Zor Çıkan Lekeler ile İlgili Rehber

Zor Çıkan Lekeler ile İlgili Rehber

Zor Çıkan Lekeler ile İlgili Rehber
Zor Çıkan Lekeler ile İlgili Rehber

Zor lekeler nasıl çıkar sorusu pek çok insanın cevabını merak ettiği bir sorudur. Çünkü bazı lekelerin çıkarılması zordur ve bu lekelerin daha dikkatli bir biçimde temizlenmesi gerekir. Bu yüzden zor çıkan lekeler için çeşitli temizlik yöntemleri vardır.

Zor Çıkan Lekeler Nelerdir?

Temizlik yaparken bazı temel kurallara dikkat etmek önemlidir. Kiri çıkarmanın temel nedeni kirin cinsi ve zorluğudur. Bu açıdan iki tür leke olduğunu söylemek mümkündür. Bunlar inatçı ve yumuşak kirler olarak ikiye ayrılabilir. Bu açıdan zor çıkan lekeler pek çok kişinin uğraşmak istemediği sorunlardır. Ancak kire doğru ve zamanında müdahale de kirlerin kolayca çıkarılmasına yardımcı olur. Bu aşamada ise zor lekeler nasıl çıkar sorusu ortaya çıkar. Fakat sakız, nar, kan, çimen, boya ve fondöten gibi çıkması zor olan lekeler, farklı yöntemlerle giderebilmektedir.

  1. Sakız Lekesi

Zor çıkan lekeler arasında bulunan sakız lekesi, bulaştığı yerden tamamen çıkana kadar makineye koyulmamalıdır. Bundan dolayı ilk olarak kiri çıkarmak için önce soğutulması gerekir. Ancak ilk önce sakızın çıkan kısmı elle alınmalıdır. Ardından kalan leke kısmına buz uygulanabilir. Lekeye ne kadar sert buz uygularsanız, sakız o kadar hızlı sertleşir ve yapıştığı yerden çıkar. Ardından katı kiri kazımak için kör bir bıçak veya macun bıçağı kullanabilirsiniz. Ancak çalışmanın bu aşamasında biraz daha dikkat etmekte fayda vardır. Çünkü bu sakız kalıntısından kurtulmaya çalışmak kıyafetlerinize zarar verebilir. Hassas ve pamuklu kumaşlarda bu hasar çok daha belirgindir. Bunun yanı sıra sakız lekesini, beyaz sirke ile çıkarmak da bir seçenektir. Her zamanki gibi sakızı buzla sertleştirin ve çıkarın. Ardından sakızın bulaştığı alanı beyaz sirkeye batırarak lekeyi silin ve lekenin içine girmesine izin verin. Leke çok inatçıysa, seyreltilmiş amonyak da kullanılabilir. Ancak amonyak gibi kimyasalları kullanırken pencereleri açık tuttuğunuzdan, eldiven taktığınızdan ve çok fazla hava solumadığınızdan emin olmanız önemlidir. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra ise sakızın bulaştığı eşyayı çamaşır makinesine atabilirsiniz.

  1. Nar Lekesi

Zor lekeler nasıl çıkar sorusu nar lekesi için de sorulmaktadır. Giysilerdeki nar lekesini çıkarma işlemi lekeyi fark ettiğiniz anda yapılmalıdır. Narlar genellikle giysilerin belirli bölgelerinde iz bırakır. Bundan dolayı narın bulaştığı eşya hemen çıkarılmalı ve soğuk suda yıkanmalıdır. Sıcak su yerine soğuk su kullanma nedenleri sıcak su, lekeleri çıkarmak yerine giysilere yayar. Ancak nar lekesi kuruduysa bunun için eşya, hasar görmemesi için ince bir fırça ile fırçalanmalıdır. Bu açıdan fırçalama yavaş yapılmalıdır ve eşyalar kuru tutulmalıdır. Aynı zamanda bu işlem sırasında eşyaların ovalamaması gerekir. Son adım olarak ise eşyayı çamaşır makinesine atabilirsiniz.

  1. Çimen Lekesi

Eğer çimen lekesinin bulaştığı eşyayı sabun ve su ile yıkarsanız lekeler hemen kaybolur. Ancak bazı kumaş türleri kuruduktan sonra müdahale edebileceğinden başka temizleme yöntemlerinin kullanılmasını gerektirebilir. Beyaz pamuklu çamaşırlarınızda çimen lekesi varsa ve lekeler kuruysa, önce su ısıtmanız gerekir. Ardından sıcak suya çamaşır suyu ve sıvı çamaşır deterjanı ekleyin. Çimen lekeli kıyafetlerinizi bu suda bekletmeniz ve yıkamadan önce bir süre beklemeniz gerekir. Yıkama suyuna ise sirke ekleyin ve durulayın. Renkli kumaşlar ve yün üzerindeki çim lekelerini çıkarmak için ise hidrojen peroksit kullanılmalıdır. Alternatif olarak, lekenin üzerine bulaşık deterjanı döküp, lekeli giysileri makineye atmadan önce fırçalamak, çim lekesini çıkarmanın başka bir yoludur.

