Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir? - Siyah noktalar nasıl geçer?

Süper temizlik.com.tr| Blog - Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir? - Siyah noktalar nasıl geçer?

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir? - Siyah noktalar nasıl geçer?
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Siyah Noktalar Neden Olur?

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Gider?

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır?

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Engellenir?

Siyah noktalar için maske

 

Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah noktaların oluşumundaki başlıca nedenlerine örnek verecek olursak hormonlardaki değişim ve strese bağlı olarak cildin yağlanması diyebiliriz. Siyah nokta oluşumunda bu örneklerin dışında oluşum nedenleri genellikle, sağlıksız beslenmek, fondöten ve pudra gibi ürünlerin aşırı kullanımı, hava kirliliği ve cildin yeterince temiz tutulmaması gibi çeşitli sebepler olabilir. Oluşan bu siyah noktaları bir kere temizlemek bir daha ortaya çıkmayacakları anlamına maalesef gelmez. Ancak düzenli olarak siyah nokta maskelerini uygularsanız, bu maskelerden oldukça iyi bir sonuç alabilirsiniz.

 

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Gider?

Siyah noktalardan doğru uygulamalar ve yöntemlerle kurtulmak aslında sanıldığı kadar zor değildir. Siyah noktaların oluşmasına engel olmak için Aşırı yağlı yiyecekler tüketmemeye, güneşli havalarda fazla kalmamaya, belli aralıklarla cildimizi temizlemeye özen göstermeliyiz.

Evde siyah nokta temizleme sırasında yapılan en büyük hata, siyah noktaları tırnaklar ile sıkılarak ciltten atılmaya çalışılmasıdır. Bu işlem sırasında cildin yapısını bozarak, deforme edebilirsiniz.

 

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır?

Siyah noktaları sıkmadan önce cildi bu işlem için hazırlamak gerekir. Duş sonrası gözenekler daha fazla açıldığı için siyah noktaların sıkılmasının en uygun zamanıdır. Diğer zamanlarda ise buhar banyosu ile gözeneklerin açılması sağlanabilir. Buhar banyosu yapmak için kaynamış olan suyu bir kabın içerisine koyun, üzerine eğilin ve başınızı bir havlu yardımıyla kapatın. Cildinizin bu yöntemle olabildiğince uzun bir süre buhar ile temas etmesini sağlayın.

Siyah nokta temizleme işlemi kesinlikle tırnaklarla yapılmamalı aksi takdirde kalıcı leke ve izler meydana gelebilir.  Bunun yerine, temizleme aparatı ve enjektör kullanarak yapmanız cildiniz için daha faydalı olacaktır. Kliniklerde siyah noktaların temizleme işlemi sırasında bir ucunda halka bulunan demir bir çubuk kullanılır. Bu çubuğun temin edilemediği durumlarda ise temiz bir enjektör sizin işinizi görmede yeterli olacaktır. Enjektörün ucunu siyah noktanın üzerine hafifçe bastırmak cildi temizleme işlemini gerçekleştirmeye yeterli olacaktır.

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Engellenir?

 Bir çok insanın ortak sorunu olan, siyah noktalar ergenlik döneminde artış gösterir fakat Zorlu yaşam koşulları, bilinçsiz beslenme, stres gibi nedenlerle cilt de siyah nokta oluşumunda artış meydana gelir.

Şimdi siyah noktalar nasıl engellenir sizlere yardımcı olacak bazı yöntemleri anlatacağız.

  • Gece yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizlemenizi tavsiye ederiz. Uygun bir ürün yardımı ile cildinizin tamamen makyaj kalıntılarından arındığına emin olun.
  • Aşırı yağlı yiyeceklerde siyah nokta oluşumunda etkilidir. Bu yüzden aşırı yağlı beslenmeden uzak durun.  Bu tür yiyecekler cildinizin de gereğinden fazla yağlanmasına yol açar.
  • Yüzünüzü her gün düzenli olarak yıkayın.  Siyah noktalar haricinde Özelikle havadan gelen isler, tozlar da gözeneklerin tıkanmasına yol açar.
  • Siyah noktanın oluştuğu bölgenize düzenli aralıklarla cilt maskesi yapın.
  • Diğer bölgelerden hassas olduğu için yüzünüz ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce el hijyenine ve tırnaklarınızı kullanmamaya dikkat edin.
  • Yüz bölgenizi soğuk su ile yıkamanız. Cildinizdeki gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.

Burundaki siyah noktalar nasıl geçer?

Herhangi bir dermatolojik sorununuz yoksa ve sadece burnunuz üzerindeki siyah noktalardan şikayetçiyseniz doğal maskeler haricinde, eczane ve kozmetik dükkanlarında satılan burun bantlarını deneyebilirsiniz. Burun bantları öncesinde buhar banyosu yaparak gözeneklerinizi genişletebilir siyah noktaların daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 

SÜPER TEMİZLİK