Mutfak Temizliği Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mutfak Temizliği Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mutfak Temizliği Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler
Mutfak Temizliği Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ev temizliği yapılırken en önemli aşamalardan biri, mutfak temizliğidir. Mutfak temizliğine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktaları bilmeniz, hem iş sıralamanızı planlamanız hem de mutfak temizliğinin daha kolay gelmesi açılarından oldukça yararlı olacaktır. Mutfak temizliği, ev temizliğinin en zorlu ve zahmetli kısmı olduğundan saatlerce ve oldukça kapsamlı bir temizlik gerektirir. Mutfakta her bir temizlenecek bölge, kendi içinde detaylı iş gerektiriyor. Örneğin; mutfak dolabı temizliği, tezgah temizliği ve fırın temizliği gibi detaylı ve zaman gerektiren alanlar için tek tek uğraşmak durumundayız. Mutfak temizliği, en başta sağlık açısından son derece önemlidir. Takdir edersiniz ki sağlığımız için yemekler temiz bir ortamda hazırlanmalıdır.

Mutfak Temizliği

Mutfak temizliği neredeyse bir gün süren bir iştir. Her alanı, her aleti ayrı ayrı temizlemeniz gerekir. Bu yüzden adım adım ve belli bir planlamaya göre ilerlemek iş verimini artırır. Buna istinaden ilk olarak buzdolabı temizliği yapılabilir. Ardından mutfak dolabı temizliğine geçebilirsiniz. Daha sonra tezgah, fırın, bulaşık makinesi, lavabo temizliğini yapıp son olarak mutfak zeminini temizleyebilirsiniz.

Buzdolabı Temizliği

Mutfak dolabı temizliği öncesinde buzdolabınızı temizleyebilirsiniz. Buzdolabı temizliğine başlamadan önce bozulmuş yiyecekleri, buzdolabında muhafaza ettiğiniz tarihi geçmiş ilaç vb. eşyaları çöpe atabilirsiniz. Böylece işinizi kolaylaştırmış, buzdolabını temizliğe uygun hale getirmiş olursunuz. Bu işlemin ardından buzdolabının içini boşaltın ve küçük bir kovayı yarısına kadar suyla doldurun. Sonrasında iki yemek kaşığı karbonat veya 4 yemek kaşığı sirke ekleyin. Karışımı iyice karıştırın ve dolabınızın her yerini bu karışımla temizleyin. Her rafı temizledikten sonra kuru ve tozsuz bir bezle silin.

Mutfak Dolabı Temizliği

Mutfak dolabı temizliği en zor ve zahmetli temizlik işlemlerinden biridir. Mutfak temizliğinde büyük yardımcınız ise sirkedir. Temizlik sırasında kullandığınız su, ılık ise yağ lekelerini çıkarmak daha kolay olacaktır. Mutfak dolaplarının yüzeyi parlak ve beyaz ise dolap yüzeyinde su lekelerinin oluşmasını önlemek için kuru bir bezle sildikten sonra mutlaka nemli bir bezle silerek kurulayın.

Tezgâh Temizliği

Mutfak temizliği için bir başka önemli adım, tezgâh temizliğidir. Ancak her şeyden önce, aşındırıcı veya asitli temizlik maddeleri kullanmamalısınız. Bunlar yüzeye zarar verebilir. Sünger veya benzeri temizlik bezlerinin kalın tarafları da tezgâhın üzerinde çiziklere neden olabilir. Bu aşamada en iyi yardımcınız, yumuşak bir mikrofiber bezdir. Mikrofiber bez, tezgâhta kalan su izlerini ve tezgâh malzemesine olası zararları önlemek için en doğru tercih olacaktır.  Bunları edindikten sonra ise bir kaba ılık su doldurun ve sıvı deterjan ekleyin. Temiz bezi suya batırın ve köpürdükten sonra sıkın ve tezgâhı silin. Tezgâhı iyice temizledikten sonra, bezi temiz suyla durulayın ve deterjanı çıkarmak için tezgâhı iyice silin.

