Vücut Kokusundan Kurtulmak

Süper temizlik.com.tr| Blog -Vücut Kokusundan Kurtulmak İçin Evde Uygulayabileceğiniz 10 Basit ve Doğal Yöntem

Vücut Kokusundan Kurtulmak
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Her vücudun kendine has bir kokusu vardır, ancak bazen çevrenizdekileri rahatsız edecek hale gelebilir, işte vücut kokusundan kurtulmak için yollar.

Vücut kokusu normal şartlar altında herkeste bulunan bir kokudur. Ter bezlerinizin aşırı çalışması durumunda güçlü ve istenmeyen bir koku adeta vücudunuzdan fışkırır. Ancak esasen vücut kokusuna sebep olan şey ter değildir. Bu istenmeyen kötü koku terinizin bakterilerle karşılaşması sonucunda ortaya çıkar. Kokuya sebep olan bakteriler sıcak ve nemli ortamlarda inanılmaz bir hızla çoğalırlar.

Rahatsız edici vücut kokusunun diğer sebepleri arasında hijyen eksikliği, yetersiz beslenmekronik kabızlık gibi sindirim problemleri ve genetik metabolik bozukluk, karaciğer rahatsızlığı veya diyabet gibi tıbbi sorunlar sayılabilir.

Vücut kokusunun ilk belirtisi vücudunuzdan yükselen sıra dışı ve kuvvetli kokudur. Aşırı terleme, kilo kaybı, gece terlemeleri ve soğuk eller diğer semptomlar olarak sıralanabilir.

Vücut kokusunu reçetesiz satılan birtakım ilaçlarla veya sağlıklı hijyen alışkanlıkları edinerek tedavi etmeniz mümkündür. Bunların yanında, evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle bakterilerin çoğalmasını önleyerek veya aşırı terlemeyi azaltarak da vücut kokusundan kurtulmanız mümkün olabilir. Biacaip olarak sizler için vücut kokusundan kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz en iyi 10 doğal ve basit yöntemi derledik.

1. Karbonat

Karbonatın, ciltteki nemi emme özelliği olduğu için teri emmeye ve vücut kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yanında bakterileri de öldürerek doğal bir deodorant olarak iş görür.

Bir çorba kaşığı karbonat ile limon suyunu karıştırın. Bu karışımı başta koltuk altlarınız olmak üzere aşırı terlediğiniz diğer vücut bölgelerinize uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra su ile yıkayın, kesinlikle kazıyarak veya ovalayarak temizlemeyin. Ardından duş alın ve bu işlemi birkaç hafta boyunca her gün uygulayın.

Alternatif olarak, eşit miktarda karbonat ile mısır nişastasını karıştırın. Bu karışımı direkt olarak kuru haldeki koltuk altlarınıza uygulayın. Terlemeyi ve haliyle kötü koku oluşmasını önleyecektir. Bu yöntemi birkaç saatlik koruma istediğiniz zamanlarda pratik olarak kullanabilirsiniz. 

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi bakterilerle güçlü bir şekilde mücadele eden bir üründür. Ayrıca cildinizin pH seviyesini dengeleyerek vücut kokusunun giderilmesine de yardımcı olur. 

Bir parça pamuğu elma sirkesiyle ıslatın ve koltuk altlarınızı bu pamuk ile ovun. İki üç dakika bekledikten sonra duş alın. Bu uygulamayı, kayda değer bir gelişme görene kadar biri sabah, diğeri gece yatmadan önce olmak üzere günde iki kere tekrar edin.

Alternatif olarak ılık banyo suyuna bir fincan elma sirkesi ekleyerek tüm vücudunuzu bu suyla ıslatabilirsiniz. Bu yöntemi günde 10 dakika boyunca uygulayabilirsiniz.

Ayrıca, iki çay kaşığı elma sirkesini az miktarda bal ile bir bardak ılık su içinde karıştırarak, bu karışımı günde üç defa yemeklerden önce içebilirsiniz.

3. Limon Suyu

Vücut kokusunu gidermede limon suyu mükemmel bir malzemedir. Limon suyunun asidik özellikleri cildin pH seviyesini düşürmeye yardımcı olur, bu da vücut kokusu üreten bakterilerin hayatta kalmasını bir hayli güçleştirir.

Bir limonu ortadan ikiye kesin, koltuk altınızı yarım limon ile ovun. Limon suyunun cildinizle temas ettiğinden emin olun. Kendi kendine kurumasını bekleyin ve ardından duş alın. Koku tamamen yok olana kadar bu yöntemi günde bir defa uygulayın.

Eğer hassas bir cildiniz varsa, yarım limonun suyunu yarım bardak su ile seyreltip bir pamuk yardımıyla uygulayarak da kullanabilirsiniz. Aynı şekilde 10 dakika boyunca kurumasını bekleyip su ile durulayın. İlerleme kaydedinceye kadar bu yöntemi günde bir defa uygulayın.

4. Biberiye

Biberiye, kokuya sebep olan bakterilerin çoğalmasını önler. Ayrıca içeriğindeki mentol ve klorofil vücut kokusunu nötralize eden doğal bir deodorant işlevi görerek vücudunuzda hoş bir koku bırakır. Bunların yanı sıra biberiyenin içinde, eksikliği vücut kokusuna sebep olan çinko bulunur.

Bir fincan sıcak su içerisine yarım fincan kuru biberiye koyun. 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin ve ardından bu suyu banyo suyunuza ekleyin. Bu su içerisinde 15-20 dakika bekleyin. Sudan çıkıp kendinizi nazikçe kurulayın. Bu işlemi günde bir defa uygulayın, gün boyunca vücudunuz çok hoş kokacaktır.