  1. Boya Lekesi

Boyalar genellikle ince yüzeylerdir. Günlük hayatınızın hemen her yerinde karşımıza çıkan farklı renklerde boyalar, zor çıkan lekeler arasındadır. Bu açıdan boya lekelerinin çıkması biraz zaman alır. Ancak en iyi çamaşır deterjanı ile boya lekelerini kolayca çıkarabilirsiniz. Bu açıdan boyayı temizlemek için ilk olarak kirli yüzeyi temiz bir bez üzerine koymanız yeterlidir. Ardından kirli alanın üzerine ılık su ve biraz çamaşır deterjanı uygulayın. Sonrasında fazla zorlamadan hafifçe ovalayın. Bu şekilde kirin gittiğini görebilirsiniz.

  1. Kan Lekesi

Herhangi bir leke çıkarma yönteminde olduğu gibi, bir kan lekesini çıkarmaya çalışırken, işlem sırasında giysinizin renginin ve kumaşının zarar görmediğinden emin olmak için küçük görünmez lekeleri test ederek başlamalısınız. Doku kalınsa, önce temiz, kuru bir beyaz mendil veya kağıt havlu ile kan lekesini emdirin. Kan yoğunluğuna bağlı olarak bezi veya kurutma kağıdını değiştirmek için bu adımı tekrarlayın. İşlem sırasında kan lekesinin yayılmasını önlemek için kan lekesinin dışından kan lekesinin yoğunlaştığı merkeze basınç uygulamanız gerekir. Ardından, kanlı giysiyi soğuk suda ıslatın ve yaklaşık 10 dakika soğuk suda bekletin. Kan lekeleri henüz temizlenmemişse, giysinin her iki tarafını ovun ve lekeyi yavaşça ve nazikçe çıkarmak için giysiyi soğuk suyla durulayın. Bu işlemin verimini arttırmak için suya çamaşır suyu ve alkali olmayan çamaşır suyu ekleyerek işlemi tekrarlayabilirsiniz. Kan lekelerini çıkardıktan sonra, çamaşırlarınızı etikette önerildiği şekilde makinede soğuk suyla yıkayın. Böylece zor lekeler nasıl çıkar sorunuzun cevabını hızlıca alabilirsiniz.

  1. Fondöten Lekesi

Fondöten lekeleri kadınların karşılaşmak istemeyeceği bir leke türüdür. Bu açıdan giysilerdeki fondöten lekesini çıkarmak için beyaz sirke kullanılabilir. Beyaz sirkeyi lekeli alana dökün ve bir süre bırakın. Eğer leke kendi kendine çıkmazsa bir fırça ile çıkarmaya çalışmanız gerekir. Bu işlemden sonra ise çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Zor çıkan lekeler arasında bulunan fondöten lekelerini çıkarmak için kullanılan bir diğer malzeme türü de tıraş köpüğüdür. Bu açıdan köpüğü lekeye uygulayın ve bir süre bekletin. Bu işlemden sonra giysi, çamaşır makinesine atılmalıdır. Bunun yanı sıra fondöten lekelerini çıkarmak için kullanılan bir diğer yöntem ise bulaşık deterjanıdır. Bu yöntemi uygulamak için ise bulaşık deterjanını lekenin üzerine dökmeli, beklemeli ve ardından yıkamalısınız.

Zor Leke Çıkarma: VeriMax Yüksek Alkali Konsantre Çamaşır Deterjanı

Zor lekeler nasıl çıkar sorusunun en kesin yanıtı VeriMax Yüksek Alkali Konsantre Çamaşır Deterjanı ürünüdür. Konsantre çamaşır deterjanı, özel formülü sayesinde zor çıkan lekelerin temizlenmesi kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. En iyi çamaşır deterjanı olarak karşınıza çıkan VeriMax ile artık daha az deterjanla daha fazla çamaşır yıkayabilirsiniz. Deterjana kıyasla konsantre deterjanla yıkama, çamaşırlarda deterjan kalıntısı olmadığı için etkili bir temizleme işlemi sağlar. Bu açıdan zor çıkan lekeler ile karşı karşıya kalındığında oldukça etkili bir yöntem sunar.

Süper Ev Temizlik Fiyatları En uygun, profesyonel ve güvenilir SÜPER TEMİZLİK