Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Stor perde temizliği nasıl yapılır, yıkarken nelere dikkat etmeliyiz? - Süper Temizlik

Stor Perde Nasıl Yıkanır?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Stor ve zebra perdeler günümüzde çok kullanılan perdeler arasında yer alır. Onların çok kullanılmasının sebebi, hem kullanışlı hem de evimize ayrı bir hava katmasıdır. Fakat zaman zaman çeşitli sebeplerden kaynaklı stor ve zebra perdeler kirlenebilir. Mutfakta yiyecek ya da içecek hazırlarken çıkan buharlar, camı açtığınızda perdeye gelen tozlar, hava kirliliğinin fazla olduğu bir yerde oturmanız, rutubetin fazla olması gibi durumlar stor veya zebra perdenizin diğer perdelere oranla daha kolay kirlenmesine neden olacaktır. Bu durum, en başta sağlığınıza daha sonra perdenizin dış görünüşüne zarar verecektir. Kirlilikten etkilenmemek için stor perde temizliğinin nasıl yapıldığını bilmeniz önemlidir.

Stor ve Zebra Perde Nedir?

Başlangıç olarak stor perdenin ne olduğundan bahsedelim ve ardından stor perdeleri nasıl yıkarız ve temizleriz bunları anlatalım.
Stor perdeler yaylı bir mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizma yardımıyla stor perdeleri açıp kapatabiliriz. Açma-kapama işlemlerini yapmak için bir boruya bağlı olan zinciri çekmemiz gerekir. Birden fazla kumaştan yapılabilir ve her oda için kullanılabilir. Zebra perdeler de stor perdelerle aynı mekanizmaya sahiptir ve stor perdenin bir türü olarak adlandırılır.

 

Stor Perdeleri Yıkarken İzlenecek Yöntemler

Evinizin bir ve birden fazla odasında stor veya zebra perdeniz varsa ve perdenizdeki kirleri temizlemek istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken şey, perdenin yıkanabilir bir malzemeden yapılıp yapılmadığıdır. Tül gibi özel olan malzemelerden yapılan bir stor perdeye sahip değilseniz perdenizi evde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Peki, stor tül perde nasıl yıkanır? Böyle bir stor perdeniz varsa, uzman olan birinden yardım almak sizin faydanıza olacaktır. Çünkü evde yıkamaya çalışırken perdenize zarar verme ihtimaliniz çok yüksek.

Stor Perde Temizleme Aşamaları

Stor perde nasıl temizlenir, buna bakalım. İki farklı şekilde bu işlemi yapabilirsiniz.
Birincisi, günlük temizliğe daha uygun olan stor veya zebra perdenizi çıkarmadan temizlemek. Adım adım bunu nasıl yapacağınızı anlatalım:

  • İlk başta, stor veya zebra perdenizin üzerindeki tozlardan kurtulmanız gerek. Bu tozlardan kurtulmak için elektrik süpürgesini kullanabilirsiniz. Elektrik süpürgenizin fırçalı başlığının yardımıyla, perdenizin üzerindeki toz birikintilerini alabilirsiniz. Burada süpürgenizin çekim gücüne dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Çünkü çekim gücü fazla olan süpürge, perdenize zarar verebilir.
  • İkinci adımda, deterjanlı veya limonlu su hazırlamalısınız. Burada hangisini kullanacağınız sizin tercihinize kalmış. Eğer perdenizin çabuk yıpranmasını istemiyorsanız, limonlu su kullanmanız daha faydalı olacaktır. 500 ml (yani yaklaşık iki su bardağı) ılık suyun içine yarım limonu sıkmanız yeterli olacaktır. Fakat günümüzde stor perdelere uygun deterjanlar da üretilmektedir. O deterjanları da kullanabilirsiniz.
  • Hazırladığınız bu karışımı bir fısfısın içine yerleştirin. Karışımı isterseniz bir beze, isterseniz direkt perdeye sıkın. Sıktıktan sonra bez yardımıyla, kirli alanları temizlemeye başlayın.
  • Son adımda ise başka bir bez alarak, dejertanlı veya limonlu suyla temizlediğiniz perdeyi durulayın. Durulama işlemi bittikten sonra perdenizin kuruması için camı açın. Perdenizin hızlı kuruması sizin için iyi olacaktır çünkü camınız fazla açık kalırsa nem fazlalığından kötü kokular oluşabilir, bu sebepten perdeniz yavaş yavaş küflenmeye başlayabilir.


    Stor veya zebra perdenizi mutfakta kullanıyorsanız ve mutfağınızda fazla vakit harcıyorsanız, stor perde temizliğini hafta bir defa yapmanız perdenizin temiz ve uzun ömürlü olması açısından iyi olacaktır.

SÜPER TEMİZLİK