Sağlıklı ve Hızlı Bir Şekilde Koltuk Lekesi Nasıl Temizlenir?

Sağlıklı ve Hızlı Bir Şekilde Koltuk Lekesi Nasıl Temizlenir?

Sağlıklı ve Hızlı Bir Şekilde Koltuk Lekesi Nasıl Temizlenir?
Sağlıklı ve Hızlı Bir Şekilde Koltuk Lekesi Nasıl Temizlenir?

Ev ya da ofislerimizde kullandığımız dekorasyonun en büyük parçası koltuklardır. Sürekli olarak koltuklarda vakit geçirdiğimiz için oluşan bir sorunda koltuk lekesi nasıl giderilir sorusudur. Bu yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışacağız.

Hem konfor hem de görüntü açısından çok önem verdiğimiz koltukların bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Peki çeşit çeşit koltuk yüzeyleri için farklı metotlar mı uygulamalıyız? Koltuk lekesi nasıl temizlenir? Tüm merak edilenleri bu yazıda sizin için derledik. Hadi artık detayları anlatmaya başlayalım.

Koltuk lekelerini çıkartmadan önce mutlaka bilmeniz gereken püf noktalar

Gün içerisinde koltuklar üzerinde çokça vakit geçirir, dinlenir ve aynı zamanda misafirlerimizi de ağırlarız. Hele ki çocuklu bir aile iseniz bazı lekeler kaçınılmaz olur. Bu gibi durumlar birçok kişinin keyfini kaçırmasına sebep olsa da bazı püf noktalarla oluşan lekeleri kolayca çıkartabilirsiniz. Koltuktaki lekeler nasıl çıkar diye uzunca düşünmeyin ve vereceğimiz tüyolara bir göz atın. Leke çıkarma işi kumaşına göre ne kadar farklılık gösterse de aslında birçoğunun uygulaması hemen hemen aynıdır. Herhangi bir leke oluşumunda ilk önce test edin, kurumadan müdahale edin ve kesinlikle ağartıcı içerikli kimyasallar kullanmayın.

Deri koltuk lekesi nasıl temizlenir?

Deri koltuklar mekândaki aksesuarlarla da tamamlandığında çok zengin ve modern bir görüntü oluşturur. Kendini özel hissetmek isteyenler de bu koltuk çeşidini tercih etmektedir. Deri koltuklar çok görkemli bir duruş sergiler ve kullanımı konusunda da hassas davranılması gerekir. Deri koltuk lekesi nasıl temizlenir derseniz en basit anlatımla sizlerle paylaşacağız. Ağartıcı ve ağır kimyasal içerikli ürünlerden uzak tutulması gereken deri koltuklar için zeytinyağı ve sirke malzemeleri kullanılabilir. Sprey şişesinde yarım fincan sirke ve bir fincan zeytinyağını çalkayıp koltuk üzerine sıkın. Nemli ve yumuşak bir bez ile yüzeysel hareketlerle koltuğunuzu silin. Daha yumuşak ve parlak göründüğünü göreceksiniz.

Pamuklu koltuk lekesi nasıl temizlenir?

Pamuk koltuk kumaşlar oturma odaları ve günlük kullanım yerlerinde çokça tercih edilir. Bunun sebebi ise kullanışlı olmalarıdır. Yazın terletmeyen, kışın ise üşütmeyen bu koltuklar günlük kullanımda daha çok tercih edileceğinden lekelerin oluşma olasılığı daha yüksektir. Pamuklu koltuk lekesi nasıl giderilir sorusuna hemen cevap verelim. Kullanışlı olduğu kadar temizliği de kolay olan pamuklu koltuklar için genellikle arap sabunu ve sirke kullanılmaktadır. Bakteri ve akarları temizleme düşüncesiyle ağartıcı ve ağır kimyasal içerikli ürünlerden kaçmak gerekir. Temizleme işlemi sırasında hazırladığınız sabunlu su ve o suya batırdığınız bezi sıkarak koltukları detaylı şekilde silebilirsiniz. İşlem bitip koltuklar kuruduğunda temizlendiğini siz de fark edeceksiniz.

Kadife koltuk lekesi nasıl giderilir?

Kadife koltuklar şık görüntüsü ve yumuşak yüzeyi sayesinde tercih edilir. Lekelenmesi durumunda da ilk akla gelen soru koltuktaki leke nasıl çıkar olacaktır. Kadife koltuklar yüzeyleri sayesinde kolay temizlenir. Bölgesel bir lekelenme için de bir bardak su ve bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı gereklidir. Sprey şişesine dolduracağınız bu karışımı lekeli bölgeye sıkıp ardından nemli bir bez ile silebilirsiniz. Fakat genel bir temizlik yapacak olursanız yine arap sabunu ile silebilirsiniz. Hızlı ve sağlıklı bir şekilde koltuk lekesi nasıl giderilir yazımıza devam edelim.

Tay tüyü koltuktaki leke nasıl çıkar?

Tercih edilen koltuklar arasında, kadife ve pamuklu kadar tay tüyü olan koltuklar da tercih edilenlerde ilk sıralarda yer alır. Aynı şekilde tay tüyünün de kullanımı sizi zorlamayacaktır. Tay tüyü koltuktaki leke nasıl çıkar derseniz yine arap sabunu, sabun ve sirkeyle oluşan karışım sayesinde lekeleri çıkartabilirsiniz. Bir bardak ılık su, sabun ve sirkeyi sprey şişesine doldurup çalkalayın ve lekeli olan bölgeye püskürtün. Bir iki dakika kadar bekledikten sonra nemli bir bez ile ovalayarak silebilir ve lekelerden kurtulabilirsiniz.

tüm yüzeylerdeki ve koltuklardaki lekeleri anında yok edin

Bütün bu saydığımız püf noktalardan sonra işlerinizin daha pratik olacağını ve yoluna gireceğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda koltuk lekesi nasıl temizlenir diye sormadan pratik bir şekilde lekeleri çıkaracaksınız. Hatta tüm leke çıkarma ve temizleme metotlarını tek bir genel temizleyici ile (aerosol deri koltuk ,kumaş türü koltuklar çamaşır deterjanı) yapabileceksiniz. Bu detaylara takılmadan ve yeniden bir karışım hazırlamadan koltuk ve yüzeylerdeki lekelerle başa çıkabileceksiniz. Koltuktaki leke nasıl çıkar sorusuna en iyi cevabı size verecektir. İçeriğindeki kompleks yapıcılar, yağ ve kir çözücüler sayesinde lekeler ve oluşan bakterilere karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda içerisinde sentetik kimyasallar ve alkol bulunmamaktadır. Bakterileri bitirme konusunda vaatlerini tam anlamıyla yerine getiren  koruyuculuğunun 14 boyunca sürdüğü kanıtlanmıştır. Kötü koku ve küf oluşumunu ortadan kaldırarak size daha konforlu bir yaşam sunar. Denemek adına almış olduğunuz  temizlik ve hijyen konusunda profesyonel olduğunu gördükçe vazgeçemeyeceksiniz.

Süper Ev Temizlik Fiyatları En uygun, profesyonel ve güvenilir SÜPER TEMİZLİK