Zemin Temizliği Nasıl Yapılır? - Zemin Temizliği

Zemin Temizliği - Zemin Temizliği Nasıl Yapılır - Zemin Temizliği - Detaylı Zemin Temizliği

Zemin Temizliği Nasıl Yapılır? - Zemin Temizliği
Ücretsiz İlan Sitesi

Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Zemin Temizliği

İnsan sağlığı için zemin temizliği önemli bir yere sahiptir. Çünkü zemin temizlenmediği zaman kir ve tozlar birikerek insan sağlığına zararlı hâle gelirler. Böyle bir durumla karşılaşmamak için zemin temizliğinin düzenli ve titiz bir şekilde yapılması gerekiyor. Zemin temizliği düzenli bir şekilde yapılmadığı zamanda da yapılan temizlik beklenildiği kadar iyi olmayabilir.

Laminant Parkelerin Temizliği

Laminant parkelerin her zaman temizlenmesi gerekir. Temizlik esnasında ıslak toz bezi kullanmanız gerekiyor. Kullanacağınız su da bu durumda çok önemlidir. Temizlik için kullanacağınız suyun içine arap sabunu koymanız uygun olur.  Arap sabunu koyarsanız zemin temizliği sonucunda laminant parkeleriniz parlak ve dezenfekte edilmiş olur.

Parlaklığının yanında zeminde bulunan mikroplardan eser kalmasın diyorsanız sirkeli su tercih edebilirsiniz. Tabii temizlikten sonra hiçbir zaman laminant parkeleri ıslak bırakmamanız şarttır. Temizlik yaptığınız her seferde son kez kuru bir bezle zemini kurulamanız gerekir. Aksi takdirde yaptığınız temizlik uzun süreli etki göstermez. Parkelerinizin olması gerektiği gibi temiz durmasını istiyorsanız zemini kuru bırakmalısınız.

Karo Zeminlerin Temizliği

Eğer karo zemine sahipseniz işiniz çok kolay. Çünkü karo zeminler çok fazla kirlenmez ve çizilmezler. Karo zemin çeşitleri en çok mutfak, banyo ve balkon için kullanılır. Karoda zemin temizliği yapmak için sadece deterjan ve su kullanabilirsiniz. Karo zeminlerinizde kararma söz konusuysa bu durumda da sert fırça ile çamaşır suyu yardımıyla kararmaların üstesinden gelebilirsiniz.

Eğer karo zemininiz koyu renkliyse zeminin üzerinde çok fazla su lekeleriyle karşılaşabilirsiniz. Su lekeleri gözünüzde büyüse de kolay yollarla onlardan kurtulabilirsiniz. Temizlik için kabın içine beyaz sirke, karbonat ve tuz karışımını koymalısınız. Bu karışımı suyla karıştırdıktan sonra zemini onunla temizleyin.

Mantar Kaplama Zeminlerin Temizliği

Son zamanlarda en çok tercih edilen zeminler arasında mantar kaplama da yer alıyor. Mantar kaplamalı zeminler kir tutmayan bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı zemin temizliği de sizi yormayacaktır. Mantar kaplamalı zemininizi temizleyebilmeniz için her gün elektrikli süpürge ve paspasla temizlemeniz gerekir. Bu şekilde her gün temizlik yaparsanız zeminde kir ve tozlara rastlamazsınız. Böylece daha sağlıklı olursunuz.

Zeminde kir ve toz olması sağlığınız için tehlikelidir. Zemindeki tozlar mikrop kapmanıza sebep olarak hastalandırır. Özellikle alerjik bir yapınız varsa en büyük düşmanınız tozlardır. Bundan dolayı zemininizi her gün elektrik süpürge ve paspasla temizlemeniz gerekir. Şimdi de ahşap zeminlerin nasıl temizlendiğine bakalım.

Ahşap Zeminlerin Temizliği

Ahşap zeminlerin temizlenmesinin de kolay bir yöntemi vardır. Zeminlere çok fazla bastığımız için ister istemez çok çabuk kirlenirler. Bundan dolayı da her gün temizlik yapsanız da zemin elinizde olmadan kirlenecektir. Bu durumda yapmanız gereken şey zemin temizliğinin kolay yöntemlerini bulmaktır. Biz de sizinle kolay yöntemleri paylaşacağız.

Ahşap zeminin temizliği için önce bir çaydanlık kadar çay demleyin. Çayı demledikten sonra soğumasını bekleyin. Çay soğuyunca da havlu toz bezi aracılığıyla zemini dairesel şekillerle silin. Bu yöntemi uyguladığınız zaman ahşap zemininizin ne kadar temiz olduğunu göreceksiniz. Kolay yöntemleri göz önünde bulundurarak temizlik yaparsanız daha az yorularak zemin temizleyebilirsiniz.

İşyerlerinin Zemin Temizliği Nasıl Yapılır?

İşyerlerinin zemin temizliklerinde personellerin temizlik işleminden etkilenmemesi ve mevcut iş düzeninin aksamaması çok önemlidir. Bu kalitedeki temizlik işlemleri ancak profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilebilir. Özellikle zemin temizlikleri iş yerleri açısından büyük önem taşır. Her gün sürekli kullanılan alan olan zeminler üzerlerinde pis, toz, kir ve leke barındırırlar.

Kişi sayısı çoksa zeminlerin kirlenme oranı da artar. İş yerine gelen ziyaretçiler de ortama kir ve mikrop taşırlar. Bu sebeple zeminlerin hem hijyen bakımından hem de estetik görünüm bakımından temiz olmaları gerekir. İşyerinin düzeni ve bakımı asla taviz verilecek bir konu değildir.