Temiz ve Düzenli Ev İçin 10 Alışkanlık

Temiz ve Düzenli Ev İçin 10 Alışkanlık, Temiz ve Düzenli Ev, Evimi Nasıl Düzenli Tutabilirim - süper temizlik

Temiz ve Düzenli Ev İçin 10 Alışkanlık
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Temiz ve düzenli ev ortamı herkesin hedefi olsa da çoğu kişinin sadece hayallerini süslüyor. Kapağını açınca üstünüze kıyafetler dökülen gardırop, içinde ne olduğu bilmediğiniz çekmece, biriken bulaşıklar, yıkanmayı bekleyen çamaşırlar, sürekli kaybolan anahtarlar ve daha bir sürü içinden çıkılmaz karmaşayı çözmek korktuğunuz kadar zor değil. Düzenli insanların günlük rutinlerine bakıldığında sürekli temiz ve düzenli ev halini korumanın yolu 10 alışkanlıktan geçiyor.

 

 1. Eli Boş Dönmeyin: Her odadan çıktığınızda o odaya ait olmayan eşyaları alıp yerine koyun. Sabah uyandığınızda komodinin üstünde duran su bardağını mutfağa götürüp bulaşık makinasına yerleştirin ya da yıkayın.
 2. Biriktirmekten Vazgeçin: Çamaşır yıkamayı giyecek temiz kıyafet kalmayana kadar ertelemek yerine gerekirse haftada birkaç gün çamaşır yıkayın ve kuruduğunda yerleştirin. Aynı biriktirme alışkanlığını bulaşıklarda da bıraktığınız taktirde günlük iş yükünüzün de stresinizin de azaldığını göreceksiniz.
 3. Programlı Haraket Edin: Günlük yoğunluğunuza göre yarım saatlik ya da on dakikalık bile olsa temizlik planı oluşturun. Haftanın her gününde evin farklı bir kısmını temizleyip topladığınızda hafta sonu temiz ve düzenli ev huzuruyla tatil yapabilirsiniz.
 4. Temiz ve düzenli ev ortamı için sade olmaya çalışın

 5. Dekorasyonu Abartmayın: Gerçekten de sevdiğiniz dekoratif eşyalar haricinde hiçbir şeyi evinizde tutmayın. Etrafınızın görmekten hoşlandığınız eşyalarla çevrili olması mutlu olmanızı sağlarken sevmediklerinizden kurtulmak temizliği kolaylaştıracak.
 6. Temizlikten Sonra Dinlenin: Ev işlerinin ertelenerek birikmesinin en büyük sebebi televizyonda ya da internette bir şeylere takılı kalarak günü geçirmeniz olabilir. İzlemek istediğiniz bir program ya da okumak istediğiniz bir kitap varsa temizlik bitene kadar başına oturmayın ve bununla kendinizi ödüllendirin.
 7. Tüm Yükü Sırtlanmayın: Evdeki işleri aile bireylerine bölerek herkesin sorumluluk almasını sağlayın. Küçük çocuklarınız varsa oyuncakları toplamayı oyun haline getirin. Söylediğiniz anda yapılmayan işler için sinirlenip kendiniz yapmak yerine iş yapılana kadar hatırlatmaya devam edin.
 8. Yersiz Yurtsuz Bırakmayın: Evdeki her eşya için yer belirleyin ve aile bireylerine bunu öğretin. Nereye koyacağınızı bilemediğiniz eşyaları sürekli kullanmıyorsanız elden çıkarın ve kalabalığı önleyin.
 9. Robotlarla barışın

 10. Evde Akıllı Cihazlara Yer Açın: Robot süpürge, mop gibi ürünlere ön yargıyla yaklaşmak yerine şans verin. Yerleri silmek için dizleriniz yerde saatler geçirmeyin ve mop kullanın. Evi süpürmekle uğraşmaktansa robot süpürgeleri araştırıp bütçenize uygun bir tane edinin. Elimle sildiğim kadar temiz olmaz, dip köşe temizleyemez gibi düşünceleri kenara bırakıp rahatlayın ve robot süpürge evde gezerken çayınızı yudumlayın.
 11. Eşyalara Bağlanmayın: Sevdiğiniz birinden hediye geldiği için ya da bir gün kullanırım diye gereksiz eşyaları evinizde tutmayın. Kalabalık arttıkça temizlenmesi ve toplanması gereken eşyalar arttığı için sık sık eşyalarınızı elden geçirin.
 12. Takıntı Haline Getirmeyin: Temiz ve düzenli ev fikri oldukça cezbedici olsa da evde çocuk ya da evcil hayvan olduğu taktirde bu iki değerden feragat etmek gerekebilir. Çocuklar oyuncakları dağıtabilir, eşyaları düşürüp kırabilir ya da çocuğunuzla ilgilenirken ev işlerine enerjiniz kalmayabilir.