Koronavirüsle Birlikte Hayatımızın Başrolü Olan Dezenfektan Nedir, Dezenfektan Nasıl Kullanılır?

Koronavirüsle Birlikte Hayatımızın Başrolü Olan Dezenfektan Nedir, Dezenfektan Nasıl Kullanılır?

Koronavirüsle Birlikte Hayatımızın Başrolü Olan Dezenfektan Nedir, Dezenfektan Nasıl Kullanılır?
Koronavirüsle Birlikte Hayatımızın Başrolü Olan Dezenfektan Nedir, Dezenfektan Nasıl Kullanılır?

Dezenfektan son zamanların en çok kullanılan ürünlerinden biridir. Salgın hastalıklar ve bulaşıcı hastalıklar hayatımıza her geçen gün daha fazla girdikçe, bu hastalıkları önleme yöntemleri de giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Günümüzde en önemli sağlık sorunu haline gelen koronavirüsün ardından maske, mesafe ve hijyen kuralları sıklıkla uygulanmaktadır. Bunun sonucunda insanlar özellikle hijyen açısından hangi madde ve ürünleri kullanılması gerektiğini tartışmaya başlamıştır. Bundan dolayı vücudumuzda kullanılan dezenfektan maddeler ve çevre hijyeni hakkında doğru ve yeterli bilgi edinmek önemlidir.

Dezenfektan Nedir?

Dezenfektan nedir? sorusu Covid-19 ile beraber hayatımıza girmiştir. Tıbbi uygulamada, belirli bir ortamı veya yüzeyi mikrobiyal kontaminasyondan koruma işlemine dezenfeksiyon denir. Ancak mikroorganizmalar farklı formlarda bulunabileceğinden ve işlemin uygulandığı alanlar farklı olduğundan farklı dezenfeksiyon formları tanımlanmaktadır. Dezenfektanlar, yüzeylerdeki virüs ve mikroorganizmaları temizlemek ve nötralize etmek için üretilmiş antimikrobiyal kimyasal ürünlerdir. Dezenfeksiyon ve sterilizasyon gibi tüm mikroorganizmaları yok etmez. Dirençli bakterilere karşı çok etkili değildir. İyi bir dezenfektan insanlara zarar vermemeli, yeterli hijyen koşullarını sağlamalı, ucuz olmalı ve dezenfekte edilecek yüzeyi aşındırmamalıdır. Ancak dezenfektanlar canlılar için zararlı ve hatta zehirlidir. Tüm bunlardan farklı olarak dezenfektan solüsyon düzgün bir biçimde kullanıldığınızda, sağlığınız için zararlı değildir.

Dezenfektan Ne İşe Yarar?

Dezenfektanın kimyasal bileşimi nedeniyle, dezenfektan hücre zarlarını ve hücre duvarlarını yok ederek veya genetik materyallerini yok ederek mikroorganizmaları yok edebilir. Ayrıca mikroorganizmaların büyümesini engelleme, yapısal bileşenlerini yok etme veya hücre fizyolojisini olumsuz etkileme gibi farklı mekanizmalara sahip dezenfektanlar da bulunmaktadır. Ancak bazı mikroorganizmalar dezenfektan maddelerin bu özelliklerini korumak için çeşitli mekanizmalar geliştirmiştir. Buna bağlı olarak çeşitli bakteri türleri de spor adı verilen özel formlarına girerek dezenfektan maddelerin hücrelere girmesini engelleyerek, hücre duvarlarını güçlendirerek, metabolizmalarını yavaşlatarak ve varlıklarını uzun süre koruyabilirler. Spor formundaki bakteriler, yaşamları için uygun bir ortama ulaştığında, orijinal formlarına geri dönerek hastalığa neden olabilirler. Bakterileri sporlar halinde yok etmek için sterilizasyon yöntemleri kullanılır.

