Kusursuz Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Kusursuz Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Kusursuz Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?
Kusursuz Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Tuvalet ve banyo temizliği hem hijyen hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla daima detaylı temizlik gerektirir. Bu alanların ortak kullanıma açık olması, suyla sık temas etmesi, nemli olması ve evin diğer bölümlerine göre daha az havalandırma seçeneği olması tuvalet ve banyo temizliğini öncelikli ve önemli kılıyor. O halde hepimizin merak ettiği o soru “banyo nasıl temizlenir?” daha doğrusu “kusursuz banyo temizliği nasıl olur?” Banyonuzu kirlerden arındırmak için ve hijyenik bir hale getirebilmek için izleyebileceğiniz birkaç adım vardır. Kusursuz banyo temizliği için elbette banyo temizliği için en iyi deterjan olarak değerlendirdiğiniz bir ürün ile diğer gerekli temizleyicileri edinmelisiniz.

Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyo ve tuvaletlerin iyi temizlenmesi ve ortam şartları ile ortaya çıkan bakterilerin yok edilmesi çok önemlidir. Bu yüzden banyo temizliği için en iyi deterjan ile banyonuzu tertemiz bir hale getirmeniz gerekir. Ayrıca banyo temizliği adımlarını izleyerek pratik ve kusursuz bir temizlik de yapabilirsiniz. Detaylı banyo temizliğini 2 haftada bir yapmanız yeterlidir. Ancak 2 hafta boyunca hiç dokunmamak, sağlıklı ve hijyenik olmayabilir. Dolayısıyla günlük rutininizde küçük temizlikler yapmanız gerekir. Örneğin; ovma işlemi yapmasanız bile lavaboya ve klozete genel temizleyici ya da çamaşır suyu döktükten bir süre sonra yalnızca su ile durulayabilirsiniz. El ve yüz havlularını gün aşırı değiştirebilirsiniz. Günlük rutininize ekleyeceğiniz bu tarz işlemler, hem sizi yormayacak hem de ortamdaki bakteri oluşumunun önüne geçmenizi sağlayacaktır. O halde artık asıl sorumuza gelebiliriz; banyo nasıl temizlenir? Her şeyden önce havlu, diş fırçası, peçete, kilim, şampuan gibi eşyalarınızı kaldırmalı, banyonuzu temizliğe uygun hale getirmelisiniz. Bu adımdan sonra ise sırasıyla klozet, lavabo, küvet, duşakabin ve son olarak zemin temizliğini yapabilirsiniz. Şimdi bu işlemleri adım adım detaylarıyla açıklayalım.

Klozet Temizliği

Aslına bakarsanız; Banyo nasıl temizlenir? sorusunun cevabı, banyo temizliğinin doğru sıralama ile yapılması  olabilir. Bu bağlamda ilk sırayı klozet temizliğine verebiliriz En fazla mikrop barındıran bölgelerden biri olan klozetin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Temizliğe başlamadan önce banyo penceresini ya da havalandırmasını açmalısınız. Ardından hem sağlık hem de hijyen açısından eldiven takmanız yararlı olacaktır. Hazırlıklarınızı yaptıktan sonra çamaşır suyunu dikkatli bir şekilde klozete dökün. Ardından klozet kapağını kapatın ve çamaşır suyunun etkisini göstermesi için yaklaşık 5 dakika bekleyin. Sonrasında klozet fırçası ile klozetin içini iyice fırçalayın. Tuvaletin iç kısmında fırçanın ulaşamadığı bölgeler için kullanılmayan eski bir diş fırçası yardımcı olabilir. Son olarak arka arkaya birkaç kez sifonu çekin ve çamaşır suyunun iyice arındığından emin olun.

Pratik Lavabo ve Küvet Temizliği

Çoğu zaman banyonun en ihmal edilen alanı lavabo ve küvetler olmasına rağmen banyo temizliği için önemli ikinci adım, lavabo ve küvet temizliğidir. Lavabo temizliğinde kaliteli ve dayanıklı ürünler kullanılmalıdır. Aksi takdirde zaman içerisinde malzeme zarar görebilir ve banyonuzun genel havasını kötü gösterecek bir görünüm olabilir. Lavabo temizliği için ilk olarak lavabo üzerine püskürtülen banyo temizliği için en iyi deterjan olarak değerlendirdiğiniz bir ürünü, bir sünger yardımıyla tüm alana dağıtabilirsiniz. Ovma işlemini tamamladıktan sonra su ile durulayabilirsiniz. Su lekesi kalmaması için mikrofiber bir bez ile kurulayabilirsiniz. Kireç lekeleri içinse kireç çözücü kullanılmalıdır. Kireç çözücüyü uyguladıktan sonra 15 dakika beklenmelidir. Ardından su ile iyice durulanmalıdır. Kireç çözücü, çamaşır suyu gibi beraber kullanımda zararlı olacak malzemeleri aynı anda kullanmamalı, ortamı havalandırarak ayrı işlemler halinde yapmalısınız.

