7 Adımda Kolay Temizlik Fikirleri

7 Adımda Kolay Temizlik Fikirleri

7 Adımda Kolay Temizlik Fikirleri
7 Adımda Kolay Temizlik Fikirleri

Bayramın yaklaşmasıyla bile evde şenlik havası eser, insanın içi hareketlenir, hazırlıklar ve planlar öncesinden yapılmaya başlanır. Kimi zaman temizliği, etkisinin de uzun sürmesi hayaliyle son anlara bırakırız. Son günler yapılan temizlik acele olduğundan dolayı çok daha yorucu olur. Bu yüzden kolay temizlik bilgilerini sizler için paylaşmak istiyoruz. Kendinizi yıpratmadan evinizi bir çiçek bahçesine dönüştürebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

Temizliğe başlamadan önce dağınıklıkları toplayın

Kolay temizlik yapmak istiyorsanız en önemli püf noktalardan bir tanesi ortamdaki tüm dağınıklığın kaldırılmasıdır. Unutmayın bir ev ne kadar temiz olursa olsun, eğer ki dağınık bir haldeyse her zaman kirli bir görüntü oluşturur. Temizlik yapmaya karar vermeden bir gün önce etraftaki tüm dağılmış parçaları yerli yerine düzenlemeniz en doğrusu olacaktır. Düzen konusu, kolay temizlik bilgilerinin en önemli maddesidir. Çünkü, ev toplama işi ayrıntı gerektirdiği için tahmin edildiği gibi kısa sürmez. Düzenlenmiş bir evde temizliğin ne kadar kolay olduğunu anlayınca, kendiniz farkında olmadan temizlik öncesinde evi toplamaya başlayacaksınız. Siz de pratik olmayı seviyorsanız kolay temizlik fikirlerini içeren yazımız tam size göre.

Önceliklerinizi belirleyin

Tüm dağınıklığı toplanmış, düzenlenmiş bir evde kolay temizlik oldukça rahat olacaktır. Öncelikle kendinize şunu sorun, günlük yaşantımda aktif şekilde nereyi kullanıyorum? Kolay temizlikte sıralama nasıl olur derseniz bizce ilk önce mutfak, salon, yatak odası ve en son banyo olmalıdır. Kolay temizlik fikirlerine eklenecek en önemli madde, ilk önce elektrikli süpürge ile evi kıyı köşe süpürmektir. Sonrasında genel temizleyici (aerosol) ile toz alma ve yüzeylere paspas çekme işlemi uygulanabilir. Bu şekilde hem toz kaldırmamış olursunuz hem de temizliğinizin etkisi daha uzun sürer.

Hazırlığınızı yapın ve kirlere karşı yumuşatma uygulayın

Evimizde tüm alanları özgürce kullanıyoruz fakat kullandıktan bir süre sonra düzenli olarak temizliği yinelemek gerekiyor. Kolay temizlik fikirlerini sunmamızın amacı sizi temizlikten soğutmamak ve bu işi rutin bir işe dönüştürmek. Örneğin, en çok vakit geçirdiğimiz yer olan mutfak, çabuk kirlenir ve yağlanır. Biriken yağları bir süre temizlemezsiniz kurur ve temizlemesi zorlaşır. Kolay temizlik fikirleri olarak bunun da püf noktasını sizinle paylaşalım. Birikmiş kir, yağ, kireç gibi kalıntı bırakmış tüm yerlere önceden uygun deterjan uygulayarak yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde ovmadan ve kendinizi de yormadan kirlerden rahatlıkla kurtulursunuz.

Daha rahat çalışmak için halıları ortadan kaldırın

Temizliğe karar verdiğiniz gün evinizdeki tüm halıları kaldırmak kolay temizlik sağlar. Bunun sebebi ise temizlik detaylı şekilde yapılacağı zaman halıların altındaki tozlar da süpürülmeli ve açıkta kalan yerler paspas ile temizlenmelidir. Halı kaldırma ve süpürme işlemini en başında yaparsanız önünüzde engel olmaz ve ev temizliğini daha çabuk bitirirsiniz. Halılarınızın durumuna göre kaldırdığınız anda halıları yıkamaya verebilir ve detaylı temizliğe katkıda bulunabilirsiniz.