Günümüzde insanlarda hastalığa neden olan en yaygın bakteri ve virüsler için geleneksel dezenfeksiyon yöntemleri genellikle yeterlidir. Özellikle koronavirüs gibi virüsler, temel dezenfektanlara karşı çok hassastırlar ve dış ortam koşullarında uzun süre yaşayamadıkları için ortamdan uzaklaştırılabilirler. Böylelikle dezenfektan nedir? sorusunun ardından nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Dezenfektan Nasıl Kullanılır?

Covid-19 nedeniyle hayatın başrolünde bulunan dezenfektanlar, pek çok kişinin aklına dezenfektan nasıl kullanılır? sorusunu getirmektedir. Dezenfektanlar içeriğine, kıvamına, kullanım alanına, etkinlik derecesine ve mekanizmasına göre farklılık gösterir. Kişisel temizliğe önem veren kullanıcıların ilk tercihidir. Doğru ürünü seçerek cildinizi gerektiği gibi mikroorganizmalardan arındırabilirsiniz. Antibakteriyel dezenfektanların yüksek etkinliği onların faydasını gösterir. Dayanıklı ve hızlı ürünler kullanarak sağlığınızı tehdit eden bakteri ve virüslerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca ürün kullanım alanında herhangi bir aşınmaya neden olmamalıdır. Bu ürünler sayesinde kalabalık alanlarda vakit geçiren kişiler dokundukları noktaları temizleyerek kendilerini korurlar. Sık kullanılırsa, mikropları başkalarına bulaştırma şansı büyük ölçüde azalır. Hijyeninizi sağlamak için dezenfektanı çantanıza, cebinize, arabanıza veya ofisinize koyabilirsiniz.

Dezenfektan Çeşitleri Nelerdir?

Dezenfektan türleri genellikle alışveriş merkezleri, toplu taşıma veya marketler gibi kalabalık alanlarda kullanılmaktadır. Form, içerik veya miktar olarak alkol veya su bazlı birçok ürün çeşidi vardır. Dezenfektanlar bakteri ve virüslerin yayılmasını önleyebilir. Bu ürünleri satın alırken bazı standartlara dikkat etmelisiniz. Öncelikle ürünün kullanım alanına göre seçiminizi belirlemelisiniz. Eşya veya cilt için özel olarak üretilen dezenfektan çeşitleri farklı içeriklerden oluşmaktadır. Güvenilir bir marka seçmek sağlığınız için daha faydalıdır. Ardından, seçtiğiniz üründeki alkolün türünü ve oranını anlamanız gerekir. Alkol dezenfektanları sağlığınızı tehdit eden hastalıklara veya virüslere karşı oldukça etkilidir. Antiseptik dezenfektan ise gönül rahatlığı ile temizlenmeyi sağlar.

Koronavirüse Karşı Dezenfektan Kullanımımız Nasıl Olmalı?

Sosyal hayatta, temas ettiğiniz her yerde bakteriler gizlenebilir. Bu nedenle, el dezenfektanlarının kullanılması, hastalığa yakalanma oranı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Bundan dolayı dezenfektanı avucunuza uygun miktarda alın ve eşit olarak yayın. Dezenfektanın türü kullanımını doğrudan etkiler. Dezenfektan jeli, ellerinize kolayca püskürtebilirsiniz. Ürün parmaklarınızın arasına, bileğinizin iç kısmına ve tırnaklarınızın iç kısmına girebilir. Cilt üzerinde yapılan ürünleri yüz ve göz çevresi gibi hassas bölgelerde kullanmayınız. Yüzey dezenfektan spreyi kullanmak için pamuk veya kağıt mendil püskürtebilir ve masa, sandalye ve kapı kolu gibi alanları silebilirsiniz. Bu açıdan ahşap, cam, plastik gibi yüzeylere zarar vermeyen ürünlerin kullanılması uygundur. Ayrıca evde dezenfektan yapabilirsiniz. Böylelikle yaptığınız dezenfektan yüzeyde en az 20 dakika veya en fazla 12 saat kalır. Ancak uykuda olan bakteriler için dezenfektanın etkili olmadığı unutulmamalıdır.

