi kendine belli aralıklarla parfüm sıkan cihazlar sürekli tazelik etkisini korumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca kokulu çöp poşetleri sayesinde kötü çöp kokusunu bastırabilirsiniz. Limon, çilek, lavanta gibi kokular sunan çöp poşetlerini alarak çöpte oluşan kötü kokuların üstesinden gelebilirsiniz.

Duvardaki Lekeleri Çıkarmak İçin

“Duvarda bunca resim varken hızlı ev temizliği nasıl yapılır” diye düşünüyor olabilirsiniz. Küçük çocuğunuz varsa duvarda çizimler olması normaldir ancak temizlik uzmanlarının elbette bu soruna da bir çözümü var. Hafif nemli bir bez üzerine temizlik karbonatı dökerek duvarı silebilirsiniz. Böylece lekelerin kolaylıkla yok olduğunu görebilirsiniz.

Mutfak Tüllerindeki Yağ Nasıl Arınır?

Mutfak tülleriniz su buharından dolayı yağlanabilir ve standart deterjan ile yıkadığınızda yağların çıkmadığını fark edebilirsiniz. Bu durumda tülleri yıkarken tambur içine bir tablet bulaşık makinesi deterjanı atmalısınız. Yağ çözücü etkisi olan deterjanın tülleri de temizlediğini fark edeceksiniz. Dikkat etmeniz gereken ise sıvı deterjan sıkmamaktır. Sıvı deterjanlar çok köpürdüğü için çamaşır makinesinin durulamasını zorlaştırabilir.

 

Günlük Ev Temizliğinde Püf Noktaları

  • Günlük olarak yapılacak ev temizliğinde kullanılacak temizlik malzemelerinin kimyasal ürünlerden uzak doğal ürünler olması maddiyat yanında sağlık açısından da önemlidir. Bu açıdan kimyasallardan çok beyaz sirke, limon gibi malzemelerin kullanımına öncelik verilmelidir.
  • Toz almadan önce zemini süpürmek halı üzerindeki tozların zemini tekrar kirletmesini önler. Ayrıca halı haricindeki zeminleri silerken tozların bir yerde yapışıp kalmaması adına da zeminleri silmeden önce süpürmek temizliği kolaylaştırır.
  • Zeminlerin temizliğinde uygun materyallerin kullanımına dikkat edilmelidir. Ahşap ve parke zeminlere uygun temizleme malzemeleri ile hazırlanan su ile zeminler temizlendikten ve lekeler giderildikten sonra kısa bir süre iz bırakmaması için havalandırılması önemlidir.
  • Odaların temizliğinde yapılacak en son işlem toz almadır. Genellikle nemli bir bez ya da tozu engelleyici spreyler yardımıyla başta ortamdaki eşyalar ile birlikte mobilyaların tozunu almak biriken tozlar yanında süpürgenin kaldırdığı tozların da temizlenmesine yardımcı olur.
  • Yaşam alanlarının temizliğinden sonra banyo, tuvalet gibi ortamların temizliğinde de yapılacak ilk işlem zeminlerin elektrik süpürgesi ile süpürülmesidir. Gerekiyorsa ayna, lavabo ve muslukların temizlenmesi yanında duvar fayansları da silinmelidir.