Alternatif olarak yarım çay bardağı suyun içerisine 8-10 damla biberiye yağı damlatın ve bir pamuk yardımıyla tıpkı roll-on sürer gibi koltuk altlarınıza uygulayın.

Uyarı: Eğer biberiye cildinizi tahriş ederse kullanmayı derhal bırakın.

5. Ada çayı

Harika bir kokusu olan ada çayı vücut kokusuyla mücadelede kullanılabilir. Ada çayı ter bezlerinin çalışmasını yavaşlatır ve bakterilerin cildinizde çoğalmasını önleyen antibakteriyel bir bitkidir.

5 damla ada çayı yağı, kişniş yağı ve lavanta yağını bir çay bardağı distile edilmiş hamamelis (cadı fındığı) ile karıştırın. Daha sonra bu solüsyonu bir sprey şişesine koyarak deodorant olarak kullanabilirsiniz. 

Alternatif olarak, iki çorba kaşığı kuru ada çayını dört fincan sıcak su içerisine koyarak 10 dakika demlenmesini bekleyin. Solüsyon soğuduğunda koltuk altlarınızı bu solüsyon ile silin. Bunu günde iki defa uygularsanız çok iyi sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ayrıca ada çayını içebilirsiniz de. Bir çay kaşığı kuru ada çayını bir fincan sıcak su içine koyun ve 10 dakika bekleyin. Yaprakları süzdükten sonra çayın tadını çıkarın. Günde iki fincandan fazla ada çayı içmeyin.

UYARI: Ada çayı hamile veya emziren kadınlar tarafından tüketilmemelidir.

6. Hamamelis (Cadı fındığı)

Hamamelis cildin pH seviyesini düşürür ve bakterilerin çoğalmasını imkansız hale getirir. Bunun yanında büzücü özellikleri sayesinde cildinizdeki gözenekleri sıkıştırarak ter üretiminin azaltılmasına yardımcı olur.

Bir parça pamuğu hamamelis ile ıslatın, koltuk altınıza koyun. Ne zaman vücudunuzdan koku geldiğini hissederseniz bunu yapın, deodorant işlevi görecektir.

7. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı antibakteriyeldir, vücuttaki bakterileri yok ederek vücut kokusunun giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca büzücü özellikleri sayesinde terlemeyi de kontrol eder.

İki çorba kaşığı su içerisine iki damla çay ağacı yağı koyun. Solüsyonu sprey şişesine koyarak deodorant olarak kullanın.

Uyarı: Hassas bir cilde sahip insanlar çay ağacı yağı kullanmaktan kaçınmalıdır. 

8. Turp

Turp antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu sayede vücut kokusuna sebep olan bakterileri öldürür. Ayrıca turp, vücut kokusuyla mücadele eden C vitamini diğer besinlerin deposudur.

Bir turpu ikiye veya üçe bölün, ardından bir parçalayıcıdan geçirerek macun haline getirin. Bu macunu bir süzgece koyup kaşıkla bastırarak suyunu çıkarın. Bu suyu koltuk altınıza ve kasık bölgelerinize uygulayın. Kendiliğinden kurumasını bekleyin ve ardından ılık su ile durulayın. En az 10 saat boyunca vücut kokusu olmadan vakit geçirmek için bu yöntemi her sabah kullanın. Ayrıca turpu diyetinize dahil ederek de vücut kokusuyla savaşabilirsiniz.

9. Domates

Domates antiseptik özelliklere sahiptir, bu sayede kokuya sebep olan bakterileri öldürür. Ayrıca gözenekleri sıkıştırarak terlemeyi azaltır.

7 ila sekiz domatesi çok parçalamadan nazikçe ezin. Suyunu çıkarmak için ezilmiş domatesleri süzgeçten geçirin. Elde ettiğiniz domates suyunu bir kova suya ekleyin. Bu suyu banyo yaparken kullanın. Vücut kokusunu kontrol etmek için bu yöntemi her gün uygulayın.

Vücut kokusunu azaltmak için ayrıca günde iki barsak domates suyu da içebilirsiniz.

10. Buğday çimi

Buğday çimi bol miktarda, deodorant etkisine sahip klorofil içerir. Ayrıca toksinlerin yok edilmesine de yardımcı olur.

Bir veya iki çorba kaşığı buğday çimi yağını bir fincan su ile karıştırın. Sabahları hiçbir şey yemeden önce bu suyu için. Vücut kokusu kaybolana kadar bu rutine devam edin.

Uyarı: Buğday çiminin çok keskin bir tadı olduğu için bazı insanlarda mide bulantısına yol açabilir.

Bu doğal yöntemlere ek olarak, vücut kokusundan kurtulmak için temizliğinize dikkat etmeniz ve dengeli şekilde beslenmeniz de gerekir.

Temiz ve hoş bir vücut kokusu için işte size bazı ilave öneriler:

Günde en az bir kere duş alın.

İlk defa giymeden önce kıyafetlerinizi mutlaka yıkayın.

Ayağınızı sıkan ayakkabılar giymeyin ve aynı ayakkabıyı uzun süre giymeyin.

Terlemeye sebep olacağı için stresten ve öfkeden uzak durun.

Kendinizi mümkün olduğunca kuru tutun.

Teri vücudunuzdan uzaklaştırmakta zorlanacağı için sentetik kıyafetler yerine vücuda nefes aldıran pamuklu kıyafetleri tercih edin.

Toksinleri vücudunuzdan atmak için bol bol su için.

SÜPER TEMİZLİK