Temizlik Şirketi Kurmak

Süpertemizlik.com.tr| Blog - Temizlik Şirketi Kurmak

Temizlik Şirketi Kurmak
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Süper Temizlik Şirketi Kurmak

Temizlik şirketi kurmak istiyorum diyenlere bu yazımız. Pazar payı her geçen gün büyüyen temizlik sektörü girişimcilerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Girişime niyet etmiş arkadaşlarımıza yardımcı olması ümidiyle bazı bilgiler verelim. 

Temizlik şirketi kuruyorsanız öncelikle iyi, güven veren bir isme ihtiyacınız var. Temizlik işinde, özellikle ev temizliği işinde güven her şeydir.

Profesyonel Temizlik Şirketi İsim Önerileri için Lütfen Tıklayın.

Gözünüzü korkutmak için değil, henüz planlama aşamasındayken ne olacağınıza ve karşılaşacağınız zorluklara göğüs gerip geremeyeceğinize karar vermeniz için belirtmeliyim ki temizlik şirketi kurmak uzaktan kolay görünebilir fakat birçok iş alanı gibi bazı zorlukları vardır.  Öncelikle nasıl bir şirket olacağınıza karar vermeniz gerekir. Sizin tabi en çok merak ettiğiniz Temizlik şirketi maliyetitemizlik şirketi giderleritemizlik şirketi kurmak kaç para gibi sorular olmalı.

Temizlik Şirketleri Nasıl Çalışır?

Elinde temizlikçi numaraları bulunduran, müşteri temizlikçi isteyince bu numaralardan birini arayıp müşterilere yönlendiren bir şirket olacaksanız fiziksel olarak bir şirket kurmanıza bile gerek yoktur. Bu tarz çalışan temizlik şirketleri(!) temizliğe giden personelin bazen yüzünü bile görmez. En ucuza iş gücünü almaya çalışır ve genelde yine ucuza satar. Eğer sirkülasyon oluşturabilirse iyi gelir de elde edebilir. Bu tarz bir şirket açacaksanız yasal olarak birçok sorumluluğun altına girdiğinizi de bilmelisiniz. Temizliğe giden temizlikçiler evden çıktıkları andan itibaren sizin sorumluluğunuzdadırlar. Trafik kazası bile geçirseler hesabı sizden sorulur. Vergisel ve belgesel sorumluluklarınız da ayrıca vardır. Hem temizliğe gidenler hem hizmet alanlar için ciddi riskler barındıran bu çalışma tarzını asla önermiyoruz.

Profesyonel Temizlik Şirketleri

Gerçek bir temizlik şirketi kurmak istiyorsanız bilmelisiniz ki harcınız insandır. Harcınızın kıvamını iyi ayarlamalısınız. 

Personellerinizi mutlaka eğitmelisiniz. Hem oturmayı kalkmayı bilmeliler hem temizlik yapmayı. İletişim çağında yaşadığımızı unutmamalısınız. Müşterilerinizle iletişim kuramayan temizlikçiler ne kadar iyi temizlik yaparlarsa yapsınlar müşteri kaybettirirler. Fakat bu yeterli değildir. Bir personelin iyi niyetli ve çalışkan olması da yetmez. İyi temizlik yapabilmeli ve kaş yapayım derken göz çıkartmamalıdırlar. 

Örneğin ev temizliğine gönderdiğiniz personeliniz parkede bulunan bir lekeyi çıkarmaya çalışıyor. Bu lekenin ancak kireç çözücüyle çıkacağına karar veriyor. Kireç çözücüyü parkeye döktüğü an artık parke için yapılacak hiçbir şey kalmadı demektir. Tek yapabileceğiniz parkenin ücretini ödemek ya da değiştirmektir. 

Hizmet sektörünün en zorlu alanlarından biri olan temizlik, hizmet veren ve hizmet alanın gergin olabildiği hassasiyet isteyen bir alandır. Ev temizliği özelinde konuşacak olursak personeliniz gergindir çünkü başkasının özel yaşam alanına girmektedir. Bu özel alanda kendisine nasıl davranılacağı muammadır ve güvenlik endişesi duymaktadır. Ev sahibi gergindir çünkü en özel yaşam alanlarını bile açacağı yabancı birini evine alacaktır, o da güvenlik endişesi duymaktadır. İki tarafın da gergin olabildiği bu karşılaşmayı olabilecek en yumuşak bir geçişle sağlamak şirket yöneticilerinin işidir.

Temizlik şirketi, müşteriye güvenlik ve alacağı hizmetin kalitesi hakkında güvenceler verebilmeli; hizmet veren temizlik personeline yine güvenlik ve hakkının korunacağı, emeğinin hakkını alacağı konularında güvence verebilmelidir. Temizlik şirketi yöneticiliği herhangi bir ürünü ucuza mal edip kar marjını ekleyip pazarlama yapılan bir sektör değil, insan yönetiminde uzman olmayı gerektiren profesyonellik isteyen bir iş koludur. Diyarbakır Temizlik Şirketleri için de durum bundan farklı değil.

SÜPER TEMİZLİK