Pratik Ev Temizliğinin Sırları

Pratik Ev Temizliğinin Sırları

Pratik Ev Temizliğinin Sırları
Pratik Ev Temizliğinin Sırları

Ev temizliği hayatın ayrılmaz bir parçasıdır. İşler iyi gittiğinde ve hayat huzurlu olduğunda, işleri düzenli tutmak kolaydır. Bununla birlikte, hayat gergin ve hızlı bir hale geldiğinde, her şeyi bir kenara bırakıp bu sorunun çözülmesi düşünülmektedir. Sonunda ertelediğiniz işlerin hepsi imkansız bir temizliğe dönüşür. Bunun için kontrolü yeniden kazanmanın en iyi yolu, kötü alışkanlıkları aşamalı olarak ortadan kaldırmaktır. Eviniz küçük, büyük, prefabrik veya taştan olabilir ancak bütün evlerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Örneğin, tozu almak için halıyı süpürmeyi, yağ tabakasını çıkarmak için mutfak tezgahını temizlemeyi, kiri ve diğer şeyleri temizlemek için tuvaleti yıkamayı öğrenirsiniz. Fakat tüm bunlar için pratik ev temizliği sırları kolaylık sağlar.

Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Nereden Başlayalım?

Hangi odayı temizlemeyi düşündüğünüz önemli olmadan her zaman yukarıdan aşağıya doğru temizlik yapmalısınız. İlk olarak tavanda, duvarlarda, pencerelerde, mobilyalarda ve diğer kalan yerlerde temizlik yapabilirsiniz. Bu durum, daha etkili bir şekilde ev temizliği yapmanıza ve tozun yayılmasını önlemenize yardımcı olacaktır. Bir odadaki perdeleri yıkamak istiyorsanız ise, temizlemeden önce makineye atmanız gerekir. Diğer yandan, yağ ayırıcılar ve kireç çözücüler gibi arındırılması için beklemesi gereken deterjanları sıkarak zaman kaybetmeden başka işler yapmaya devam etmelisiniz.

Pas İçin Canınızı Sıkmayın

Ev temizliği yapılırken en çok pastan şikayet edilir. Bazen bu can sıkıcı lekelerin asla kaybolmayacağını düşünebilirsiniz. Sonrasında ise pes ederek çok fazla kıyafet ve başka eşyalar kaybedebilirsiniz. Ancak pastan kurtulmanın bir yolu bulunmaktadır. Klor içeren çamaşır suyunu paslı bölgeye dökün ve üzerini tamamen pamuk yünü ile örtün, bunun için konsantre ağartıcı kullanın.

Küflerin Ömrü Bir Fırça Darbenize Bakar

Özellikle evin farklı odalarındaki mutfak dolaplarındaki nem, sağlığı doğrudan etkileyeceği için mutfak dolaplarındaki küfü bir an önce gidermeniz gerekir. Bunun için pratik ev temizliği yöntemi bulunmaktadır. Önce dolabı durulayın, kalıbı kuru bir bezle silin ve kalıp üzerindeki lekeleri çıkarın. Kalan küf lekelerinin üzerine sirke ve su karışımı püskürtün. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra kalan lekeleri temiz bir fırça ile silin ve ardından hafifçe toplayıp çıkarın. Ardından bezle silin ve son olarak, temiz bir sprey şişesine en az 10 ila 15 damla çay ağacı yağı koyun ve yaklaşık 1 bardak su ekleyin. Bu karışımı kalıptan çıkarılan tüm alana uygulayın. 5-10 dakika bekledikten sonra etkilenen bölgeyi temiz nemli bir bezle silin.

Bulaşık Makineniz Eskisi Gibi Değil Mi?

Pratik ev temizliği yapmanın en önemli noktalarından biri, gerekli performansı elde etmek için temizlik araçlarının kullanılabilmesidir. Eğer bulaşık makineniz temiz bir şekilde yıkamıyorsa, önce temizlenmesi gerekir. Piyasada satılan bulaşık ve çamaşır makinesi temizleyicileri kullanıyorsanız, boş makineyi yüksek sıcaklıklarda çalıştırmalı ve filtrelerini temizlemelisiniz.

Klozet Temizliğini Pratikleştirin

Tuvaletin temizlenmesi nemden kaynaklanan bakteri üremesini engeller, bu sayede bu alanlarda maksimum hijyen sağlanır. Ev temizliği nasıl yapılır? konusunda merak edilen klozet temizliği için ihtiyacınız olan tek şey uygun bir banyo fırçası, kireç koruyucu ve çamaşır suyudur. Öncelikle tuvalet fırçası tuvaleti temizlemenize yardımcı olmalıdır. Temizleme işlemi sırasında çok fazla bükülen fırçalar, tuvaletin kirli köşelerine istenilen dereceye kadar ulaşmayı zorlaştırabilir. Tuvalet fırçaları suyla temas etmesi nedeniyle paslanmaz çelikten yapılmazsa, bir süre sonra paslanacak ve bozulacaktır. Bu nedenle inatçı kirleri silmek için lütfen paslanmaz çelik klozet fırçası modelini kullanın.