Evde Dezenfektan Yapılabilir Mi?

Dezenfektan nasıl kullanılır? sorusu kadar merak edilen bir diğer soru da evde dezenfektanın yapılıp yapılamayacağıdır. Bir dezenfektan karışımının etkili olabilmesi için alkol içeriğinin en az %60 civarında olması gerekir. Ancak vücudunuzu koronavirüsten korumak için alkol seviyenizi %75 olarak hedefleyebilirsiniz. Bundan dolayı evde dezenfektan yapmak için votka ve viski kullanımı yeterli değildir. İzopropil alkol olan ve %99 alkol içeren bir madde kullanılmalıdır. Bu açıdan evde dezenfektan yapabilmek için ilk olarak el spreyi mi yoksa jel mi isteniyor buna karar verilmelidir. Ardından gerekli malzemeler ile dezenfektan yapabilirsiniz. Ancak bunun yerine sıvı dezenfektan satın alarak, daha büyük kolaylıklar sağlayabilirsiniz.

Dezenfektan Yan Etkileri

Özellikle yüzeyi temizlemek için kullanılan dezenfektanlar, güçlü kimyasal etkilere sahiptir ve biyolojik olarak zararlı olabilir. Bu bakımdan dezenfektan kullanırken dikkatli olunması gerekir. Dezenfektanlar, maruz kalan vücut kısmına bağlı olarak dezenfektan yan etkileri aşağıdakilere neden olabilir:

  • Kaşıntılı döküntü, kızarıklık, şişme, kaşıntı
  • Kontakt dermatit
  • Cilt yanığı
  • Alerjiler
  • Cilt bütünlüğünün azalmasına bağlı bulaşıcı hastalıklar

Bu bağlamda, aşağıdaki koşullarda vücut yüzeyine koruyucu uygulanmamalıdır:

  • Göz yaralanması
  • Hayvan ısırığı
  • Büyük veya derin çizikler
  • Şiddetli yanıklar
  • Yabancı cisim yaralanması

Dezenfektan veya koruyucu, maruz kalmaması gereken bir alana ulaşırsa, ortamdaki kimyasalları uzaklaştırmak için alan bol su ile yıkanmalıdır. Gözlerinize el dezenfektanı bulaşırsa, gözlerinizi ve çevresini bol su ile yıkayınız.

Günlük Hayatınızda Kullandığınız Dezenfektanların Zararları Nelerdir?

Tüm kimyasal dezenfektanlar canlılara zarar verebilir. Bazıları yanıcı ve patlayıcıdır. Çeşitli toksik kimyasallarla şiddetli reaksiyona girme potansiyeline sahiptirler. Bu nedenle dezenfektanların doğru kullanımı çok önemlidir. Çok fazla el dezenfektanı kullanmak cildinize zarar verebilir. Bazı dezenfektanlar çok miktarda alkol içerir. Bu cildinizdeki yağları kurutur. Cildin koruyucu bariyer işlevi bozularak kuruluk, kızarıklık ve soyulma gibi semptomlara neden olabilir. Bebeklerin cildi özellikle yetişkinlerden daha hassastır. Bu nedenle mümkünse yetişkin gözetiminde veya çok az miktarda kullanmalısınız. El dezenfektanları alerjiye neden olabilecek birçok kimyasal içerir. Ayrıca kimyasal kokular özellikle astımı olan kişiler için rahatsız edici olabilir. El dezenfektanları alkol içerdiklerinden yanıcıdır, bu nedenle bunları kullanırken ateşten ve kuru ellerden kaçınmalısınız. Bundan dolayı dezenfektan yan etkileri dikkate alınmalıdır.

Süper Ev Temizlik Fiyatları En uygun, profesyonel ve güvenilir SÜPER TEMİZLİK