Fırın Temizliği

Mutfak dolabı temizliği kadar önemli olan fırın temizliği için ilk olarak, telleri ve folyoları çıkarın. Fırını temizlerken yağ ve yemek lekelerini kolayca çıkarmak için ılık su kullanmanız önemlidir. Kuru bölgelere biraz kabartma tozu dökün ve üzerlerine birkaç damla limon damlatın. Lekeyi köpürtmek lekeyi yumuşatmaya yardımcı olur ve çıkarılmasını kolaylaştırır. Süngerinizle lekelerin pürüzlerini giderdikten sonra süngerin yüzeyine az miktarda bulaşık deterjanı dökün ve fırını ovmaya başlayın. Ancak bu aşamadan sonra fırınınızın içini köpükten iyice temizlemeniz gerekir. Fırınınızın içini köpükten temizledikten sonra fırınınızın iç ve dış camını deterjanla temizleyin ve köpüğü bir bezle arındırdıktan sonra kuru bir bezle durulayın.

Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makinesini temizlemek için Arap sabunu çok etkilidir. Bulaşık makinenizi sabunlu suyla temizlemenin en büyük yararı, temizlerken bulaşık makinesini kurumaya bırakmanız gerekmemesidir. Dolayısıyla bulaşık makinenizi sıvı ve katı Arap sabunu ile temizleyebilirsiniz. Arap sabununu nemli beze uyguladıktan sonra makinenin iç yüzeyinin tüm parçalarını sabunlu bir bezle temizlemeniz yeterlidir. Bulaşık makinenizi sabundan arındırmak için tek yapmanız gereken kuru bir bez veya kağıt havlu ile silmektir. Bundan sonra bulaşık makinesindeki kötü kokulardan kurtulabilir ve bulaşıklarınızı temiz bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Lavabo Temizliği

Lavabo temizliği, mutfak temizliği aşamaları arasındaki en önemli adımlardan biridir. Lavabonun içindeki veya dışındaki lekeleri çıkarmak için doğrudan lekenin üzerine sirke dökün. Ardından 5 dakika bekleyin. Sonrasında ise bulaşık süngerinin yumuşak tarafı ile leke üzerinde dairesel hareketler yaparak temizlemeye başlayın.

Mutfak Zemini Temizliği

Mutfak temizliğinde son aşama, zemin temizliğidir. Öncelikle kullandığınız tüm temizlik malzemelerini yerlerine koyun. Mutfağınızdaki çöpleri toplayın, atılmak üzere hazırlayın ve yerleri süpürün. Şimdi yeri paspaslayabilir ve mutfağınızdan çıkabilirsiniz. Ahşap yüzeyleri temizliyorsanız yarım kova suyla temizlemek için bir veya iki kapaklı ahşap temizleyici kullanın. Farklı zeminler için de çeşitli yüzey temizleyicilerden birini kullanabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Kapakları Ne ile Silinir?

Mutfak dolabı temizliği için önemli olan mutfak dolabı kapakları çeşitli şekillerde temizlenebilir. Mutfak dolap kapakları, dolap içlerine göre daha fazla kire, toza ve ışığa daha fazla maruz kalır. Bu nedenle mutfak dolap kapaklarını temizleme şekliniz malzemenin kullanım süresini de etkiler. Örneğin, partikül kimyasallar gibi bazı maddeler iyi bir temizlik sağlasa da dolap kapaklarına zarar vererek uzun vadede kötü bir görünüme neden olabilirler. Mutfak dolabı temizliğinde mutfak dolaplarınıza zarar vermeden etkili bir hijyen sağlamak istiyorsanız ılık suya sirke ve bulaşık deterjanı ekleyerek silme işlemini bununla yapabilirsiniz. Bu çözümü sadece kapakları temizlemek için değil aynı zamanda dolap içi ve kulpları temizlemek için de kullanabilirsiniz.

Mutfak Temizliğinde Hangi Deterjan Kullanılır?

Mutfak temizliği pek çok kişi için en önemli ev işlerinden biridir. Günlük mutfak temizliği gerçekten özen ister ve düzenli olarak yapılmalıdır. Hiç şüphesiz; yemek hazırlamak ve yemek yemek için kullanılan mutfaklar, evin en temiz alanlarından biri olmalıdır. Evin en çok kullanılan alanlarından biri olan mutfakları günlük rutininizde temizliyor olsanız da düzenli olarak kapsamlı bir temizlik yapmalısınız. Mutfağınızı temiz tutmanın en önemli yollarından biri kullandığınız deterjandır. Buna istinaden çok amaçlı genel temizleyicileri ve yüksek alkali deterjanları tercih edebilirsiniz.

Süper Ev Temizlik Fiyatları En uygun, profesyonel ve güvenilir SÜPER TEMİZLİK