Ev Temizliğinde Doğru Ürün – Doğru Yer Denklemini Unutmayın

Birçok kişi pratik ev temizliği konusunda tavsiyelerde bulunduğunda, öncelikle hangi ürünü kullanacaklarını ve hızın sırrının nerede olduğunu bildikleri için temizlik maddelerinin kullanımından bahsederler. Bu açıdan çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Deterjanları karıştırmayın ve temiz alanı iyice havalandırın. Evrensel doğal temizlik çözümlerini evinizin her odasında güvenle kullanabilirsiniz. Makul fiyatlı bir temizlik kiti sipariş etmek, temizlik ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır. Bu açıdan çok amaçlı temizleyici ürünlerini kullanabilirsiniz.

Pratik Ev Temizliği Denilince Oyuncakları Unuttuk Sanmayın

Temel olarak, oyuncakları temizlemek için yapmanız gereken tek şey, onları nemli bir bez ve hafif bir dezenfektanla hızla silmektir. Oyuncaklardaki yağ, kir ve bakterilerin çoğu sabun ve ılık suyla yıkanmalıdır. Bu nedenle oyuncakları temizlerken sabun, kabartma tozu gibi hafif deterjanlar, anti alerjik bebek temizleyicisi veya sirke gibi doğal koruyucular kullanılmalıdır.

Kötü Kokuları Yok Edin

Elbette çöp kokusunu gidermenin en etkili yolu doğru paketleme ve ayırma yöntemlerini kullanmaktır. Hoş olmayan kokuları önlemek için yiyecek atıkları en iyi şekilde çöp poşetlerine yerleştirilir. Çöp kutusuna karbonat veya kabartma tozu serpip hazırlanmış tuvalet deodorant tabletleri koyarsanız oluşmazlar. Ne kadar dikkatli olursanız olun, bazı sebzelerin kokusunun evinize yayılmasını engelleyemezsiniz. Örneğin, lahana ve kereviz ana sebzelerdir. Ancak kaynar suya bir parça mantar mantarı koyarak kokunun tencere dışına yayılmasını önleyebilirsiniz. Ateşin üzerine bir bardak çay pişirmek yeterlidir. Alternatif olarak, balık kokusunu gidermek için açık bir kapta su ve sirkeyi kaynatabilirsiniz.

Ev Temizliğinin Üşenilen Kısmı; Duvar Temizliği

Yağ bazlı ve su bazlı kaplamalar, iyi kirlenme önleyici özelliklere sahiptir ve ayrıca temizlenmesi kolaydır. Duvarı temizlemek için önce duvarı hafifçe nemlendirin ve ardından duvarın havalandırılması için pencereyi açın. Ardından kovaya su bazlı bir temizleyici ekleyerek duvarları temizlemeye başlayabilirsiniz. Bu nedenle duvardaki lekeler kolaylıkla çıkarılıp havalandırılabilir. Ancak işiniz bittiğinde duvardaki fazla suyu bir bezle sildiğinizden emin olun. Aksi takdirde duvardaki aşırı nem boyayı tahrip eder.

Mutfak Tüllerindeki Kabus; Yağ Lekeleri

Ev temizliği nasıl yapılır? konusunda merak edilen bir diğer konu ise yağ lekelerinin nasıl çıkacağıdır. Halıya yağ bulaşırsa, birkaç seçenek vardır. Bir kova sıcak su hazırlayın ve bulaşık deterjanını içine dökün. Halıyı bir bezle temizleyin. Diğer bir seçenek ise benzin veya tiner kullanmaktır. Ancak bunları kullanırsanız bir bezle tekrar silmelisiniz. En etkili yöntemlerden biri yağ lekelerinin üzerine biraz tuz serpmektir. Bir süre sonra bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsiniz. Başka bir yol da dişlerinizi karbonatla fırçalamaktır. Ardından leke çıkarıcıyı lekeye uygulayın ve 1-2 dakika bekletin. Sonrasında makinede yıkama talimatlarına göre yıkayın. Koltukta oluşan yağ lekelerine gelince, koltuğun türüne göre müdahale etmeniz gerekiyor. Deri koltuklardaki lekeleri çıkarmanın en kolay yolu sabun kullanmaktır. Karbonat ve amonyak gibi malzemeleri kullanabilirsiniz.

