Laminat Parke Temizliği Nasıl Yapılır? Adım Adım Laminat Parke Temizleme

Laminat Parke Temizliği Nasıl Yapılır? Adım Adım Laminat Parke Temizleme

Laminat Parke Temizliği Nasıl Yapılır? Adım Adım Laminat Parke Temizleme
Laminat Parke Temizliği Nasıl Yapılır? Adım Adım Laminat Parke Temizleme

Parke nasıl temizlenir sorusunun cevabı bu yüzeylerin temizliğinde önemlidir. Bu açıdan parkeleri temizlerken doğru paspası seçmek bir öncelik olmalıdır. Sert tüylü paspas yerine yumuşak bir paspas seçmelisiniz. Bir diğer önemli nokta ise doğru deterjan seçimidir. Zeminlerinizin sert kimyasallardan zarar görmesini istemiyorsanız, uygun bir parke temizleme temizleyicisi kullanmak çok önemlidir. Bu nedenle uygun bir ahşap zemin temizleyicisi hem temizlik hem de bakım görevlerini üstlenecektir. Ayrıca bu ürünler laminat parkenin ömrünü uzatır. Ancak kimyasal kullanmak istemiyorsanız sabun ve sirkeyi karıştırabilirsiniz. Ahşabın yüzeyi aşırı sıvıya maruz kaldığında şişer ve ardından çürümeye başlar. Bunu önlemek için ise yüzeyi nemli bir bezle silmeniz gerekir. Ardından parkenin çok miktarda sıvıya maruz kaldığını kontrol etmelisiniz. Gerekirse nemli bir bez veya dokuma bir bez ile temizlik işlemi tamamlanmalı ve kuru bir bez ile son adımlar atılmalıdır. Bu açıdan laminat parke temizliği sonrasında tüm yüzeyin kuru olması önemlidir. Ancak laminatın ömrünü kısaltmak veya yüzeyi çizmek istemiyorsanız bu işlemi çok sık yapmamanız gerekir.

Parke Nasıl Temizlenir?

Parke nasıl temizlenir sorusunun birden çok cevabı vardır. Bu açıdan doğal temizlik istiyorsanız, sabunlu su ile katmanlar halinde fırçalamalısınız. Zeminin ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak temizleme kovasına sıvı sabun veya yüzey temizleyici ekleyebilirsiniz. Sonrasında ise paspası iyice sıkın ve zemini ovalayın. Arap sabununun kokusundan hoşlanmıyorsanız, bu suya birkaç damla lavanta veya portakal esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. Arap sabununun hafif kokusu ve uçucu yağların kokusu evinizin kokusunu arttırır. Ancak parkeler silerken ıslanmamalıdır. Bu yüzden laminat parke temizliği için yumuşak kıllı bir fırça seçmeniz gerekir. Laminat parkenin sulanıp kurumasını beklemek en büyük hatalardan biridir. Yüzeye sıvı döküldüğünü görür görmez müdahale etmelisiniz. Bu, sıvının ahşap zeminin dibine sızmasını önler. Eğer laminat parkenin yüzeyi saç boyası, mürekkep, yapıştırıcı vb. ile kirlenirse korkmanıza gerek yoktur. Bu açıdan çözüm çok basittir. Bir kapta eşit miktarda alkol ve suyu karıştırın. Ahşap zeminleri bu karışımla nazikçe temizleyin. Bu sayede parkeleriniz ilk günkü gibi olur.

Adım Adım Parke Temizleme

Parke temizleme sürecinde zeminlerin nasıl temizleneceğini bilmek fazlasıyla önemlidir. Bu açıdan öncelikle sahip olduğunuz parkenin ne tür bir parke olduğunu bilmeniz gerekir. Ayrıca parkeleri temizlerken asla ağartıcı içeren temizlik ürünleri kullanmamanız önemlidir. Bu tür ürünler ahşabın yüzeyini çizerek sararmasına neden olur. İnatçı lekeler için ise bir bezi yüzey temizleyicisiyle karıştırılmış suya batırın. Ardından temizlenen alanı tekrar temiz su ile temizleyin. Temizlenecek alanda fazla su kalmadığından emin olun. Son olarak parkeyi kurumaya bırakmadan kuru bir bez yardımı ile kendiniz kurulayın. Böylelikle laminat parke temizliği istediğiniz şekilde olur.

Laminat Parke Temizleme Tüyoları Nelerdir?

Laminat parkenin dayanıklılığı, düzgün ve düzenli bir şekilde bakımının yapılmasıyla ilgilidir. Dikkatli kullanım ve uygun bakım ile laminat parke uzun yıllar orijinal durumunda kalacaktır. Bu açıdan laminat parke temizliği ve bakım prosedürlerine bağlı kalmak laminat parkenizin ömrünü uzatabilir. Bu konudaki en önemli faktör ise parkenin suyla doğrudan temas etmemesidir. Bu yüzden parke temizleme esnasında çok fazla su kullanmamanız gerekir. Buna karşılık zemini nemli bir bezle temizleyebilirsiniz. Ayrıca laminat zeminler düzenli olarak temizlenmelidir. Parke nasıl temizlenir sorusunun ilk adımı ise zemini süpürdükten sonra temiz ve sabunlu su kullanmaktır. Bu aşamada amonyak içeren sert temizleyicilerin ve çözücülerin boyaya zarar verebileceğini unutmamanız önemlidir. Temizlik için her zaman sıkılmış bir bez kullanmak da parkenin ömrünü uzatır. Ayrıca doğal temizlik ürünleri kullanırken dikkatli olmakta da fayda vardır. Bunun yanı sıra daima iki adet bezin kullanılması gerekir. Bunlardan biri temizlik, diğeri ise kurulama için kullanılmalıdır. Doğal olmayan temizleyiciler veya alkol içeren mendillerin kullanılmaması da önemlidir.

Her Ahşap Zemin Aynı Şekilde Temizlenir mi?

Her ahşap zemin aynı şekilde temizlenmemektedir. Bu açıdan parke nasıl temizlenir sorusunun cevabı parkenin türüne göre şekillenir. Bu yüzden ilk olarak, parke türlerini anlamanız gerekir. Örneğin poliakrilik laminat zeminleri temizlemek için su kullanılabilir. Ancak parlak zeminlerde daha az su kullanılmalıdır.

Laminat Parke En İyi Ne ile Temizlenir?

Laminat parke temizliği için ilk olarak laminat zemini kuru bir bezle veya elektrikli süpürgeyle silmeniz yeterlidir. Kiri çıkarmak için ise az miktarda su gerekebilir. Ancak çok fazla su kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Çok amaçlı temizleyici ise bu durumlarda kullanımı kolaydır ve zemini daha hızlı temizler. Bu açıdan laminat parke temizlerken, bu ürün pek çok açıdan size yardımcı olur. Ayrıca ürün, alkol içermez ve parkeyi sildikten sonra kurulamanızı gerektirmez. Tüm bunlardan dolayı park işlemleri için çok amaçlı temizleyicilerin kullanılması işleri kolaylaştırır.