Pratik ve kolay yer temizliği

Kolay temizlik bilgilerinde şimdi sıra yer temizliğine geldi. Karmaşık gibi görünse de yukarıda bahsettiğimiz gibi halıları kaldırdığınız an işiniz daha kolaylaşacaktır. Kullanacağınız temizlik malzemeleri ve buna yardımcı olarak mop, paspas ve temizlik setleri gibi araçlardan da faydalanırsanız işiniz kolaylaşacaktır. Öncesinde yer ve yüzey temizliği deyince eğilerek, uzanarak silmek akla geliyordu. Şimdiki temizlik araçları bize en büyük yardımcı rolünde oynuyor. Uzun saplı yardımcı araçlarla uzanamadığınız birçok alanda kolay temizlik yapabileceksiniz. Ahşap ve fayans yüzeylerde genel yüzey temizleyici olan temizlik malzemesi, mermer yüzeylerde ise sabun içerikli temizlik malzemelerini tercih edebilirsiniz.

Pencere ve ayna temizliği

Kolay temizlik fikirlerini sizinle paylaşmaya devam ediyoruz. Belki de çoğu kişinin gözünü korkutan pencereler için size kolay temizlik bilgileri vereceğiz. Dıştan içe doğru temizlenen pencereler uzanmak gerektiği için çoğu zaman zahmetli olabiliyor. Bu konuda da yine cam silmek için yardımcı araç gereçler işinizi çok kolaylaştıracaktır. Çerçeveden başlanarak sonrasında tüm camın tozu ve kiri alınır. Bu sayede temiz kalan zemine en son işlem olarak, cam için olan özel spreyleri kullanıp, ardından cam bezleri ile pürüzsüz bir görünüm yakalayabilirsiniz. Aynalar ise duruma göre günlük veya haftalık olarak silinmesi gereken yerlerdir.  Ayna temizliğinde ise cam ve ayna için özel olarak üretilmiş bezler ile kolay temizliğin keyfini çıkaracaksınız.

Dolap içleri ve mutfaklarda kolay temizlik

Kıyafet dolapları, vitrin, mutfak ve banyo dolapları gibi birçok dolap içi temizliğinde ise en önemli özellik yine düzen olacaktır. Daha rahat temizlenmesi adına orada bulunan çamaşır veya ürünleri çıkarıp tozları alındıktan sonra tekrar düzen oluşturabilirsiniz. Mutfak dolaplarında tabak ve diğer ürünleri çıkarıp iç kısımları genel temizleyici ( aerosol) ile nemlendirilmiş bir bezle temizleyip, aynı işlemi kapaklara da uygulayabilirsiniz. Ayakkabı dolapları için de aynı şey gereklidir. Ayakkabılar indirilir ve tozlar alınır, sonrasında VeriMax sprey kullanılarak bakteri ve mikroplar temizlenir. Kurulama işleminin ardından da ayakkabılar yerlerine dizilir. Kolay temizlik için öncesinde yapacağınız plan ve program üstünüzdeki yükü hafifletmek için birebirdir.

Bonus: Hangi ürünü nerede kullanacağınızı önceden bilirseniz daha hızlı hareket edebilirsiniz

Ev temizliği ilk başta çok karmaşık gözüktüğünden dolayı, kolay temizlik bilgileri ile size yardımcı olmak istedik. Evdeki yüzeyler farklı farklı olduğundan uygulama yapacağınız yerdeki temizlik malzemesi ve araç gereçlerini nerede kullandığınızı bilmek çok önemlidir. Örneğin banyoda bir çek pas, klozet için fırça, aynalar için cam bezi ve daha pürüzsüz parlak görünmesi için kurulama bezi kullanmak kolay temizlik sağlar.

Süper Ev Temizlik Fiyatları En uygun, profesyonel ve güvenilir SÜPER TEMİZLİK