Bir diğer aşama olan küvet temizliği de oldukça önemlidir. Küvetler, daima su ile teması olan bir bölge için sıklıkla kireç problemi yaşanır. Doğru bir temizlik ile müdahale edilmediğinde de zaman içerisinde kararmalar başlar. Kabartma tozu, küvetteki eski lekelerin çıkarılmasına yardımcı olacaktır. İki ölçü karbonatı su ile karıştırıp lekelerin üzerine sürün. Bu karışımı lekeli bölgede yarım saat bekletin. Bu noktada lekeyi nazikçe ovalayarak çıkarın ve durulayın.

Duşakabin Perdesi Nasıl Temizlenir?

Duşakabin perdesi temizliği de detaylı bir banyo temizliği için önemlidir. Duş perdelerinin genel temizliği perde tipine ve kullanım özelliklerine göre değişir. Buna istinaden perdeler, çamaşır makinesinde veya elde yıkanabilir. Plastik duş perdelerinin şeklinin bozulmaması elde yıkanması önerilir. Bunun yanı sıra makinede yıkanabilir bir duş perdesi ise sıkma yapmadan 30 derece hassas devirde yıkanabilir. Tekstil duş perdesi modelleri de düşük sıcaklıklarda makinede yıkanarak da temizlenebilir.  Nemli alanlarda sıklıkla görülen küf sorunu, yetersiz havalandırmaya sahip banyolarda da ortaya çıkabilir. Dolayısıyla duş perdelerinde de oluşabilen küf sorunu, bakteri üremesine ve sağlıksız bir ortam oluşmasına sebebiyet verir. Buna istinaden küflü bir duş perdesi temizlemek için en etkili yöntem, çamaşır suyu kullanmaktır. Ancak çamaşır suyu kullanımı perdenin malzemesine göre değişkenlik gösterebilir. Ağarma oluşabilecek bir duş perdesi ise klorsuz çamaşır suyu ya da ağarma yapmayacak başka temizlik ürünleri tercih edebilirsiniz. Perdeniz için uygun ürünü seçtikten sonra temizleyici ürünü eklediğiniz bir kova ılık suda perdelerinizi yarım gün bekletmelisiniz. Ardından çamaşır makinesinde uygun sıcaklıkta yıkanır ve asılarak kurutulur. Perde üzerindeki küf inatçı veya kalıcı ise çamaşır makinesinde yıkanırken deterjana biraz çamaşır suyu eklenebilir.

Banyo Lavabosu Temizliği

Lavabolar, banyoda en sık kullanılan alanlardan biridir. Bu nedenle bu alanlar, banyo temizliği açısından büyük önem taşımaktadır. Lavaboyu temizlemeye başlamadan önce tıkanıklık olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Çünkü lavabonuz tıkanırsa yapılacak ilk şey, tıkanıklığı açmak olmalıdır. Su açıldığında giderden aşağı akan suyun performansından memnunsanız yüzey temizliğine başlayabilirsiniz. Bu açıdan banyo temizliği için en iyi deterjan olan etkili bir genel temizleyici ürününü lavabonun yüzeyine dökün ve bir sünger yardımıyla lavabonun yüzeyini iyice ovalayın. Ardından kireç ve lekelerin yumuşaması ve çözülmesi için birkaç dakika bekleyin ve musluğu açarak alanı durulayın. Ardından mikrofiber bir bez ile kurulayarak parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Banyo Zemini Temizliği

Banyo nasıl temizlenir sorusunun en son cevabı ise banyo zeminini temizlemektir. Banyo zemini temizliğindeki en önemli konu, bu işlemin iki kez yapılmasıdır. Zemin temizliğinden önce paspas, kilim vb. eşyalarınızı kaldırın ve yıkayın. Eğer banyonuzda aktif bir gider varsa zemin deterjan ve su ile yıkanmalıdır. Ardından etkili bir kir sökücüyü karoların arasına dökün ve el fırçasıyla ovalayın. Son olarak zemini tekrar durulayıp temizlemelisiniz.

Banyo Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo temizliği yaparken aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar vardır. Banyo gibi sürekli nemli olan ortamlarda bakteriler, çok daha kolay hayatta kalabilir. Bu nedenle banyo nasıl temizlenir sorusunun cevabını ve dikkat edilmesi gereken önemli noktaları bilmek önemlidir. Temizliğe geçmeden önce banyonuzu tamamen boşaltmalısınız. Tüm eşyalarınızı farklı bir alana taşımalı ve banyonuzu, temizliğe hazır hale getirmek adına mümkün olduğunca boş bırakmalısınız. Temizliğe başladığınızda ise banyo temizliği için en iyi deterjan olan en iyi genel temizleyici ürünlerini kullanmanız önerilir. Bu, bakterilerle savaşmanızı kolaylaştırır. Kullandığınız ürünlerin banyo temizliğine uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Süper Ev Temizlik Fiyatları En uygun, profesyonel ve güvenilir SÜPER TEMİZLİK