Stor Perde Yıkama Ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Süpertemizlik.com.tr| Blog - Stor Perde Yıkama Ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Stor Perde Yıkama Ve Temizliği Nasıl Yapılır?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Stor perdelerin imalatında fon perdelerin  kumaşından daha farklı bir kumaş kullanılır. Bu ham kumaşlara özel bir apre uygulanır ve perde borusuna kolayca sarılması sağlanır. Bununla birlikte stor perde kumaşlarının farklı incelikte, değişen dokuma sıklıklarında olması ve yine birbirinden farklı ipliklerin kullanılması bu perdelerin kullanımı ve temizlenmesinde de ayrıcalıklı bir yaklaşım gerektirir. Dolayısıyla stor perde yıkama yapmadan  önce stor perdeler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.

Apre bir sertleştirici özellik olup tozların perde kumaşı aralarında hapsedilmesine engel olur. Bu nedenle de stor perdeler diğer perdelere göre daha az kirlenir. Opak, karartma, tül ve güneş kırıcı denilen kumaşlar ile imal edilen stor perdeler bir alüminyum boruya sarılı olup bu borunun perdeyi döndürmesi sağlanır.

Zincirli, yavaş yaylı ve motorlu hangi mekanizma türü stor perdelerde kullanılırsa kullanılsın bu boruların perdeden çıkartılmadan temizlenmesi gerekir. Bu nedenle stor perdelerin temizliğinde bazı hususlara dikkat edilerek perdeye zarar vermeden temizleme işlemi gerçekleştirilir.

 

Stor Perde Kullanışlı Mı?

Bu soruya stor perdelerde kullanılan kumaşları tanıyarak cevap verilebilir. Buna göre ilk olarak polyester kumaşlardan bahsedilebilir. En ekonomik ve en dayanıklı stor perde kumaşı olan polyester sun screen perdesinden sonra dayanıklılığı bakımından ikinci sırada gelir. Aprelidir. Ömrü ise 3 ila 5 yıl arasında değişiklik gösterir.

Kullanıma son derece elverişli olan polyester stor perdelerin yatırılarak yıkanabilir olması tercih edilirliğini artırır. Pamuklu kumaştan üretilen stor perdelerin yıkanması söz konusu değildir. Diğer bir açıdan ise dayanıklı storlar arasında yer almaz. Şantuk stor perdeler kemiksi bir yapıya sahip olan dayanıklı storlar arasında yerini alır. Basit bir görünüme sahiptir. Ancak kolaylıkla temizlenebilir bir özelliği de barındırır.

 

Stor Perde Yıkama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilecek hususlar sayesinde stor perde yıkama işlemi gereklilikleri doğrultusunda yapılabilir. Yıkama için gerekli olan malzemelerin beyaz sabun olarak adlandırılan temizleme malzemeleri  ile temizlenmesi gerekir. Aynı zamanda yumuşak bir sünger storların detaylı bir şekilde temizlenmesinde yeterlidir.

Temizleme esnasında storların kırışmaması oldukça önemlidir. Perdelerde kırışıklık meydana gelmesi durumunda eğer bu kırışıklık düzeltilmeden temizleme sağlanır ise perdenin kurumasından sonrada yüzeyinde iz kalması muhtemel olacaktır. Bu nedenle perdenin yüzeyinde oluşan kırışıklıkların iz yapmadan düzeltilmesi gerekir.

Stor perde yıkama konusu üzerine dikkat edilmesi gereken önemli diğer hususlar ise storların çok sulu bezlerle silinmemesi gerektiğidir. Sulu silinen storlarda su izlerinin kalması kaçınılmaz olabilir. Eğer perde sulu kalmış ise kurutmak için ayrıca bir çaba gerecektir. Ancak suyu iyice sıkılmış bezler ile temizlenen perdelerin kuruması için yalnızca odanın havalandırılması yeterli olacaktır.

 

Stor Perde Temizliği Aşamaları

İlk etapta stor perdenin boyutu kadar zemin  ayarlanmalıdır. Perdenin kırışıklıkları açılmalıdır. Sabun ile ılık suyun bir kovada köpürtülmesi sağlanır. Bez sabunlu suya batırılır ve suyu iyice sıkılır. Fazla güç kullanmadan suyu  sıkılan nemli bez yardımı ile perdenin silinmesi sağlanır. Perdenin yan taraflarında ipliklenmelerin meydana gelmemesi için daha nazik bir şekilde silme işlemi gerçekleşir. Silmenin sona ermesinden sonra kuru bir bez yardımıyla perdenin kurulanması esastır.

Bu aşamada kullanılacak olan araç gereç yine yumuşak bir havlu veya bezdir. Kurulamadan sonra ise perde yerine asılarak aşağı doğru açılması önemlidir. Böylece daha nemli olan kısımların havalanarak kuruması sağlanır. Storların perde yıkama işleminden daha farklı temizlenmesi biraz zaman alabilir. Ancak bu perdeler daha az kirleneceğinden dolayı daha az temizlik ihtiyacı gözetir.

 

Süper Temizlik Apartman Temizliği
Süper Temizlik Cam Temizliği
Süper Temizlik Ev Temizliği
Süper Temizlik Haşere İlaçlama
Süper Temizlik Halı Yıkama
Süper Temizlik İnşaat Sonrası Temizlik
Süper Temizlik Koltuk Yıkama
Süper Temizlik Kuru Temizleme
Süper Temizlik Ofis Temizliği
Süper Temizlik Ütü Hizmeti (Ütücü)
Süper Temizlik Dış Cephe Cam Temizliği
Süper Temizlik Gündelikçi, Yardımcı Bayan
Süper Temizlik Hastane Poliklinik Temizliği
Süper Temizlik Okul Dershane Temizliği
Süper Temizlik İş Yeri Temizliği
Süper Temizlik Yurt Temizliği
Süper Temizlik Avm Temizliği
Süper Temizlik Fabrika Temizliği
Süper Temizlik Endüstriyel Temizlik
Süper Temizlik Villa Temizliği
Süper Temizlik Temizlik Hizmetleri

SÜPER TEMİZLİK