Mobilya Çiziklerinden Bile Kurtulabilirsiniz

Tüm evlerde kullanılan limon ve zeytinyağını karıştırarak mobilya ve ahşap zeminlerdeki ince çizik izlerini giderebilir. Sadece zeytinyağı ve limon suyunu karıştırın. Paketlenmiş limon suyu yerine taze sıkılmış limon suyunu tercih edin. Bu karışımı mobilyayı çizik yönünde silerek temizlemek için kullanın. Daha etkili bir çözüm için karışıma sirke tableti ekleyebilirsiniz.

Pratik Yer Temizliği Nasıl Olur?

Hangi temizleyiciyi seçerseniz seçin, bütün zeminlerin temizliği birbirine benzer. Temizleme sıvısıyla bir bezi veya süngeri nemlendirin. Nemli tutmak yerine nemli tutmak için paspası iyice sıkın. Zemini ıslatmamaya dikkat ederek elektrikli süpürge ile zemini temizleyin. Paspası temiz suyla durulayın, fazla suyu sıkın ve ardından temizleyiciyi zeminden çıkarmak için zemini tekrar ıslak bir paspasla silin. Yerdeki fazla suyu temiz ve kuru bir bezle silin. Bu sayede ev temizliği nasıl yapılır? sorusu için kolaylıkla cevap bulunabilir.

Mutfak Evyesi Parlasın

Lavabo mutfaktaki en yaygın kullanılan yerlerden biridir ve hijyenik nedenlerden dolayı düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bu açıdan, çelik evyeleri parlatmanın bazı kolay yollarıdır. Lavabo üzerindeki lekeleri çıkarmak için sirke kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için bulaşık makinesine biraz sirke dökün ve lekeyi silin. Yiyeceklerdeki lekeleri ve kokuları çıkarabilir. Parlak deniz tarağı kabartma tozunu da deneyebilirsiniz. Kabartma tozunu lavaboya dökün ve bir süngerle iyice fırçalayın. İşlemden sonra lekenin kaybolduğunu göreceksiniz. Kokuyu azaltmak için lavaboyu limon kabuğu ile ovalayarak lavabonun ağırlığını da azaltabilirsiniz. Böylelikle pratik ev temizliği konusunda güzel sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Pratik Ev Temizliğinde En Pratiğinden Cam Temizliği

En basit ve etkili yöntemlerden biri camları gazetelerle temizlemektir. Camın gazete ile temizlenmesi, temizleme suyunun özel olarak hazırlanmasını gerektirmez. Sabun gibi temizleyiciler veya temizlik maddeleri kullanmaya gerek yoktur. İsterseniz kağıt, sirke ve bir bardak su ile kurulayabilirsiniz. 5 litre su ile karıştırılabilen yarım limon sayesinde temiz ve düzenli bir görünüme kavuşacaksınız. Camı temizlemek için önceki yöntemde olduğu gibi gazete ve limon suyu kullanabilir ya da mikrofiber bez kullanabilirsiniz.

Temizliği Uzun Süre Koruyabilir Miyiz?

Pratik ev temizliği nasıl yapılır? Sorusunun cevabı öğrenilmiş olsa da bir süre sonra evin tekrar kirleneceğinden endişe ediyorsanız, temizlik etkisini uzatmak için lütfen bazı ipuçlarını unutmayın.

  • Toz içerme olasılığını en aza indirdiğinden, elektrikli süpürgeye bir HEPA filtresi takmak en iyisidir.
  • Temizlik etkisini uzun süre hissetmek için evi sık sık havalandırmak ve günde 15 dakikalık bir temizlik programı ayarlamak gerekir.
  • Bir gün evi süpürebilir ve ertesi gün tozunu alabilirsiniz. Günde 15 dakika ayırarak, evinizi iyice temizlemenize gerek kalmadan birkaç hafta boyunca temiz tutabilirsiniz.
  • Bir hayvanınız varsa, saç dökülmesini azaltmak için her gün taramayı deneyin.

Pratik Ev Temizliğinin Asıl Sırrı; Klor Alkali Çok Amaçlı Genel Temizleyici

Evi temizliği en göz korkutucu şeylerden biridir. Bir evin görünümünü etkileyen en önemli faktör temizliktir. Dünyanın en güzel dekorasyonu bile kirli bir evde çekici olmayacaktır. Bunun için en büyük sır ise çok amaçlı temizlik spreyi kullanmaktadır. Bu açıdan aşağıdaki linkten bu ürüne ulaşarak pratik ev temizliği konusunda ustalaşabilirsiniz.

Süper Ev Temizlik Fiyatları En uygun, profesyonel ve güvenilir SÜPER TEMİZLİK